حضور ایران در جمع كشورهای پیشرو در حذف لامپ‌های رشته‌ای

تهران- ایرنا- انرژی یكی از مهمترین نهاده های توسعه و از عوامل اصلی تولید است و تامین امنیت عرضه انرژی در جهان از جمله مسائل استراتژیك پیش روی همه دولت ها است. ایران نیز همسو با سیاست‌ها و برنامه‌های جهانی برای كمك به رفع بحران انرژی به حذف لامپ‌های رشته‌ای اقدام كرده است.

به‌ گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در كنار محور مدیریت عرضه انرژی، بخشی كه كمتر از آن نامی به میان می آید، مدیریت تقاضای انرژی است. مدیریت تقاضا و تلاش برای استفاده بهینه از انرژی در همه كشورهای پیشرفته جهان از مهم ترین عوامل پیشرفت صنعتی پایدار بوده است.
برابربند ٧ ابلاغیه سیاست های كلی اصلاح الگوی مصرف ازسوی رهبرمعظم انقلاب، باید صرفه جویی در مصرف انرژی با اعمال مجموعه ای متعادل از اقدام های قیمتی و غیرقیمتی برای كاهش مستمر شاخص شدت انرژی كشور به حداقل دو سوم میزان كنونی تا پایان برنامه پنجم توسعه و به حداقل یك دوم میزان كنونی تا پایان برنامه ششم توسعه انجام شود.
برای كاهش شدت مصرف و افزایش بهره وری انرژی در ایران ارتقای فناوری تولید، اصلاح فرآیند تولید، ارتقای بازده تجهیزات، مدیریت انرژی و تدوین مقررات و استانداردهای لازم الاجرا، بهبود عملیات و روش های تولید، فرهنگ سازی و منطقی كردن قیمت ها از الزاماتی است كه باید در سیاست های انرژی كشور مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش وزارت نیرو، چندی پیش هیات وزیران قانون حذف استفاده از لامپ‌های رشته ای را تصویب كرد و براساس این تصمیم، ثبت سفارش و ورود لامپ‌های رشته ای با توان بالای 40 وات ممنوع شد و خطوط تولید داخلی نیز باید حداكثر در مدت هشت ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه، جمع آوری شده و پروانه‌های بهره‌برداری مربوطه باطل شود.
این سیاست در راستای برنامه‌های ملی اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری انرژی و همچنین همسو با سیاست‌های جهانی درباره رفع بحران انرژی اتخاذ شده است.
سیدحسین سجادی مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) پیشتر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: وجود لامپ های التهابی رشته ای در بخش روشنایی كشور، سالیانه مصرف بالای انرژی را به صنعت برق تحمیل می كند.
به گفته این مقام مسئول، تغییر الگوی مصرف این لامپ ها به تجهیزات با بازدهی بالا می تواند ضمن تامین روشنایی مورد نیاز، از مصرف انرژی در كشور بویژه در ساعت ها و روزهای اوج مصرف بكاهد.
وی به مصوبه اخیر هیات وزیران در این زمینه و ممنوعیت افزایش ظرفیت تولید و ورود این لامپ ها به كشور اشاره كرد و افزود: برآورد سازمان بهره وری انرژی از این اقدام، كاهش یك هزار و 700 تا دو هزار مگاواتی مصرف انرژی است كه رقمی معادل رشد سالیانه تولید برق در كشور برای پاسخگویی به نیازها است.
به گزارش ایرنا، براساس تصویب هیات وزیران و با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی كشور، صدور پروانه تولید جدید یا افزایش ظرفیت خطوط تولید موجود لامپ‌های التهابی رشته‌ای بالای 40 وات و همچنین ثبت سفارش و ورود این لامپ‌ها از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این تصویب‌نامه ممنوع است. همچنین بانك صنعت و معدن موظف است نسبت به اعطای تسهیلات لازم به منظور تغییر خطوط تولید لامپ‌های التهابی رشته‌ای بالای 40 وات به لامپ‌های پربازده اقدام كند و یارانه سود و كارمزد این تسهیلات به میزان هشت واحد درصد توسط سازمان بهره‌وری انرژی ایران در اختیار بانك عامل قرار گیرد.
كشورهایی مانند كانادا، ایالات متحده امریكا، ژاپن، روسیه، چین، كره جنوبی، استرالیا و كشورهای عضو اتحادیه اروپا، پیش از این اقدام به حذف استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و جایگزینی منابع پربازده مانند لامپ‌های كم مصرف و ال. ای . دی (LED) كرده بودند.
اقتصام ** 3065 **1561

سرخط اخبار اقتصاد