انفجار بیروت و توطئه فتنه انگیزی علیه حزب الله بعداز اجرای مجازات های آمریكائی

بیروت – ایرنا – برخی از روزنامه های لبنانی هدف از انفجارعصر دیروز( یكشنبه) درمركز بیروت را قراردادن مقاومت در معرض اتهام و تكمیل توطئه محاصره حزب الله با فتنه انگیزی بعداز اجرای قانون مجازات های آمریكا توسط بانك های لبنان دانستند.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: بر احدی پوشیده نیست كه حزب الله در حال مقابله با برخی از بانك های لبنان از جمله بانك لبنان و المهجر است كه قانون آمریكائی مجازات های مالی آن را با شتاب اجرا كرده اند
این روزنامه لبنانی تاكید كرد كه برخی با اجرای این قانون آمریكائی درصدد تنگ كردن عرصه بر پایگاه مردمی مقاومت با هدف گرفتن بیمارستان ها و موسسه های اجتماعی هستند.
« ریاض سلامه» رئیس كل بانك مركزی لبنان از بسته شدن یكصد حساب اعضای حزب الله خبر داده است و رسانه های لبنانی هم گفته اند كه بانك لبنان و المهجر در این زمینه پیشتاز و با سرعتی زیاد درصدد اجرای قانون مجازات های آمریكا علیه حزب الله است.
الاخبار خاطرنشان كرد: در این شرایط ، طرفی تصمیم گرفت با یك انفجار تروریستی، بانك لبنان والمهجر را هدف بگیرد تا مقاومت در معرض اتهام قرار گیرد و محاصره آن بعداز قانون مجازات ها با فتنه انگیزی تكمیل شود.
عصر دیروز یكشنبه، دقایقی قبل از افطار كه شهر بیروت از سكنه خالی شده بود و تعدادی معدود تلاش داشتند شتابان خود را به خانه هایشان برسانند تا روزه را در كنار خانواده بگشایند، صدای انفجاری مهیب در وسط بیروت شنیده شد.
ساعت 20:10 دقیقه بود كه صدای انفجار در منطقه وردان شنیده شد، ساكنان منطقه تصور كردند كه بمباران هوائی است ، برخی هم تصور كردند كه وزارت كشور هدف بوده اما وقتی به محل انفجار رسیدند دریافتند كه دود از ساختمان بانك لبنان و المهجر خارج می شود.
منابع بیمارستانی از زخمی شدن یك یا دو نفر در نتیجه اصابت خرده شیشه ها خبرداده اند.
الاخبار نوشت: گفته می شود كه ازسال ها قبل همواره دو نیروی امنیتی در این منطقه به ویژه نزدیك محل انفجار حضور داشته اند اما دیروز برای صرف افطار در این محل نبوده اند.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد: دستگاه های امنیتی لبنان چندین باند وابسته به گروه تروریستی داعش را در روزهای گذشته بازداشت و عناصر این باندها اعتراف كرده بودند كه قصد داشته اند مراكز غیرنظامی و اماكنی را كه مردم تردد زیاد دارند، هدف بگیرند.
الاخبار تصریح كرد: دستگاه امنیتی ارتش دو روز قبل از انفجار، پیامی دریافت كرده بود كه نشان می داد گروه تروریستی جبهه النصره قصد عملیاتی در منطقه الحمرا در وسط بیروت را با بمب گذاری دارد.
این روزنامه افزود: برخی سفارتخانه ها مانند كانادا و دفتر سازمان ملل در لبنان از كاركنان و شهروندان خود خواسته بودند از رفتن به مركز بیروت اجتناب كنند.
الاخبار در ادامه گزارش خود نوشت: این بار هم مانند گذشته عده ای با سوء استفاده از فضای سیاسی بعداز انفجارها ، اتهام های سیاسی را متوجه برخی طرف ها كردند.

** بخش بانكی هدف تروریست ها
السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم « فتنه انگیزی» را هدف این انفجار دانسته و نوشته است: حرمت ماه رمضان و روزه و لحظه افطار را نگه نداشتند.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد: فردای هشدار برخی سفارتخانه ها ( فرانسه، آلمان و كانادا» به شهروندانشان برای اجتناب از رفتن به مركز بیروت، انفجاری ساختمان بانك لبنان و المهجر را هدف گرفت.
