۲۴ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۳:۴۷
کد خبر: 82110153
۰ نفر
وزیر امور خارجه وارد اسلو شد

اسلو - ایرنا- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و هیأت همراه، بامداد دوشنبه وارد اسلو پایتخت نرو‍ژ شدند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، قرار است، رییس دستگاه دیپلماسی كشورمان در جریان این سفر، علاوه بر دیدار با همتای نروژی خود همچنین در «اسلو فروم2016» با عنوان «بهبود میانجیگری درگیری مسلحانه» كه به میزبانی وزارت خارجه نروژ و مركز گفت و گوهای بشر دوستانه برگزار می شود، شركت كند.
در این اجلاس، فدریكا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان كری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریكا نیز قرار است حضور یابند.
وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به اسلو درباره برنامه های سفر اروپایی خود گفت: روز دوشنبه در اسلو با همتای خود در خصوص همكاری های دو كشور در حوزه گاز و زیست محیطی و مشورت های سیاسی و منطقه ای گفت وگو خواهم كرد.
وی ادامه داد: روز سه شنبه نیز اجلاس اسلو فروم با صحبت بنده، وزیر خارجه نروژ و خانم فدریكا موگرینی آغاز می شود و در سخنرانی خود، ضرورت دیدگاه در حل و فصل منازعات منطقه ای را مطرح كرده و در كنار آن با شركت كنندگان گفت وگو می كنم.
ظریف افزود: روز چهارشنبه هم در ادامه ملاقات ها در حاشیه اجلاس، گفت وگویی با آقای جان كری وزیر امور خاجه آمریكا درباره پیگیری تعهدات آمریكا در برجام خواهیم داشت.
وی تصریح كرد: بعد از ظهر چهارشنبه نیز در برلین و دیدار با آقای اشتاین مایر درخصوص روابط دو جانبه و موضوعات دو جانبه و منطقه ای گفت وگو خواهم داشت.
ظریف را در این سفر، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریكا، سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل و حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه همراهی می كنند.
نشست افتتاحیه اسلو فروم 2016 با سخنرانی ظریف، همتای نروژی وی و نیز موگرینی روز سه شنبه در اسلو برگزار خواهد شد و پس از آن وزرای خارجه ایران، نروژ و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری سه جانبه شركت خواهند كرد.
وزیر امور خارجه نهم خرداد ماه جاری نیز سفری پنج روزه به شمال و شرق اروپا (لهستان، فنلاند،سوئد و لتونی) داشت.
شبد**2021**9122**‌1504