اخراج كارگران معتاد از واحدهاي توليدي چاره كار نيست

تبريز- ايرنا - دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه بر اساس نتايج پيمايش شيوع شناسي اعتياد در جامعه كار و توليد كشور 21 درصد افراد آزمايش شده به يكي از انواع مخدر اعتياد داشتند ، اظهاركرد: اخراج كارگران معتاد چاره كار نيست و موجب اشاعه ناهنجاري در جامعه مي شود.

سردار محمد علي نصرتي روز دوشنبه در همايش كارفرماي سلامت محور در تبريز با بيان اينكه مواد مخدر اولويت مسائل اجتماعي كشور و اصلي ترين چالش عمومي است ، گفت: گرايش به مصرف روان گردان ها اوضاع را پيچيده تر كرده است .
وي با اشاره به اينكه بر اساس نظرسنجي صورت گرفته ، 92 درصد پاسخ دهنده ها نسبت به تبعات مواد مخدر اظهار نگراني كرده اند ، اظهاركرد: بسياري از جرايم و ناهنجاري هاي اجتماعي از اعتياد به مواد مخدر منشا مي گيرد .
سردار نصرتي با بيان اينكه بيش از 70 درصد سرقت ها توسط افراد معتاد انجام مي شود و 55 درصد زندگي مشترك مبتلايان به اين بيماري به طلاق مي انجامد ، گفت: 65 درصد زنداني ها به گونه اي با مواد مخدر رابطه دارند .
وي با اشاره به اينكه اعتياد پس از حوادث رانندگي و بيماري هاي قلبي به عنوان عمده ترين عامل مرگ و مير محسوب مي شود، از اين بلاي خانمان سوز به عنوان زلزله خاموش ياد كرد و گفت: اعتياد يكي از موانع اصلي توسعه است .
وي با بيان اينكه اشاعه مصرف مواد مخدر يكي از شيوه هاي دشمنان براي بهره بردن از دارايي هاي كشورهاي جهان سوم و در حال توسعه است، افزود: دشمن درصدد لطمه زدن به توان انساني و سرمايه اجتماعي ماست.
سردار نصرتي با يادآوري اينكه تقابل قومي ، بدنام كردن علما و ترويج مشروب خواري رويكرد دشمن در ضربه زدن به كشورهاي اسلامي بوده است ، گفت: جنايت هاي فجيع كنوني ريشه در تفكرات كساني همچون مستر همفر دارد .
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان آذربايجان شرقي با اشاه به اثرات سوء مواد مخدر صنعتي و سهولت توليد اين مواد در كارگاه هاي زيرزميني اظهاركرد: تصوري كه در مورد پاكي جامعه كارگري از اعتياد وجود دارد بر اساس تحقيق انجام شده نادرست بوده و با اظهار تاسف استان ما با رتبه هفت كشوري از نظر مصرف ترياك و هروئين و رتبه چهارم كشور از نظر مصرف شيشه وضعيت نگران كننده اي دارد .
وي با بيان اينكه مبارزه با مواد مخدر نيازمند احساس مسووليت همگاني است ، گفت: بي تفاوتي با مسلماني در تضاد است .
سردار نصرتي با بيان اينكه هيچيك از اقشار جامعه از اين آسيب اجتماعي مصون نيستند بر ضرورت تقويت اعتقادات ديني و نظارت اوليا بر رفتار و كردار فرزندان تاكيد كرد .
وي با اشاره به فعاليت تبليغي 655 پايگاه اينترنتي در زمينه مصرف مواد مخدر ، گفت: توسط 277 پايگاه ، توليد مخدر گل با قدرت تخريب كنندگي 200 برابر حشيش را آموزش مي دهند .
وي با اشاره به اينكه از ماده اي مخدر با عنوان پان پراگ به عنوان خوشبوكننده دهان استفاده مي شود ، گفت: ماسك مورد استفاده در آرايشگاه هاي زنانه هم منشا مخدر دارد .
