آغاز پذیرش ششمین مرحله اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

تهران- ایرنا- مرحله ششم عرضه اسناد خزانه اسلامی به ارزش 10 هزار میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیرش شد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، اسناد مرحله ششم بر اساس بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 94 كل كشور و با هدف تسویه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانكاران بخش خصوصی منتشر شده است و سررسید آن بیست و پنجم اسفند امسال خواهد بود.
ناشر این اسناد كه به صورت 10 میلیون ورقه یك میلیون ریالی منتشر شده، وزارت امور اقتصادی و دارایی است و شركت سپرده‌گذاری مركزی، مبلغ اسمی آن را در روز سررسید از طریق بانك ملی ایران به حساب دارندگان نهایی واریز می‌كند.
قیمت این اسناد در بازار با سازوكار عرضه و تقاضا تعیین می شود و با نزدیك شدن به زمان سررسید، قیمت آن به قیمت اسمی نزدیك‌تر و هنگام سررسید، معادل ارزش اسمی می شود.
بنابراین معاملات این اسناد در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پس از عرضه اولیه و كشف قیمت آغاز می‌شود و متقاضیان از آن زمان می‌توانند با مراجعه به كارگزاری‌های عضو نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام كنند.
بر این اساس، پیمانكارانی كه به هر دلیل به پول نقد نیاز دارند، می‌توانند اسناد خزانه خود را با نرخی كمتر از قیمت اسمی در بازار فرابورس به فروش برسانند و با توجه به اینكه خریدار، اوراق را كمتر از قیمت اسمی خریداری كرده است از تفاوت قیمت ناشی از خرید به كسر منتفع می شود.
بزودی تاریخ و شیوه عرضه اولیه مرحله ششم اسناد خزانه اسلامی اطلاع‌رسانی و سپس عملیات گشایش نماد معاملاتی این اسناد انجام می شود تا امكان خرید و فروش آن برای اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم آید.
اكنون مراحل دوم تا پنجم اسناد خزانه اسلامی كه در ماه‌های پایانی پارسال با سررسیدهای 21 شهریور، 21 مهر، 21 آبان و 9 آذرماه 1395در فرابورس ایران پذیرش شده و در حال خرید و فروش در بازار ابزارهای نوین مالی است.
به گزارش ایرنا، در معاملات امروز، 34 میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در نماد 'اخزا4' معامله شد و به این ترتیب این نماد به لحاظ ارزش معاملات در صدر اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت.
پانزدهم اردیبهشت ماه دبیر كمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش بین المللی بازار سرمایه اسلامی گفت: در سال 2015 یك میلیارد و 786 میلیون دلار اوراق خزانه اسلامی با سررسید كمتر از یك سال منتشر شد كه با آنچه در قانون بودجه سالیانه تعیین شده بود، برابر است.
«سیدعباس موسویان» افزود: انتشار اوراق خزانه اسلامی در ایران از سال 2014 و با هدف پرداخت بدهی دولت به پیمانكاران آغاز شد.
اكنون چهار بخش بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس كالا و بورس انرژی در بازار سرمایه ایران فعالیت می كنند.
در بورس افراد حقیقی و حقوقی از سوی كارگزاران خود به دادوستد می پردازند و در آن خریدار و فروشنده می تواند یك فرد یا یك شركت باشد.
اقتصام**9186**1961