رحیم پور: رد درخواست عضویت ایران در سازمان همكاری شانگهای دروغ است

مسكو- تاشكند- ایرنا- ابراهیم رحیم پور معاون امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران ادعاهای انتشار یافته مبنی بر مخالفت با عضویت تهران در سازمان همكاری شانگهای را تكذیب كرد.

به گزارش ایرنا، این ادعا نخست پنجشنبه شب توسط یك رسانه انگلیسی در حالی انتشار یافت كه هنوز نشست سران سازمان همكاری شانگهای در تاشكند شروع نشده بود و سپس در چند سایت ایرانی بازتاب پیدا كرد، در حالیكه روند عضویت ایران همچنان در دست اقدام است و در سخنان امروز (جمعه) رییسان جمهوری روسیه و قرقیزستان در نشست سران این سازمان نیز مورد تاكید قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به تاشكند، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران گفت: هنوز در این زمینه تصمیم گیری نبوده و اسناد درخواست عضویت هم به تهران ارائه نشده است كه نخست باید برای بررسی و انطباق با قوانین ایران مورد مطالعه قرار گیرد. امكان دارد ما دیدگاه های دیگری داشته باشیم. اكنون بحثی خاصی نیست كه همه اسناد را قبول و تایید كنیم.
وی افزود: براساس مقررات سازمان همكاری شانگهای تحریم یكی از موانع عضویت است و ما هم تاكنون دنبال نكردیم ولی اكنون كه از تحریم خارج شدیم، باید این سازمان تصمیم به آغاز روند عضویت ایران را بگیرد.
وی ادامه داد: اكنون با عضویت ناظر تهران در سازمان همكاری شانگهای نیازهای همكاری های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران تامین شده است و اگر عضویت كامل شود شرایط تاثیرگذار دیگری می یابیم، بنا بر این دلیل طرح ادعاهای نادرست رد درخواست عضویت ایران به عنوان یك هوچی گری مشخص نیست.
سران كشورهای ازبكستان، روسیه، قزاقستان، چین، قرقیزستان و تاجیكستان به عنوان اعضای قدیمی و نخست وزیران هند و پاكستان دو عضو جدید در نشست سران كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای شركت دارند و رییس جمهوری افغانستان نیز به عنوان عضو ناظر حضور خوادارد و رییس جمهوری تركمنستان هم میهمان ویژه اجلاس تاشكند است.
براساس گزارش های انتشار یافته، بیش از 1000 نفر از مقام های كشورهای عضو رسمی و ناظر سازمان همكاری شانگهای، سازمان های بین المللی و خبرنگاران در نشست دو روزه تاشكند حضور دارند.
در این اجلاس كه برای نخستین بار هند و پاكستان به عنوان عضو رسمی حضور دارند، سران كشورها در باره برنامه توسعه سازمان همكاری شانگهای مذاكره خواهند كرد تا افق آن را مشخص كنند كه یكی از برنامه های گسترش آن پیوستن رسمی جمهوری اسلامی ایران است.
نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در سازمان همكاری شانگهای نیز در حاشیه این همایش در گفت وگو با خبرنگاران ضمن عاقلانه خواندن برنامه عضویت رسمی ایران و لزوم اجرای بدون تاخیر آن، گفت: اكنون هیچ محدودیتی برای پیوستن ایران به سازمان همكاری شانگهای وجود ندارد و این موضوع در دستور كار است.
به گزارش روسیا سگودنیا، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه افزود: مسكو می خواهد روند پیوستن تهران به سازمان همكاری شانگهای طول نكشد و شتاب یابد كه مذاكرات در این زمینه با شركا در حال انجام است.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز از مذاكره سران كشورهای سازمان همكاری شانگهای با موضوع بررسی پذیرش رسمی اعضای جدید خبر داد و براساس برنامه اعلام شده قرار است در آینده ای نزدیك نیز عضویت ناظر ایران به رسمی تبدیل شود.
پوتین در مصاحبه با خبرگزاری روسیا سگودنیا اظهار كرد: سازمان همكاری شانگهای برای پاسخ به نیازهای منطقه ای بسیار مهم می باشد و اكنون از دیدگاه خیلی از كشورها منطقه جذاب شده است كه برای پیوستن به آن اعلام آمادگی كرده اند.
نور سلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان هم اعلام كرد كه عملی شدن برنامه پیش بینی شده عضویت ایران در سازمان همكاری شانگهای یك ضرورت توسعه ای برای این سازمان است.
ایران نیز به عنوان عضو ناظر با هیات بلندپایه به ریاست ظریف در این نشست شركت دارد كه انتظار می رود برای عملی شدن تبدیل عضویت به رسمی مذاكرات دوجانبه و چند جانبه در جریان سفر صورت گیرد.
سازمان همكاری شانگهای كه یك سازمان بین دولتی منطقه ای برای همكاری های چند جانبه امنیتی و اقتصادی است، سال 1385 تاسیس شد كه شامل چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان در برگیرنده معادل 30 میلیون و 189 هزار كیلومتر مربع مساحت، سه پنجم گستره آسیا و حدود یك میلیارد و 500 میلیون نفر جمعیت (نزدیك 25 درصد جمعیت كره زمین) است.
با توجه به عضویت هند و پاكستان و سپس در آینده ای نزدیك پیوستن ایران، این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به 35 میلیون و 972 هزار كیلومتر مربع به یكی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای در جهان تبدیل می شود كه منافع دو جانبه و چند جانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شركای اقتصادی غیر عضو دارد.
با رسمی شدن عضویت هند و پاكستان، ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس چهار كشور عضو ناظر این سازمان منطقه ای هستند.
اروپام*سیام **6084 **1516