۲۳ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۸:۱۴
کد خبر: 82108893
۰ نفر
استفاده از نانوپوشش متخلخل براي ساخت اگزوز موتور سيكلت

تهران - ايرنا - شركت ياماها در ساخت اگزوز يكي از مدل‌هاي موتورسيكلت خود از نوعي نانو پوشش متخلخل استفاده كرده است كه موجب محافظت از اگزوز در برابر خوردگي و حرارت مي‌شود.

به گزارش ايرنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، صداي زوزه موتور براي علاقه‌مندان به موتورسيكلت جذابيت دارد؛ صدايي كه ممكن است براي بسياري گوش‌خراش و ناهنجار باشد. به هر حال اگزوز و ساختار آن از جمله بخش‌هاي موتورسيلكت است كه از نقطه نظر بصري و كارايي براي توليدكنندگان اهميت زيادي دارد. اخيراً شركت ياماها بهبودهايي در اين بخش از موتورسيلكت‌هاي خود داده است.
در نمايشگاه O&S، شركت ياماها نشان داد كه به طيف استفاده كنندگان از فناوري‌ نانو در ساخت موتورسيكلت پيوسته است. اين شركت از تركيبي به نام اكسي‌نيتريد سيليكون (SiOxNy) كه نوعي ساختار آمورف متخلخل و به صورت فيلم سراميكي است، با ضخامت نانومتري استفاده كرده است.
اين ماده داراي مقاومت حرارتي تا دماي 700 درجه سانتيگراد بوده و از مقاومت به خوردگي بالايي نيز برخوردار است به طوري كه مي‌تواند در برابر نفوذ آب، كلر و اكسيژن مقاومت كند. از اين رو، چنين پوششي براي حفظ رنگ‌ها نظير آبي، طلايي و بنفش مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين نانوپوشش شفاف بعد از قرار گرفتن روي سطح مي‌تواند مقاومت حرارتي بالايي ايجاد كند.
شركت ياماها از اكسي‌نيتريد سيليكون براي ساخت اگزوز در موتورسيكلت مدل MT-09 خود استفاده كرده است. در نمايشگاهي كه در آلمان برگزار شده، ياماها اين موتورسيكلت را براي نمايش عموم عرضه كرده است. در اين نمايشگاه، شركت‌هاي ديگري نيز از اين ماده براي ساخت ادوات مختلف استفاده كرده‌اند. اين نمايشگاه فرصت مناسبي براي معرفي اين فناوري بوده و كاربردهاي مختلف اكسي‌نيتريد سيليكون به نمايش درآمده است. اين نمايشگاه نشان داد كه پتانسيل‌هاي زيادي براي استفاده از اين ماده در حوزه‌هاي مختلف وجود دارد.
در نمايشگاه O&S بيش از300 سازمان و شركت از 30 كشور مختلف جهان شركت كرده‌اند. اين شركت‌ها در حوزه‌هايي نظير پلاستيك، شيشه و فلز و همچنين پوشش و پردازش سطح با پلاسما فعاليت دارند.
برخي از اين فناوري‌ها قابليت استفاده در محصولات صنعتي از خودروسازي گرفته تا ابزارهاي مختلف را دارا هستند.
علمي **1311**1440