۲۳ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۹:۴۶
کد خبر: 82109038
T T
۰ نفر
كودكاني بدون رنگ كودكي

تهران- ايرنا- روزنامه ابتكار در صفحه جامعه و شهروند به بررسي افزايش تعداد كودكان كار پرداخت و نوشت: كودكاني وجود دارند كه در مشاغل سخت تر از اين به كار گرفته مي شوند. كودكاني كه به دور از چشم هر جنبنده‌اي در كوره‌هاي آجرپزي، كارگاه هاي توليدي و...نه تنها تن نحيف خود را به كاري سخت مي سپارند بلكه از كودكي خود بازمي‌مانند.

در اين گزارش كه در شماره يكشنبه 23 خرداد 1395 خورشيدي به قلم پويان خوشحال انتشار يافته است، مي خوانيم: ماده 32 پيمان جهاني حقوق كودك مي گويد:«كودك بايد در برابر هر كاري كه رشد و سلامت او را تهديد مي‌كند حمايت شود.» اما صبح تا شب در سطح شهر كودكاني مي بينيم كه تمامي ماده هاي جهاني و داخلي حقوق كودك در موردشان ناديده گرفته شده است.
پشت يكي از همين چراغ قرمزهاي سطح شهر، ناگهان دستي كوچك مي‌آيد جلوي شيشه خودرو و سعي در شستن شيشه خودرو شما دارد. بعد نگاهش را به چشمان و دستان شما مي دوزد و درخواست پول دارد. اينكه پشت چراغ قرمزي بايستند و ناگهان بر سر ماشيني خراب شوند ساده ترين نوع از كار كودكان محسوب مي‌شود. اما كودكاني هم وجود دارند كه در مشاغل سخت تر از اين به كار گرفته مي شوند. كودكاني كه به دور از چشم هر جنبنده‌اي در كوره‌هاي آجرپزي، كارگاه هاي توليدي و...نه تنها تن نحيف خود را به كاري سخت مي سپارند بلكه از كودكي خود بازمي‌مانند.

**23خرداد روز جهاني منع كار كودك
آخرين آمار كه در سال 2012 منتشر شده است نشان مي دهد بيش از 264 ميليون كودك كار در دنيا وجود دارد. بر اساس آمار سازمان جهاني كار، سالانه 250 ميليون كودك 5 تا 14 ساله در جهان از كودكي محروم مي‌شوند، طبق اين آمار 120 ميليون‌ نفر از آن‌ها وارد بازار كار شده و مشغول به كار تمام‌ وقت هستند، 61 درصد اين كودكان در آسيا، 32 درصد در آفريقا و7 درصد در آمريكاي لاتين زندگي مي‌كنند.
روز 12 ژوئن روز جهاني منع كار كودكان است. روزي كه در ايران نيز گرامي داشته مي شود. از ماده‌هاي قانوني پيمان جهاني حقوق كودك كه گذر كنيم به تناقضاتي مي‌رسيم كه در جامعه كار كودك در ايران ديده مي شود. آمارهاي غيررسمي مي گويد 7 ميليون كودك كار در ايران كار مي كنند. هر چند مسوولان اين آمارها را تكذيب كنند اما در همين سطح شهر مي بينيم والديني كه با فرزندان كوچكشان كه پشت چراغ قرمزهاي شهر هر يك به فروش كالايي مشغول هستند و يك فروشگاه را پشت چراغ قرمز راهنمايي تشكيل داده اند.
**اشتغال به كار كودكان زير 15 سال ممنوع است
بيش از 25 سال از تدوين و اجراي پيمان جهاني حقوق كودكان مي گذرد. يك پيمان‌نامه بين المللي كه به طور كلي با چهار محور «بقا»، «رشد»، «حمايت» و «مشاركت» را براي كودكان پيگيري مي‌كند. در ايران سن اشتغال به كار 15 سال است. افراد زير 15 سال نيز اگر به كار گمارده شوند، كودك كار محسوب مي شوند. در ايران، كار كودكان بيشتر معطوف به دست فروشي و گدايي مي شود.
هرچند از آنها در كوره هاي آجرپزي، كارگاه هاي توليد كفش، مزارع كشاورزي و... نيز استفاده مي شود. ماد‏ه‏‌ 79 قانون كار، اشتغال به كار كودكان زير 15 سال را ممنوع كرده است البته كارگران شاغل در كارگاه‌هاي خانوادگي كه كارفرماي آن‌ها، همسر يا بستگان و خويشاوندان نسبي درجه‏ يك باشند، مشمول قانون كار نيستند در نتيجه حداقل سن كار در مورد چنين كارگراني رعايت نمي‏‌شود؛ بر اساس قانون كار اگر يك كارفرما كودك زير 15سال را به كار بگيرد، متخلف خواهد بود و براي نخستين بار مجازات نقدي، بار دوم مجازات نقدي و حبس و بار سوم علاوه بر اين موارد، كارخانه يا كارگاه پلمپ و پروانه كار فرد متخلف ابطال خواهد شد.

