۲۵ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۸:۰۵
کد خبر: 82111666
۰ نفر

اراك - ایرنا - بر اساس اطلاعات دریافتی حدود 900 پروژه نیمه تمام در استان مركزی وجود دارد كه بر اساس اولویت، اعتبار به آنها تخصیص می یابد.

طراحی و اجرای زیرساخت های دره گردو، توسعه و تكمیل بیمارستان آیت الله خوانساری، آبخیزداری، پیشگیری، مهار سیل، پخش و بهره برداری از سیلاب زیر حوضه فرعی گردو، بازسازی و اصلاح شبكه آب آشامیدنی و ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر اراك مهمترین پروژه های این شهرستان است.
با توجه به اینكه بیمارستان آیت الله خوانساری در حوزه خدمات رسانی به بیماران سرطانی به عنوان قطب غرب كشور عمل می كند و معضلات جدی در كمبود فضای فیزیكی درمانی وجود دارد، اعتبار لازم برای این طرح مهم حوزه سلامت درنظر گرفته شده است.
طرح بازسازی بیمارستان ولی عصر (عج) نیز یكی از طرح های مهم شهرستان اراك است كه در حال اجرا است.
طرح عملیات پاكسازی و لایروبی رودخانه گردو و تامین روشنایی آن نیز آغاز شده و تدوین طرح تكمیلی آن نیز همچنان در دست بررسی كارشناسان، سرمایه گذار، مشاور طرح و شهرداری است.
ساماندهی دره گردو در چندین مرحله برنامه ریزی شده كه از سمت شمال تا روستای نظم آباد و از سمت غرب تا تخت سادات منطقه كرهرود ظرفیت پیشروی دارد.
فعالیت های تجاری و تفریحی، خدمات مذهبی و بین راهی، ساخت مجموعه فرهنگی و خانه هنرمندان شهر اراك، مجموعه بازی كودكان و ایجاد امكانات ورزش های فضایی و مهیج، موتورسواری، دوچرخه سواری، آفرود( زمین مسابقات موتور كراس و خودورهای شاسی بلند) ، باغ مجسمه مشاهیر استان مركزی و شهر اراك، كانون گردهمایی ورزش همگانی و مجموعه پذیرایی درطرح جامع دره گردو در نظر گرفته شده است.
جنگل كاری دو هزار هكتاری در منطقه چپقلی، ساخت تقاطع غیر همسطح كوی علم الهدی به شهرصنعتی، ایجاد فضای سبز دره گردو و تكمیل درختكاری منطقه چقا از مهمترین طرح های زیست محیطی شهر اراك است.
طرح های ساختمان فرمانداری، تكمیل و تعمیر تاسیسات عمومی، بهسازی و تعریض محور آشتیان- راهجرد، آبخیزداری، پیشگیری، مهارسیل، پخش و بهره برداری از سیلاب در زیر حوضه فرعی، بهسازی كانال های آبیاری عمومی، لایروبی و مرمت قنوات، تكمیل مجتمع فرهنگی سید جلال الدین آشتیانی، آبرسانی، تاسیسات فاضلاب، بازسازی و اصلاح شبكه آب آشامیدنی، آبرسانی به مجتمع غرب و آبرسانی به روستای بن چنار نیز از جمله طرح های آشتیان است..
ساخت و بهسازی كانال های آبیاری عمومی، آبرسانی، ایجاد تاسیسات، آبرسانی به روستاهای قزلجه و ابره در و مجتمع مرین نیز از جمله طرح های تفرش است.
با توجه به افت سطح آب های زیرزمینی و كمبود آب در خمین تكمیل طرح آبرسانی به این شهر نیز در نظر گرفته شده است.
تكمیل و تجهیز ساختمان و تاسیسات ندامتگاه خمین و تكمیل محور خمین- اراك از دیگر پروژه های اولویت دار این شهرستان محسوب می شود.
ساخت مجتمع فرهنگی و هنری، تكمیل شهرك صنعتی دلیجان و آبرسانی روستایی نیز از جمله طرح های شهرستان دلیجان است .
تكمیل شهرك صنعتی ، آبرسانی به مجتمع نیوشت، پروژه آبرسانی به شهر ساوه ، تكمیل كمربندی و تكمیل راه روستایی اردمین- سنگك از جمله پروژه های ساوه است.
آبرسانی به شهرهای هندودر و مهاجران و همچنین روستاهای ده كوثر، باغ برآفتاب، تاج دولتشاه، چقا سیاه، جلایر، قوش تپه، گل زرد عبدی و تحت محل از جمله طرح های شهرستان شازند محسوب می شوند.
آبرسانی به مجتمع لریجان، بهره برداری و حفاظت از رودخانه ها، عملیات بیولوژیكی بیابان زدایی و ساخت سالن ورزشی ورین ازطرح های محلات است.
تخریب و بازسازی سالن اجتماعات آموزش و پرورش زرندیه ، آبرسانی سیار به شهرستان زرندیه نیز از جمله طرح های شهرستان زرندیه است .
آبرسانی به روستاهای شهرستان خنداب ، ساخت مركز بهداشتی درمانی شبانه روزی ، طرح های آبرسانی و ساخت خوابگاه نیز در دستور كار قرار دارد.
6012/3017/6013

سرخط اخبار استان‌ها