قیمت نفت سبك ایران حدود 2 دلار افزایش یافت

تهران- ایرنا- قیمت نفت خام سبك و سنگین ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ١٠ ژوئن (٢١ خردادماه) حدود دو دلار افزایش یافت و بیشترین رشد را در میان نفت خام های شاخص به خود اختصاص داد .

به گزارش ایرنا از اداره امور اوپك و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبك ایران در هفته منتهی به ١٠ ژوئن با یك دلار و ٩٣ سنت افزایش به ٤٧ دلار و ٥٨ سنت برای هر بشكه رسید، این در حالی است كه میانگین قیمت نفت خام سبك ایران از ابتدای امسال تاكنون ٣٥ دلار و ٥٤ سنت برای هر بشكه ارزش داشت.
قیمت نفت خام سنگین ایران با یك دلار و ٩٥ سنت افزایش به ٤٥ دلار و ٥٤ سنت برای هر بشكه رسید، میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاكنون ٣٣ دلار و ١٢ سنت برای هر بشكه بود.
قیمت سبد نفتی اوپك نیز در هفته مورد بررسی، به ٤٧ دلار و ١١ سنت برای هر بشكه رسید كه نسبت به هفته پیش از آن، یك دلار و ٧٧ سنت افزایش نشان می دهد.
هر بشكه نفت خام دابلیو.تی.آی آمریكا در هفته منتهی به ١٠ ژوئن با یك دلار و ١٣ سنت افزایش، ٥٠ دلار و ١٨ سنت برای هر بشكه معامله شد.
قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با یك دلار و ٣٦ سنت افزایش به ٤٩ دلار و ٨٩ سنت برای هر بشكه رسید.
همچنین قیمتهای نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با یك دلار و ٤٥ سنت و یك دلار و ٦٨ سنت افزایش به ٤٧ دلار و ٤٧ سنت و ٤٧ دلار و ٨٢ سنت برای هر بشكه رسید.
به گزارش ایرنا، تداوم ناامنی در نیجریه و حمله شورشیان به پایانه های صادرات نفت و اخبار منتشر شده درباره كاهش ذخیره سازی های نفت خام آمریكا باعث افزایش قیمت نفت خام شده است.
همچنین بحران سیاسی در ونزوئلا و كاهش تولید این كشور، نیز سبب نگرانی درباره روند عرضه نفت و در نتیجه افزایش قیمت ها شده است.
میزان صادرات نفت خام ایران در خردادماه جاری بین دو تا 2.1 میلیون بشكه در روز است.
اقتصام**2022** 1559