افزایش 20 درصدی كشفیات مواد مخدر در سه ماهه نخست امسال

تهران - ایرنا - معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از رشد 20 درصدی كشفیات مواد مخدر در سه ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

اسدالله هادی نژاد روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آمار كشفیات مواد مخدر در سال 94 نسبت به سنوات قبل از آن بطور میانگین 15 درصد رشد داشته است. این كشفیات باهمكاری همه دستگاه های درگیر بدست آمده است.
وی اعلام كرد: سال گذشته حدود 618 تن مواد مخدر در كل كشور كشف شد كه حدود 75 درصد آن كشفیات در سه استان سیستان وبلوچستان،‌ هرمزگان،‌كرمان و سایر حوزه های مرزبانی بدست آمده است.
این مسئول حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر ادامه داد: بیش از 88 درصد كشفیات بدست آمده نیز توسط عوامل پلیس، گمرك، اطلاعات،‌ بسیج و سایر دستگاه ها ضیط شد.
هادی نژاد بیشترین كشفیات سنوات گذشته را مختص به بخش های شرقی كشور دانست وخاطرنشان كرد:‌ با توجه به اینكه ورود مواد مخدر اغلب از سمت شرق كشور رخ می دهد بنابر این فعالیت نیروهای حوزه مقابله ستاد مبارزه با مواد مخدر در این بخش متمركز شده و موفق به بیشترین كشفیات شدیم .

* تریاك بیشترین كشفیات سال جاری
این مسئول مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیشترین كشفیات امسال حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر را تریاك برشمرد و گفت: عمده كشفیات از مبدای افغانستان به عنوان تولید كننده وارد پاكستان می شود و از آنجا از مرزهای جنوبی عبور داده شده و وارد كشور می شود.
هادی نژاد در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون 370 عملیات مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر انجام شده كه توام با درگیری بوده است. خوشبختانه با این عملیات ها توانسته ایم 500 گروه را متلاشی كنیم.
به گفته وی، آمار انهدام گروه های قاچاقچی در كشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود:‌ در پی مقابله و متلاشی كردن گروه های قاچاق كه امسال اتفاق افتاد 13 تن از عوامل حوزه قاچاق و عرضه مواد مخدر در كشور شدند كه این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 نفر افزایش داشته است.
این مسئول مقابله با عرضه مواد مخدر تاكید كرد: البته ما نیز مجروح و شهید در حوزه مقابله با مواد مخدر داشته ایم.

* توقیف سه هزار و 500 خودرو قاچاقچیان مواد مخدر طی امسال
هادی نژاد تعداد خودروهای توقیفی از قاچاقچیان مواد مخدر در سه ماه ابتدایی امسال را سه هزار و 500 خودرو اعلام كرد و گفت: علاوه براین 170 سلاح نیز از این افراد كشف و ضبط شده است.
وی اعلام كرد: علاوه براین طی سال جاری، 16 هزارنفر از توزیع كنندگان، خرده فروشان و قاچاقچیان مواد مخدر و نیز معتادان متهاجر در سراسر كشور دستگیر و جمع آوری شده اند.
طبق آمارستاد مبارزه با مواد مخدر؛ سالانه به طور تقریبی حدود 450 تن مواد مخدر در كشور به مصرف می رسد.
همچنین حدود یك میلیون و 325 هزار مصرف كننده موادمخدر در كشور وجود دارد.
اجتمام**9136 ** 1569