اهداف پیدا و پنهان سفر آتی نتانیاهو به قاره سیاه

تهران – ایرنا- نخست وزیر رژیم صهیونیستی ماه آینده میلادی به چهار كشور آفریقایی كنیا، اوگاندا، روآندا و اتیوپی سفر می كند. امضای چندین سند همكاری و توسعه مناسبات با چهار كشور آفریقایی مزبور، از اهداف ظاهری سفر مقام ارشد رژیم صهیونیستی به قاره سیاه اعلام شده است.

بر اساس اعلام منابع صهیونیستی، نتانیاهو در این سفر ابتدا به اوگاندا می رود تا در مراسم چهلمین سالگرد كشته شدن برادرش یونی نتانیاهو شركت كند. «جاناتان نتانیاهو» معروف به «یونی» 40 سال پیش در عملیات آزاد سازی گروگان ها در فرودگاه بین المللی اوگاندا كشته شد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از اوگاندا روانه كنیا، روآندا و در آخر اتیوپی خواهد شد.
این نخستین بار نیست كه مقامی از رژیم صهیونیستی قدم به قاره سیاه می گذارد. پیشتر اسحاق شامیر نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در دهه 80 و اویگدور لیبرمن وزیر خارجه سابق این رژیم در سال 2014 به كشورهای آفریقایی سفر كردند اما سفر نتانیاهو به قاره سیاه، اولین سفر یك رییس كابینه صهیونیستی از سرزمین های اشغالی به آفریقا از سال 1994 است. در آن زمان، «اسحاق رابین» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به كشور مغرب سفر كرده بود.
آنچه كه اهمیت دارد، نه سفر سیاسی یك مقام ارشد رژیم غیرقانونی و ضدبشری، كه اهداف پشت پرده این سفر است؛ اهدافی كه نشان از تنهایی سیاسی و دیپلماتیك این رژیم ضد بشری دارد.

**ایجاد ائتلاف میان تل آویو و كشورهای آفریقایی
یكی از اهداف نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی كه پس از 22 سال به آفریقا سفر می كند، ایجاد ائتلافی ساختگی میان تل آویو و كشورهای آفریقایی شامل اتیوپی، اوگاندا، كنیا و رواندا است. این هدف كه گفته می شود ناشی از ترس این رژیم از تنهایی دیپلماتیك و بین المللی است، موید این نكته می باشد كه این رژیم با هدف قرار دادن كشورهای آفریقایی، به دنبال جلب این دسته از كشورهای قاره سیاه در مجامع بین المللی و جلوگیری از تشكیل اجماع جهانی علیه فعالیت ها و اقدامات غیرقانونی در مجامع بین المللی با استفاده از آرای مثبت این دسته از كشورها برای خود است.

** تكمیل سیاست های مداخله جویانه آمریكا در قاره سیاه
رژیم صهیونیستی در چارچوب سیاست های مداخله جویانه و پسا استعماری آمریكا و با هدف سوءاستفاده از منابع طبیعی و نیز گسترش فرهنگ صهیونیستی –آمریكایی در مناطق مختلف قاره سیاه، به دنبال نفوذ اجتماعی و سیاسی در این قاره است.
افزون بر آن، مشكلات اقتصادی در بسیاری از كشورهای آفریقایی و نیز افرایش موج تهدیدات افراطیون تندرو در بخش هایی از این قاره، دولت های آفریقایی را بر آن داشته است تا به دنبال دستیابی به فناوری های پیشرفته نظامی باشند.
با توجه به این نكته است كه به نظر می رسد انعقاد قراردادهای امنیتی برای انتقال سلاح و مهمات نظامی كه عمده آنها در داخل آمریكا و یا به سفارش رژیم صهیونیستی تولید شده است، از دیگر اهداف پنهان نتانیاهو در سفر به شرق آفریقا باشد.

** جذب و حمایت از یهودیان ساكن در قاره سیاه
رژیم صهیونیستی در آفریقا به ظاهر به دنبال تامین امنیت سیاسی و اجتماعی جامعه یهود ساكن در مناطق مختلف این قاره به ویژه گروه های یهودی موسوم به «بتا اسرائیل، لمبا و آبایودایا» در شرق اوگاندا و تشكیل یك محور قدرت در مقابل یهودی ستیزی در قاره سیاه می باشد.
فریب و جذب جوانان آفریقایی به سمت فعالیت های تروریستی و نیز سوق دادن عامه یهودیان این قاره به سمت جریان های صهیونیستی از دیگر اهداف پنهان نتانیاهو در این سفر می باشد.

** دستیابی به منابع راهبردی مانند اورانیوم، مس، طلا و الماس
قاره آفریقا با بهره مندی از منابع سرشار طبیعی مكان مناسبی برای سوءاستفاده رژیم صهیونیستی است.
تل آویو با بهره برداری و شناخت نیاز كشورهای ضعیف آفریقایی به فناوری های نوین به دنبال تامین منابع معدنی جدید برای بقای اسراییل است و به خوبی می داند كه قاره آفریقا می تواند با توجه به نیازهایی كه دارد، وارد بازار معامله با این رژیم شود؛ بنابراین برای توسعه زیرساخت های عمرانی در سرزمین های اشغالی و نیز ساخت سلاح های كشتارجمعی، قاره سیاه می تواند شریك قابل تاملی برای او به شمار آید.
بنابراین سفر ماه آینده نخست وزیر رژیم صهیونیستی به چهار كشور آفریقایی كنیا، اوگاندا، روآندا و اتیوپی را با توجه به اهداف پشت پرده این سفر می توان تلاش صهیونیست ها برای ورود به برخی نقاط جهان از جمله آفریقا با هدف دستیابی به مدل های جدیدی از رویكرد پسا استعماری این رژیم كه پیشتر بخشی از آن را در سرزمین های اشغالی به اجرا گذاشته، مورد ارزیابی قرار داد.
بر این اساس باید به انتظار نشست و رفتار دولت های آفریقایی را در برابر رژیم صهیونیستی به ویژه در عرصه بین الملل و مجامع جهانی از نزدیك مشاهده كرد و آنگاه به قضاوت نشست كه، آیا سفر نتانیاهو به قاره سیاه توانسته وی را در رسیدن به اهدافش در این قاره دستكم در كوتاه مدت كمك كند یا خیر.
گزارش از: حمید اوضح
خاورم**9377**1144