فرماندار خوي: ائمه جماعات در اجتماعي كردن پيشگيري و كنترل مواد مخدر تأثير جدي دارند

اروميه- ايرنا- فرماندار شهرستان خوي گفت: ائمه جماعات مساجد شهري و روستايي در ماه مبارك رمضان در جهت اجتماعي كردن موضوع مواد مخدر و در پيشگيري و كنترل آن تأثير جدي دارند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حسين سيواني اصل روز يكشنبه در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر شهرستان خوي اظهار كرد: ائمه جماعات مي توانند در راستاي پيشگيري، درمان و كنترل مصرف مواد مخدر و نيز جذب مشاركت هاي مردمي از طريق آگاه سازي مردم در سخنراني مراسم ها و منابر مساجد نقش بسيار مهمي ايفا كنند و در جهت اجتماعي كردن موضوع مواد مخدر در پيشگيري و كنترل آن تأثير جدي داشته باشند.
وي با بيان اينكه روند مصرف مواد مخدر نسبت به گذشته تغيير پيدا كرده و متوسط سن مصرف كنندگان نسبت به سال هاي قبل پايين آمده است، گفت: الگوي مصرف، گروه هاي سني و جنسيت در مصرف مواد مخدر در كشور تغيير پيدا كرده و همه اقشار جامعه در هر سني و جنسيتي در معرض اعتياد به مواد مخدر قرار دارند.
وي با اشاره به لزوم اطلاع رساني و آگاه سازي در راستاي پيشگيري از مصرف مواد مخدر اظهار كرد: تعداد يك و نيم ميليون معتاد ثبت شده در كشور وجود دارد كه از اين تعداد 90 درصد مرد و 10 درصد زن هستند.
وي افزود: 62 درصد از معتادان متأهل هستند و بيشترين شيوع اعتياد نيز در گروه سني 30 الي 39 سال ديده مي شود.
سيواني گفت: طبق گزارش سال 2011، ايران در زمره مناطقي است كه روند افزايش شيوع آلودگي با ويروس ايدز در بين مصرف كنندگان مواد مخدر تزريقي بسيار بالا است و بيش از 68 درصد مبتلايان به بيماري ايدز در كشور از طريق اعتياد تزريقي به اين بيماري مبتلا مي شوند.
فرماندار خوي فرآيند منجر به اعتياد را در مراحل گرايش به مصرف، مصرف آزمايشي، مصرف گاهگاهي، سوء مصرف، وابستگي و اعتياد عنوان كرد و افزود: پيشگيري هاي لازم بايد در هر يك از اين مراحل انجام شود تا از حركت فرد آلوده به مواد به مراحل بعدي جلوگيري شود.
امام جمعه خوي هم در اين جلسه با اشاره به اهميت و جايگاه روحانيت در بين مردم و فرصت مناسب ماه مبارك رمضان، خواستار كمك ائمه جماعات مساجد شهري و روستائي در جهت پيشگيري، هشدار و آشنايي با آسيب هاي ناشي از مصرف مواد مخدر در سخنراني هاي ماه مبارك رمضان شد.
حجت الاسلام سيد رضي موسوي شكوري با اشاره به در پيش بودن ششم تير ماه روز جهاني مبارزه با مواد مخدر اظهار كرد: امروز موضوع مواد مخدر به يك معضل جهاني تبديل شده است به طوري كه سازمان ملل در اين موضوع ورود پيدا كرده و كشور ما نيز از جمله كشورهاي هدف استكبار در جهت آلوده سازي است و ضرورت دارد موضوعات مربوط به اين پديده شوم به صورت دقيق و علمي مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.
وي همچنين در ادامه به بيان حكم شرعي مواد مخدر و ادله حرمت مواد مخدر از ديدگاه فقهاي شيعه پرداخت.
شهرستان خوي در شمال استان آذربايجان غربي واقع است.
7128/1905