۲۲ خرداد ۱۳۹۵، ۱۳:۴۴
کد خبر: 82108213
T T
۰ نفر
افت 1026 واحدی شاخص كل/بورس در انتظار گزارش های سه ماهه شركت ها

تهران- ایرنا- شاخص كل بورس و اوراق بهادار امروز (شنبه) با یك هزار و 26 واحد افت، به كانال 74 هزار واحدی عقب نشینی و رقم 74 هزار و 850 واحد را ثبت كرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، در هفته های اخیر شاخص كل بورس، نوسان های محدودی را تجربه می كرد و در محدوده كانال ها 75 و 76 هزار واحد درجا می زد اما امروز در نخستین روز كاری، كاهش بیش از یك هزار واحدی را رقم زد.
در معاملات امروز، یك میلیارد و 26 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش یك هزار و 966 میلیارد ریال در 96 هزار و 439 نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد كه همه آنها امروز قرمز پوش بودند به گونه ای كه شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 373 واحد، شاخص كل (هم وزن) 157 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 128 واحد، شاخص آزاد شناور 1364 واحد، شاخص بازار اول 909 واحد و شاخص بازار دوم 1105 واحد كاهش یافت.
نمادهای گروه خودرو و پالایش و پتروشیمی، سهم اصلی را در افت امروز بازار سهام ایفا كردند و بر این اساس، نمادهای پارسان، فولاد، فارس، شبندر، خودرو، خساپا و كگل با افت خود، زمینه كاهش شدید شاخص را فراهم كردند.
بیشترین افزایش قیمت در معاملات امروز به نمادهای دارویی رازك، سپنتا، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، البرز دارو و داروسازی زاگرس فارمد پارس تعلق داشت.
نمادهای پارس سویچ، حق تقدم بین المللی محصولات پارسف حق تقدم معدنی و صنعتی چادرملو، حق تقدم بیمه ملت و حق تقدم توریستی و رفاهی آبادگران نیز با بیشترین كاهش قیمت مواجه شدند.

** نباید برای رشد بازار عجله كنیم
«محمودرضا خواجه نصیری» مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان با بیان اینكه نباید برای رشد بازار عجله كنیم، گفت: نباید آنچه در پایان سال 94 اتفاق افتاد یك رویداد دائمی در بازار قلمداد شود؛ زمستان 94 واقعیت بازار سرمایه نبود. واقعیت بازار زمانی خواهد بود كه به مرور زمان اقبال به بازار و به شركت ها با توجه به روند سودآور آنها شكل بگیرد.
به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این كارشناس بازار سرمایه اضافه كرد: استنباطم این است كه بازگشت پایدار بازار در حال وقوع است اما چند ماهی طول می كشد و در این مسیر گزارش های سه ماهه و 6 ماهه شركت ها به روند بازگشت بازار كمك می كنند.
وی در ادامه افزود: در این مدت سهامداران میان مدت، روی سهم های بنیادی تر سرمایه گذاری خواهند كرد و به بازار رونق می دهند؛ بنابراین خروجی بازار را تا پایان امسال مثبت ارزیابی می كنم هر چند كه اعتقاد دارم تفكر سودهای رویایی و بازار رویایی به هیچ وجه نه قابل قبول، نه معقول و نه قابل تحقق است.
این كارشناس بازار سرمایه اضافه كرد: كلیت بازار، فرصت های سودآوری را برای بسیاری از صنایع ناشی از پسابرجام و افزایش قیمت های جهانی در دل دارد كه دستیابی به آن دور از دسترس نیست اما زمان می برد.
خواجه نصیری ادامه داد: پتانسیل هایی كه در بازار درباره انتظارات مثبت، پیش از عید رقم خورده بود، یك قدرت محركه ایجاد كرد اما به طور كامل خرج صنعت خودرو شد.
وی یادآورشد: البته این یك اتفاقی بود كه بازار انتخاب كرد بنابراین ما نمی توانیم به بازار خرده بگیریم كه چرا صنعت خودرو را انتخاب كردی و صنعت دیگر را انتخاب نكرد.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: بازار با انتخاب صنعت خودرو راه خود را انتخاب كرد اما متأسفانه ورود نقدینگی فقط معطوف به این صنعت شد و حالا هم چند صددرصد رشد كردند و این رشد تا جایی ادامه پیدا كرد كه بازار ناگزیر بود كه تغییر جهت بدهد.
مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان گفت: با توجه به اینكه تغییر جهت سرمایه گذاران هیجانی بود و آنهایی كه به دنبال سودهای كوتاه مدت بودند به آینده بازار امیدواری چندانی نداشتند، هنگام تغییر ریل و تغییر مسیر، یك عده ای از سهامداران در طول این راه از قطار بازار خارج شدند.
خواجه نصیری گفت: اكنون سرمایه گذارانی را داریم كه می گویند ما یا سودهای یك شبه و سنگین می خواهیم و یا در بازار سرمایه سرمایه گذاری نمی كنیم؛ بنابراین حالت سومی متصور نیستند چون جنس و رفتار آنها با چنین بازدهی همساز شده است.
این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه هم اكنون بازار به نقطه ای رسید كه حجم معاملات كم شد و بازار وارد فاز ركودی شده است، گفت: در شرایط فعلی بازار روند مشخصی نمی گیرد و به طور مكرر دچار چرخش دو روز مثبت و دو روز منفی شده است.
وی درباره راه حل خروج از این شرایط گفت: تنها راه خروج از این شرایط، گزارش های مالی سه ماهه و 6 ماهه است كه به نظر من احتمال مثبت بودن آن زیاد است. چون بهبود اطلاعات مالی و وضعیت سودآوری و وقایع مالی شركت ها در برخی صنایع دیده می شود.
این كارشناس بازار سرمایه با ذكر مثال ادامه داد: به عنوان نمونه، دارویی ها، مجامع خوبی برگزار كردند و سودهای خوبی دادند و پالایشی ها در حال اعلام تعدیلات مثبت هستند.
وی گفت: در فلزات اساسی از جمله مس، روی و فولاد با توجه به افزایش قیمت های جهانی، می توانیم منتظر گزارش های مالی مثبتی باشیم كه همه این روندها كم كم می تواند برای بازار، پتانسیل های جدیدی ایجاد كند.
خواجه نصیری، به ضرورت یك رشد آرام و با ثبات در بازار تاكید كرد و گفت: چنانچه بازار در یك دوره های بلندمدت و با ثبات و متناسب با اخبار شركت ها رشد كند، می توان امیدوار بود كه این رشد، رشد پایداری باشد كه به اقبال بازار كمك كند اما رشد های مقطعی و بدون پشتوانه اطلاعات شركت ها در مدت كوتاهی، جای خود را به افت می دهد.
اقتصام**2022** 2023
۰ نفر