زمان برداشتن گامهای مشخص برای حل مناقشه قره باغ  فرا رسیده است

باكو - ایرنا – الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان گفت ، زمان برداشتن گامهای مشخص برای حل مناقشه قره باغ فرا رسیده است .

به گزارش روز یكشنبه ایرنا رئیس جمهوری آذربایجان طی سخنانی در مراسم افطار اداره مسلمانان قفقاز در باكو افزود: اگر كسی بر این عقیده دارد كه ما مذاكرات بی معنی را در بیست سال بعد نیز ادامه خواهیم داد، سخت در اشتباه است.
الهام علی اف با اشاره به این كه بخشی از سرزمینهای آذربایجان مدت طولانی است تحت اشغال نیروهای ارمنستان قرار می گیرد ، گفت، علیه مردم آذربایجان سیاست پاكسازی قومی اعمال شده است.
رئیس جمهوری آذربایجان خاطرنشان كرد، براساس گزارشهای گروه بازرسی سازمان امنیت و همكاری اروپا در سرزمینهای اشغال شده آذربایجان همه ساختمانها ، یادگارهای تاریخی ، گورستانها و مساجد از سوی ارامنه تخریب شده است كه این یك وحشیگری بی سابقه است .
الهام علی اف گفت ، این در حالی است كه در مركز باكو كلیسای ارمنی همچنان باقی مانده و ترمیم هم شده است .
رئیس جمهوری آذربایجان با تاكید بر این كه مناقشه قره باغ باید هر چه سریع تر حل و فصل شود ، گفت ، میانجیگران و رهبران كشورهای متبوع آنها نیز اخیرا بر ضرورت حل هر چه زودتر این مناقشه و تغییر وضعیت موجود در این مناقشه تاكید دارند .
الهام علی ف با اشاره به این كه بیانیه های مشابه پیشتر هم از سوی كشورهای میانجیگر مطرح شده بود و سالها است بیانیه های در باره غیر قابل قبول بودن وضعیت موجود در این مناقشه مطرح می شود ، گفت : ولی هیچ گامی عملی در این زمینه برداشته نشده است .
رئیس جمهوری آذربایجان گفت ، زمان برداشتن گامهای مشخص فرا رسیده و باید فشارهای جدی علیه اشغالگر اعمال شود تا این مساله بطور مسالمت آمیز حل و فصل شود .
الهام علی اف در بخشی از سخنان خود درگیری های شدید اوایل ماه آوریل گذشته در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه را خاطر نشان كرد و گفت ، این درگیری ها برای رهبری ارمنستان و نیز میانجیگران حل مناقشه قره باغ و جامعه بین الملی هشداری بود مبنی بر این كه مناقشه قره باغ مناقشه ای راكد نمی باشد و اگر كسی بر این عقیده دارد كه ما مذاكرات بی معنی را در بیست سال بعد نیز ادامه خواهیم داد، سخت در اشتباه است .
الهام علی اف بر ضرورت انجام مذاكرات اساسی تاكید كرد و گفت ، در این صورت می توان به حل مسالمت آمیز مناقشه نزدیك شد .
رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به این كه راهكارهای حل مناقشه قره باغ در شهر سنت پترزبورگ روسیه بررسی می شود ،گفت ، امیدوار هستیم این معضل می تواند بصورت مسالمت آمیز حل و فصل شود و برای تحقق این مهم ارمنستان باید به سیاست اشغالگری پایان دهد و نیروهای خود را از سرزمینهای آذربایجان خارج كند.
خاورم **337**1566

سرخط اخبار جهان