۲۴ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۵۵
کد خبر: 82110511
۰ نفر
هيچ موردي از ابتلا به وبا در قم گزارش نشده است

قم- ايرنا- مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي مركز بهداشت قم گفت: با اتخاذ راهكارهاي لازم بيماري وبا در اين استان كنترل شده و تاكنون هيچ موردي از ابتلا به اين بيماري شناسايي و يا گزارش نشده است.

محمد نيك پور روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما، مركز بهداشت تمام ظرفيت خود را جهت مقابله با بيماري وبا به كار گرفته و در اين زمينه نگراني وجود ندارد.
وي اضافه كرد: 90 درصد از افرادي كه سال گذشته در استان قم به وبا مبتلا شدند، اتباع خارجي بودند كه با مديريت مناسب از همه گيري اين بيماري جلوگيري شد.
وي خاطرنشان كرد: در چند سال اخير موارد شديد و غيرقابل كنترلي از ابتلا به بيماري وبا در استان نبوده و در اين زمينه تمام مراكز بهداشتي با آگاهي كامل جهت پيشگيري و كنترل بيماري در آماده باش هستند.
وي با اشاره به اقدامات مركز بهداشت در راستاي جلوگيري از ابتلا به بيماري وبا گفت: در تمام مراكز بهداشتي از بيماران مشكوك جهت يافتن موارد ابتلا قبل از همه گيري و درمان به موقع بيمار، نمونه گيري انجام مي شود.
نيك پور افزود: دوره هاي آموزش همگاني براي كاركنان اداره ها و مراكز حوزه بهداشت و درمان برگزار مي شود تا در زمينه انجام اقدامات لازم براي بيماران اسهالي و نحوه ارجاع آن ها به مركز درماني اطلاعات كافي داشته باشند.
وي اضافه كرد: همچنين اين مركز با نصب بنر، ديوارنويسي و توزيع بروشور جهت ارائه آموزش هاي لازم به همشهريان در خصوص چگونگي صرف مواد غذايي و سبزيجات براي پيشگيري از ابتلا به بيماري وبا اقدام كرده است.
وي گفت: كميته التور(وبا) مركز بهداشت و دانشگاه علوم پزشكي قم جهت هماهنگي درون بخشي و برون بخشي بين معاونت هاي بهداشت و درمان، بيمارستان ها، فوريت ها و كارشناسان بهداشتي تشكيل شده و طرح هايي را به تصويب رسانده است.
نيك پور با تاكيد بر اينكه همشهريان بايد مراقبت هاي لازم را جهت جلوگيري از ابتلا به بيماري وبا انجام دهند، گفت: تماس مستقيم و يا غيرمستقيم دست با مدفوع و استفراغ فرد بيمار، خوردن آب و غذاي آلوده و سبزي و ميوه كه ضدعفوني نشده يا با آب آلوده شسته شده، شستشوي ظروف غذا و شنا كردن در آب هاي آلوده از راه هاي انتقال بيماري وبا است.
وي بيان كرد: احساس پري و سروصدا(غرغر) در شكم، مدفوع شل و آبكي كه بعد از چند باردفع مدفوع آبكي مواد دفعي نماي لعاب برنج به خود مي گيرد، استفراغ بدون حالت تهوع قبلي، دل درد و دل پيچه و عطش و تشنگي شديد از علائم ابتلا به اين بيماري مي باشد.
وي با بيان اينكه مركز بهداشت آماده ارائه خدمات رايگان به همشهريان است، تاكيد كرد: با مشاهده علائم بيماري وبا به نزديكترين واحد بهداشتي و درماني مراجعه كنند.
مديرگروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي مركز بهداشت قم افزود: كارشناسان بهداشت محيط مركز بهداشت نظارت كافي و تمام وقت بر مراكز توليد و عرضه مواد غذايي داشته و دارند و همشهريان مي توانند گزارش و مشكلات بهداشتي خود را با سامانه 190 در ميان بگذارند.
/2085/ 6133/