۳۱ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۲۲:۴۱
کد خبر: 82120133
۰ نفر
امضای تفاهم نامه خرید هواپیما بین ایران ایر و بویینگ

تهران- ایرنا- روابط عمومی شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: به دنبال صدور مجوزهای لازم از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریكا، تفاهم نامه خرید هواپیما بین ایران ایر و شركت بویینگ در خرداد ماه به امضاء رسید.

به گزارش ایرنا، شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب اعلام كرده است در پی اعلام رسمی تاریخ اجرای توافق مذاكرات ایران با گروه 1+5 و اجرایی شدن برجام، اقدامات گسترده ای از طرف شركت های بزرگ سازنده هواپیما برای حضور در بازار ایران و سیاست وزارت راه و شهرسازی در جهت بازسازی ناوگان هوایی كشور این تفاهم نامه به امضاء رسیده است.
پس از سفر نمایندگان كمپانی بویینگ به ایران و چند دوره مذاكره، سرانجام در خردادماه سال جاری تفاهم نامه ای بین ایران ایر و بویینگ به امضاء رسید.
در این تفاهم نامه مقرر شده در صورت اخذ مجوزهای لازم توسط دو طرف، تعدادی هواپیمای بویینگ از خانواده 737 (نسل جدید) و مدل های 900 و 300 از سری بویینگ 777توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به صورت اجاره به شرط تملیك خریداری شود.
روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام كرده نهایی شدن این قرارداد منوط به اخذ مجوزهای نهایی از سوی دولت ایران و آمریكا است.
پیش از این همزمان با سفر رییس جمهوری ایران به فرانسه در بهمن ماه 94، پیش قرارداد خرید 118 فروند هواپیمایی مسافربری از شركت ایرباس به امضاء رسیده و این شركت هم اكنون برای نهایی كردن فروش هواپیماهای یاد شده به ایران ایر منتظر دریافت مجوزهای لازم از خزانه داری آمریكا است.
شبك**1108**1983 / 1064