۳۱ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۸:۵۸
کد خبر: 82118988
۰ نفر
رئيس جديد مركز بزرگ اسلامي بانه معرفي شد

سنندج- ايرنا- آيين معارفه رييس مركز بزرگ اسلامي شهرستان بانه شامگاه يكشنبه با حضور جمعي از مسئولان اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا در اين آيين فاتح كهنه پوشي به عنوان رييس مركز بزرگ اسلامي بانه معرفي و از خدمات حجت الاسلام مرتضي مالكي، مدير سابق اين مركز تقدير شد.
رييس مركز بزرگ اسلامي غرب كشور در اين آيين با اشاره به بركات بي پايان ماه مبارك رمضان گفت: در ماه مبارك رمضان انس و الفت ويژه اي به قران مجيد به عنوان مائده الهي بيشتر مي شود.
حجت السلام علي اكبر نصرتي افزود: وقتي با قرآن ارتباط برقرار مي كنيم و در آن تدبر مي كنيم و به معجره هاي قراني توجه مي كنيم متوجه مي شويم كه زندگي سراسر نور و رحمت را براي ما به ارمغان مي آورد.
وي با بيان اينكه مركز بزرگ اسلامي غرب كشور خدمت گذار جامعه اهل سنت است، افزود: وضعيت روحانيت و علما استان از لحاظ ارتباط با جامعه هدف، وضعيت علمي، حوزه هاي علميه و مدارس علميه مطلوب نيست.
به گفته وي براي شكوفا شدن و تحول در حوزه هاي علمي و رشد علوم ديني، مجتمع بزرگ آموزشي و پژوهشي امام شافعي در وسعيت زيادي در سنندج در حال ساخت است.
وي افزود: در شوراي برنامه ريزي دو مدرسه علوم ديني اهل سنت تعريف شده كه يكي از مدارس نمونه است و يكي منتخب است كه براي مدرسه منتخب مجوز صادر شده است.
حجت الاسلام نصرتي گفت: مديريت مدرسه منتخب با كارگزاري روحانيون اهل سنت اداره مي شود و ضوابط و استانداردهاي اموزشي دارد كه تحت اشراف و علماي اهل سنت تدوين مي شود.
وي ايجاد اين مركز را آغاز تحولي نوين در منطقه عنوان كرد و گفت: وجود چنين مركزي نياز اين منطقه است.
حجت الاسلام نصرتي گفت: براي حل مساله معيشت ماموستايان تلاش هاي زيادي شده اما فعلا موفق نشده ايم و اميدواريم اين مشكلات در آينده حل شود.
وي افزود: در حال حاضر بايد براي حل اين معضل راه ديگري غير از حقوق دريافت دولتي پيدا كنيم كه استان هاي ديگر راهكارهاي خوبي براي حل معيشت پيدا كردند.
فرماندار بانه نيز در اين آيين ضمن تقدير از زحمات حجت الاسلام مالكي كه براي حل مشكلات روحانيون بانه انجام داده است، گفت: در بانه روحانيون برجسته و اهل علم زيادي وجود دارند.
راشد عذيري با بيان اينكه شهر ‌بانه به شهر اختيارالديني ها مشهور است، افزود: برگزاري نمازهاي جمعه و جماعت شهر بانه با ديگر شهرها تفاوت خاصي دارد و ماموستايان شهرستان بانه هميشه براي اعتلاي دين اسلام در تكاپو و تلاش هستند.
وي به انسجام ماموستايان در برگزاري برنامه هاي ديني اشاره كرد و افزود: انسجام و هماهنگي در اجراي برنامه هاي ديني به گسترش و پيشرفت دين كمك بزرگي مي كند و هر چه اين هماهنگي بيشتر باشد جامعه اي ديندار و منسجمي خواهيم داشت.
امام جمعه روستاي بولحسن بانه نيز در اين آيين گفت: وظيفه اصلي حفظ دين روي دوش طلاب و روحانيون بوده و در اين راستا در ادوار گذشته بسياري از عالمان برجسته در راه دفاع از دين اسلام به درجه شهادت نايل آمدند.
ماموستا رحيم عباسي افزود: مركز بزرگ اسلامي، ماموستايان و عالمان ديني را دور هم جمع مي كند و در انجا مشكلات و درد دلهاي خود را بيان مي كنند و بايد به اين مشكلات و درد دلها تا جاي كه امكان دارد پاسخ داده شود.
وي اظهار كرد: متاسفانه در بانه مركزي وجود ندارد كه مرجع صدور فتوا براي مشكلات باشد و مردم به آن پناه ببرد و در صورتي هم كه براي برخي امور فتوا صادر شود قوه اي وجود ندارد كه از اين فتوا حمايت كند.
فاتح كهنه پوشي پيشتر مسوول امور مشمولين طلاب و روحانيون مركز بزرگ اسلامي غرب كشور بود.
بانه در 242 كيلومتري غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469/1904

سرخط اخبار استان‌ها