**مافياي كودك كار
صبح آن‌ها را با مهرباني بيدار مي‌كند، با خودرو شخصي خود كودكان را به چهارراه ها و پارك هاي سطح شهر مي برد، اجناسي در اختيارشان مي گذارد كه به فروش برسانند، وعده هاي غذايي آن‌ها را تامين مي‌كند، شب هنگام پس از اتمام ساعات كاريشان براي بردنشان مي‌آيد و در نهايت برايشان مكاني براي خواب در نظر مي‌گيرد، اين انسان به ظاهر مهربان كه تمام نيازهاي اين كودكان را فراهم مي‌كند، بابا لنگ‌دراز اين قصه نيست، بلكه فردي است كه به طور سازماندهي شده سرپرستي اين كودكان را به عهده دارد.
نعمت الله احمدي، وكيل دادگستري در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي روزنامه «ابتكار» در اين باره مي‌گويد: واژه كودك كار يك واقعيت تلخ است. اشتغال كودك خلاف قانون است اما چون به صورت سازمان يافته انجام مي شود بسيار دقيق بوده و به گونه اي زيرزميني محسوب مي شود. اگر سري به يكي از چهارراه ها بزنيم و رفت و آمد اين افراد را كنترل كنيم. به خوبي ديده مي شود كه فردي اين كودكان را مي آورد و سپس در زمان مشخص مي برد. در واقع در بحث كودك كار ما با يك مافيا مواجه هستيم.
اگر پاي صحبت كودكان كار بنشينيد، هيچگاه حرفي از مكانيكه در آن زندگي مي كنند نمي زنند. نمونه هاي زيادي از اين كودكان وجود دارند كه به دست همين مافيا معتاد شده اند. اعتياد موجب وابستگي اين كودكان به آن ها شده و نهايتا زندگي آن ها را تباه مي‌كند.

**خلا اجراي قانون
هر چند قانون اشتغال به كار كودكان زير 15 سال را ممنوع كرده است اما ميليون ها كودك وجود دارند كه از اين حق قانوني بي بهره هستند. احمدي با تاييد اين موضوع مي گويد: مدتي پيش خبري از دختر 9 ساله به نام رويا منتشر شد كه او را معتاد به ترياك كرده بودند و از او كار مي‌كشيدند و تكدي گري مي كرد. اخيرا آموزش و پرورش بخشنامه كرده است كه اگر والدين كودكي را از مدرسه رفتن منع كنند يارانه شان را قطع مي‌كند. بايد توجه داشت كه قانون سرجايش است و ما خلا قانوني نداريم؛ بلكه در چنين مبحثي مي توان گفت تورم قانون نيز داريم. در واقع خلا در اجراي قانون است نه در متن قانون. طبق قانون، به كار گيري كودكان در كارگاه ها ممنوع است. اما شما در پارك هرندي و مناطق مشابه آن ببنيد، بچه هاي طلاق و نوزادان خريد و فروش مي شوند و هيچ كسي جلوي آن ها را نمي گيرد.
ضعف در اجراي قوانين، فقر، بي مسووليتي والدين و وجود مافياي به كار گيري كودكان در مشاغل از جمله مواردي است كه موجب شده برخي كودكان نه تنها از تحصيل كه از كودكي نيز جا بمانند.
*منبع: روزنامه ابتكار
**گروه اطلاع رساني**9370**9131

سرخط اخبار پژوهش