سردار نصرتي ، افزايش توان جنسي ، متناسب كردن اندام و توان بيدار ماندن در شب به ويژه براي كارگران شب كار و دانشجويان را از علل گرايش به مواد مخدر عنوان و بر ضرورت تقويت روحيه كاركنان محيط هاي صنعتي و ايجاد خودباوري در بين كارگران تاكيد كرد .
وي با بيان اينكه اقدامات لاك پشتي و پدافندي در مبارزه با قاچاق مواد مخدر جوابگو نيست ، نسبت به تشديد برخورد با پديده قاچاق تاكيد كرد .
وي با بيان اينكه دوستان بيشتر نقش را در رفتار و كردار فرزندان دارند ، بر توجه بيشتر بر تربيت و آموزش فرزندان در زمينه اثرات مواد مخدر و چگونگي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري تاكيد كرد .
سردار نصرتي بر اطلاع رساني در خصوص عوارض مصرف مواد مخدر تاكيد و پيشنهاد كرد: واحدهاي صنعتي بزرگ ، واحد آموزش مهارت هاي زندگي و مشاوره اجتماعي راه اندازي كنند .
وي با بيان اينكه راهبرد ما در مبارزه با مواد مخدر افزايش آگاهي ، حفظ انسجام خانواده ها و مديريت فرزندان است ، گفت: پاسخگويي اعضاي به تكاليف خود سطح سلامت جامعه را ارتقا مي دهد .
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اظهاركرد: پيش از مداخلات موردي بر اقدام هاي فرهنگي تاكيد داريم و در مراحل بعد آزمايش هاي تشخيصي لازم انجام مي شود .
وي با بيان اينكه درمان اجباري بدترين ، پرهزينه ترين و كم اثرترين ، افزود: نداشتن مهارت خانواده ها و مداخله نادرست موجب طرد فرزندان مي شود.
وي با بيان اينكه در مهندسي مبارزه با مواد مخدر مشكل داريم ، گفت: اشتباه از آنجا ناشي مي شود كه به جاي پيشگيري درصدد درمان هستيم .
مدير كل كار ، تعاون و رفاه اجتماعي هم با بيان اينكه اعتياد علاوه بر شخص خانواده و جامعه را درگير مي كند ، گفت: آلودگي جامعه توليد به اقتصاد ملي ضربه مي زند .
ميراحد حسيني با تاكيد بر پيشگيري ، گفت: در كارگاه هاي بيش از 50 نفر معاينه هاي دوره اي به صورت سالانه برگزار مي شود .
وي با اشاره به اينكه حساسيت لازم بين كارفرمايان استان در جهت شناسايي و درمان مبتلايان به اعتياد وجود دارد ، گفت: برنامه ريزي براي اوقات فراغت كارگران در بيرون از كارخانه ضروري است .
وي با اشاره به اينكه طرح ملي شيوع شناسي اعتياد در جامعه كار و توليد خرداد ماه سال گذشته در تعدادي از واحدهاي توليدي و با انجام آزمايش بر روي 620 نفر اجرا شد ، گفت: 23 درصد افراد آزمايش شده به نوعي با يكي از انواع مواد مخدر درگير بودند .
حسيني از اجراي طرح ملي پيشگيري از مصرف مواد مخدر در جامعه كار و توليد با عنوان اختصاري ' كاج ' در سال جاري خبرداد و گفت: اين طرح با هدف كاهش درصد مبتلايان به اعتياد در اين جامعه اجرا مي شود .
وي گفت: با توجه به فعاليت 600 هزار نيروهاي كار در واحدهاي توليدي استان با محاسبه ابتلاي 23 درصد آنان به اعتياد بيش از 120 هزار نفر از جامعه توليدي استان مبتلا هستند .
اين همايش به همت اداره كل كار ، تعاون و رفاه اجتماعي و با همكاري شوراي هماهنگي مبارزه با مخدر استان آذربايجان شرقي با استقبال كمرنگ كارفرمايان برگزار شد .
3071/518