السفیر افزود: این انفجار كه لبنان را لرزاند، پیام هائی برای بخش های بانكی ، گردشگری ، امنیتی و انسجام داخلی داشت اما برخی فرصت پیدا كردند تا برداشت ها و ارزیابی های مسموم خود را مطرح كنند و به سرعت و بسادگی انگشت اتهام را به سوی حزب الله نشانه روند.
این روزنامه لبنانی تاكید كرد: تفسیر ساده اتهام زنی به حزب الله این است كه عده ای درصدد گشودن عقده ها و تكرار مواضع گذشته خود هستند و حتی حاضر نشدند در خصوص ابعاد این انفجار مشكوك بررسی كنند.
السفیر خاطرنشان كرد: برخی كه منطقی تر بودند، نتیجه گرفته اند هدف این انفجار گسترش اختلاف بین حزب الله و بانك های لبنانی و تحریك علیه حزب الله ، دامن زدن به مشكلات داخلی ، بحران سیاسی و تنش های مذهبی بوده است تا باردیگر لبنان را فتنه ای جدید فرابگیرد.
این روزنامه لبنانی تصریح كرد: برنامه خبیثانه پشت سر این انفجار كاملا روشن است و گوئی كسانی با نیت های بد منتظر بوده تا از انفجار برای متهم كردن دیگران استفاده كنند.
السفیر نوشت: قبل از اینكه دود ناشی از انفجار فروكش كند، برخی با شتاب انگشت اتهام را با صراحت و با كنایه به سوی حزب الله نشانه رفتند تا شاید از آب گل آلود ماهی بگیرند و با مقاومت تسویه حساب كنند.
این روزنامه لبنانی با بیان اینكه «برخی در لبنان همچنان درصدد نیستند از تجربه های گذشته درس عبرت بگیرند»، افزود: كسانی كه كمترین ایمانی دارند دست كم منتظر پایان تحقیقات و اعلام نتایج می شدند.
السفیر تاكید كرد كه عجیب است، برخی رسانه های وابسته به برخی كشورهای عرب حوزه خلیج فارس لحظه ای در متهم كردن حزب الله تردید نكردند و آن را مسئول تعرض به بخش بانكی خواندند.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان كرد: با وجود سروصداها و فتنه انگیزی ها، هدف انفجار بانك لبنان و المهجر، حزب الله و بخش بانكی لبنان است و هرگونه تفسیر دیگری خدمت به این جنایت و كمك به تحقق اهداف آن است حال از روی قصد و یا غیرعمدی باشد.
عصر دیروز و هنگام افطار صدای انفجاری مهیب در خیابان فرعی پشت شعبه بانك لبنان و المهجر در منطقه وردان در مركز بیروت شنیده شد كه براساس اعلام منابع رسمی دو زخمی برجای گذاشت.
محل انفجار نزدیك وزارت كشور و خانه وزیر كشور لبنان و همچنین روزنامه الاخبار است و خسارت های مالی زیادی برجای گذاشته است.
خبرگزاری ملی لبنان علت انفجار را كار گذاشته شدن بمب زیر یك خودرو،« نهاد المشنوق» وزیر كشورعلت را كارگذاشتن بمب در داخل یك كیف و ژنرال « ابراهیم بصبوص» مدیركل نیروهای امنیت داخلی(پلیس) علت را كار گذاشتن بمب داخل یك گلدان اعلام و تاكید كردند كه هدف بانك لبنان و المهجر بوده است.
مقامات قضائی و پلیس و رسانه های لبنانی هم وزن این بمب را از 4 تا 15 كیلو گرم اعلام كرده اند.
لبنانی ها همچون گذشته به دو دسته تقسیم شده و عده ای كه همپیمان آل سعود هستند انگشت اتهام را به سرعت و بدون تامل به سوی حزب الله نشانه رفته و در مقابل عده ای هم تاكید كرده اند كه دشمن صهیونیستی بیشترین نفع را از این انفجار می برد و خواستار بررسی سریع تحقیقات و اعلام نتایج شده اند.
خاورم ** 1324