استاندار گيلان: خانواده ها بر فرزندان‌شان نظارتي مدبرانه داشته باشند

رشت - ايرنا - استاندار گيلان در همايش سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر ، از خانواده ها خواست بر فرزندان‌شان نظارت مدبرانه و هدايت گونه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمدعلي نجفي روز دوشنبه در اين همايش كه بمنظور تجليل از دستگاه‌هاي برتر و خانواده‌هاي معظم شهدا و جانبازان سرافراز عرصه مبارزه با مواد مخدر استان در سالن غدير استانداري برگزار شد، اين روز را فرصت مغتنمي براي قدرداني از زحمات دست اندركاران امر مبارزه با مواد مخدر و علي الخصوص شهداي اين عرصه دانست و با بيان اينكه گزارش‌هاي ارائه شده حاكي از تلا‌ش‌هاي خوب همه دست اندركاران عرصه مبارزه با مواد مخدر است، افزود: اين تلاش‌هاي ارزنده موجب شد كه طي يك سال گذشته، رشد خوبي را در امر مبارزه با اين بلاي خانمان سوز شاهد باشيم.
استاندار گيلان با بيان اينكه رهبر معظم انقلاب از مبارزه با اين پديده شوم به عنوان جهاد ياد كرده اند، اظهار داشت: جهادي كه پيشرفت كشور و رهايي از توطئه هاي استعمار را به دنبال خواهد داشت.
وي با بيان اينكه به دليل اهميت اين موضوع رياست امنيت كشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر بيشترين وقت خود را به اين بخش اختصاص مي‌دهد، افزود: چنانچه برنامه‌ريزي‌هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت در امر مبارزه با مواد مخدر نداشته باشيم؛ مطمئناً با آسيب‌هاي جبران ناپذيري مواجه خواهيم شد.
وي با بيان اينكه مواد مخدر نقش اصلي در وقوع تمامي جرائم دارد، گفت: 70 درصد از زندانيان به نحوي با مواد مخدر ارتباط دارند.
نجفي 55 درصد از طلاق‌ها را مرتبط با مواد مخدر دانست و بيان كرد: اين آمارها نشان مي‌دهد كه مواد مخدر در تمامي ابعاد اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي جامعه تأثيرگذار است.
استاندار گيلان با بيان اينكه سلامت و امنيت كشور وابسته به مبارزه با مواد مخدر است، افزود: حضور اعضاي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر در كنار نيروهاي نظامي، انتظامي و قضايي و مديران اجرايي نشان از اهتمام جدي مجموعه استان و كشور در مبارزه با اين پديده شوم و خانمان سوز است.
وي بر ضرورت اجتماعي كردن امر مبارزه با مواد مخدر و مشاركت همه آحاد ملت تأكيد و اضافه كرد: از اين رو در ابلاغ اولويت‌هاي امسال ستاد، سلامت و امنيت مردم يكي از برجسته‌ترين مسائل مورد توجه رئيس ستاد مبارزه با مواد مخدر مي‌باشد.
نجفي از وجود حدود 50 هزار معتاد درگير معضل اعتياد و مواد مخدر در گيلان خبر داد و افزود: مي‌طلبد كه همه آحاد جامعه در اين مبارزه مقدس، مشاركت داشته و ضمن كسب مهارت‌ها و آموزش‌هاي لازم به خود، خانواده و جامعه را از لوث اين ناهنجاري مصون دارند.
وي افزود: سهم گيلان نسبت به جمعيت آن در اين بخش قابل ملاحظه و نگران كننده است.
وي با بيان اينكه بر ما تكليف است زمينه مبارزه با مواد مخدر را در استان قوي‌تر كنيم تا دست‌اندركاران اين بخش بتوانند موفق‌تر عمل كنند، گفت: به جهت مشاركت هرچه بيشتر مردم در امر مبارزه با مواد مخدر بايد بخش‌هاي فرهنگي و دانشگاهي را فعال تر و جلسات آموزشي لازم در اين خصوص برگزار شود.
نجفي بر ضرورت برگزاري آموزش‌هاي فراگير در اين بخش در جامعه تأكيد و اضافه كرد: هنگامي كه به بخش‌هاي مختلف جرايم ورود مي‌كنيم، مشاهده مي‌شود كه دشمن نوجوانان و جوانان كشورمان را نشانه رفته است.
وي نقش خانوده‌ها را در پيشگيري فرزندانشان از اين ناهنجاري مهم دانست و افزود: اين حداقل وظايف خانواده‌هاست كه بدانند فرزندانشان با چه افرادي معاشرت داشته و وقت خود را در كجاها سپري مي كنند.
استاندار گيلان با بيان اينكه متأسفانه خانواده ها در سال‌هاي اخير به جهت پذيرش آن كه جوان بايد آزاد باشد و خودش درك كند، جوان را رها مي‌كنند؛ گفت: ما هم اعتقاد داريم كه جوانان بايد آزادانه بيانديشند اما اين در زمانيست كه هزاران عوامل فساد و فقر و اعتياد از سوي دشمنان در جامعه رخنه پيدا نكرده باشد تا جوانان ما را از مسير اصلي به دور كنند با اين شرايط چگونه مي‌توانيم جوان را آزاد بگذاريم.
وي برخورد با قاچاقچيان، توزيع كنندگان و كنترل راه‌هاي مواصلاتي و مكانيزه كردن بازرسي ها را از جمله برنامه‌هاي كوتاه مدت استان در راستاي مبارزه با مواد مخدر برشمرد و خواستار حضور فعالانه تمامي اعضاي شورا و سازمان‌هاي مردم نهاد در اين امر شد.
در ابتداي اين نشست شاهكويي دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر و سردار ميرحيدري فرمانده نيروي انتظامي استان به ارائه گزارشي از اقدامات صورت گرفته در امر مبارزه با مواد مخدر در استان پرداختند.
همچنين در اين همايش از دستگاه‌هاي برتر و خانواده‌هاي معظم شهدا و جانبازان سرافراز عرصه مبارزه با مواد مخدر استان با اهداء لوح قدرداني شد.
7294/2007