ضعف مدیریت در خانواده یكی از عوامل گرایش فرزندان به مواد مخدر است

بیرجند - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: خانواده نقش مهمی در پیشگیری و مبارزه با مواد افیونی دارد، ضعف مدیریت و نبود ارتباط صحیح میان پدر و مادر با فرزند یا فرزندان یكی از عوامل گرایش آنان به مواد مخدر است.

علی زندی روز دوشنبه در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر(26 ژوئن برابر 6تیر) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: 55 درصد والدین از اعتیاد فرزند خود بی اطلاع هستند و این نشان از فقر باورها و ارزش های دینی در روابط پدر و مادر و فرزندان شان دارد.
وی اظهار كرد: نبود آگاهی نسبت به ضررهای مواد افیونی از دیگر عوامل گرایش جوانان به مواد مخدر است، رسانه ها نسبت به آگاه سازی جامعه در این ارتباط نقش بسیار مهمی دارند.
وی فقر، بدبختی و تضعیف اعتبار و آبرو را نتیجه استعمال مواد مخدر عنوان كرد و یادآور شد: امروز مواد مخدر صرفا مصرف تریاك نیست، انواع مختلف مخدر صنعتی در بازار وجود دارد.
زندی در ادامه بیان كرد: شعار امسال روز جهانی مبارزه با مواد مخدر « ابتدا بشنو: گوش كردن ‏به كودكان و جوانان گام نخست در كمك به رشد سالم و ایمن آنهاست » توسط سازمان ملل متحد برای این روز انتخاب شده است.
وی افزود: قاچاقچیان برای منفعت بیشتر در تریاك و مواد مخدر سنتی، عنصر« سرب » را به آن اضافه می كنند كه باعث سنگین تر شدن وزن مواد مخدر می شود، سرب موجب مسمومیت و حتی مرگ مصرف كننده می شود.
وی اظهار كرد: از ابتدای سال 95 تاكنون شش هزار و 500 كیلوگرم انواع مواد مخدر در خراسان جنوبی كشف و ضبط شده است.
زندی افزود: از ابتدای سال جاری كشف مواد مخدر در بخش انتظامی استان 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد دارد، این امر مرهون زحمت شبانه روزی مسئولان مربوط است.
وی اظهار كرد: مرزهای خراسان جنوبی از امنیت كامل برخوردارند، مسئولان مرزبانی استان با تلاش شبانه روزی امنیت را برای مردم فراهم كرده اند.
وی ادامه داد: وقتی یك نفر درگیر پدیده شوم اعتیاد شد برای خود و خانواده اش و همچنین اقتصاد كشور هزینه تحمیل می كند.
وی اضافه كرد: در خراسان جنوبی 97 نفر در مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیدند، 85نفر جانباز شدند و 13 نفر هم به عنوان آزاده در عرصه مبارزه با مواد مخدر جانفشانی كردند.
به گفته زندی 55 درصد طلاق ها، 23 درصد خشونت ها و جرایم خرد و دیگر آسیب ها از مواد مخدر نشات می گیرد.
وی افزود: در عرصه مبارزه با پدیده شوم مواد مخدر باید از توان و ظرفیت امامان جمعه و سازمان های مردم نهاد، بسیج و سپاه پاسداران استفاده شود.
وی ادامه داد: از ابتدای سال 95 اقدامات خوبی برای درمان كودكان و زنان معتاد با اولویت مناطق مرزی در خراسان جنوبی شروع شده است.
زندی اظهار كرد: این استان در حوزه درمان كودكان به عنوان استان پیشرو مطرح است، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و كرمان به عنوان استان الگو برای « طرح مدیریت مورد » انتخاب شدند.
وی اظهار كرد: در این طرح چنانچه دانش آموز معتادی باشد ، توسط كمیته تخصصی اداره كل آموزش و پروش شناسایی و تحت درمان قرار می گیرد.
وی یادآور شد: در بعضی از مناطق باور غلطی وجود دارد، اگر كسی به درد دندان مبتلا شد، در صورت استفاده از مواد مخدر درد كاهش می یابد چنین تفكری درست نیست.
وی اظهار كرد: اگر بتوانیم یك نفر معتاد را درمان كنیم یا نگذاریم فردی معتاد شود، كار مقدسی انجام داده ایم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تعداد دستگیر شدگان سال 1394 در ارتباط با مواد افیونی را پنج هزار و 341 نفر ذكر كرد.
خراسان جنوبی با حدود 800 هزار نفر جمعیت حدود 20 هزار نفر معتاد دارد كه از این حدود سه هزار نفر زن هستند.
از ابتدای سال 95 تاكنون ، 14 باند حمل كننده مواد مخدر متلاشی شد و حدود هزار و 100 قاچاقچی و خرده فروش مواد مخدر در استان دستگیر و 125 دستگاه خودرو قاچاقچیان نیز توقیف شده است.
از میان آسیبهای مختلف اجتماعی در خراسان جنوبی مرتبط با مواد افیونی می توان به حمل و نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر، اعتیاد سنتی و اعتیاد صنعتی اشاره كرد.
2047/7559/