آلمان به دنبال تشكيل نشست جديد كميته چهارجانبه نرماندي است

تهران-ايرنا- يك روزنامه آلماني به نقل از يك منبع ناشناس نوشت: «آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان اميدوار است نشست ديگري از كميته چهارجانبه نرماندي را با حضور سران فرانسه، روسيه و اوكراين برگزار كند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيك، اين منبع آگاه در گفت و گو با روزنامه «اشتوتگارتر ناخريشتن/Stuttgarter Nachrichten » گفت:مشاوران آنگلا مركل،«فرانسوا اولاند»، «ولاديميرپوتين» و «پترو پروشنكو» رئيسان جمهوري فرانسه، روسيه و اوكراين هفته گذشته مذاكرات اوليه را درباره توافق مينسك انجام دادند.
نيروهاي دولتي اوكراين و شبه نظاميان حامي استقلال اوكراين، فوريه 2015 (بهمن 93) توافق صلح را در مينسك، پايتخت بلاروس امضا كردند. امضاي اين توافق به دنبال نشست گروه نرماندي متشكل از روسيه، آلمان، اوكراين و فرانسه انجام شد.
منبع دولتي مذكور گفت: ما تلاش مي كنيم در آينده نزديك نشست ديگري را با حضور گروه نرماندي تشكيل دهيم. مذاكرات، شفاف سازي گام هاي بعدي در جهت اجراي توافق مينسك را به منظور پايان دادن به درگيري ها در اوكراين هدف قرار مي دهد.
پوتين مه گذشته (ارديبهشت) تلفني با همتايان خود در گروه نرماندي درباره حل بحران جنوب شرق اوكراين گفت و گو و بر ضرورت پايبندي به آتش بس مطابق با توافق هاي مينسك تاكيد كرد.
به دنبال اين تماس تلفني،رئيس جمهوري فرانسه گفت رهبران چهار كشور بر تعهد خود در قبال اجراي توافقات مينسك تاكيد كردند.
در اين توافق بر اجراي كامل آتش بس، خروج سلاح ها از خطوط تماس در شرق اوكراين و اصلاحات قانوني اساسي كه وضعيت ويژه براي مينسك و لوهانسك ايجاد مي كند، تاكيد مي شود.
روسيه، اوكراين را به مسكوت نگه داشتن اجراي توافق از طريق تاخير در اصلاحات قانون اساسي متهم كرده است.
اروپام**9158**1856