۲۲ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 82108004
۰ نفر
جلوه‌های زیبای «رمضان» در چین

پكن - ایرنا - «ماه رمضان» برای مردم مسلمان در سراسر چین مبارك ترین ماه سال به حساب می آید و مسلمانان این كشور ضمن برگزاری عبادات و فعالیت های مذهبی خود، از مسجد به عنوان اصلی ترین كانون این فعالیت ها و گردهمایی ها بهره می گیرند.

به گزارش ایرنا، با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان حال و هوای خاصی در زندگی مسلمانان چین مشاهده می شود و آنان چه قبل از شروع این ماه و چه در طول ماه مبارك رمضان، آیین های خاصی برای خود دارند.
در سراسر مناطق چین از پكن پایتخت این كشور گرفته تا مناطق دور دست از جمله استان های شمالی، شمال غربی و نواحی جنوبی؛ مسلمانان در این ماه نماز خود را در كنار دیگر فعالیت های مذهبی در مساجد برگزار می كنند.
بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، حدود 20 میلیون نفر از جمعیت یك میلیارد و 400 میلیون نفری چین مسلمان هستند كه در نقاط مختلف این كشور پهناور پراكنده هستند و آنان نیز همانند سایر مسلمانان دنیا با برگزاری آداب و رسوم خاص خود، آیین های این ماه را هر چه باشكوهتر برگزار كنند.
بر اساس آمارهای غیر رسمی، تعداد مسلمانان كشور چین تا 50 میلیون نیز اعلام شده است.
یكی از رسوم های مسلمانان چین در این ماه پرفضیلت حضور در مساجد و دادن نذورات و به جای آوردن نماز در این اماكن مقدس است.
روحانیون، علما و امامان جماعت در روزهای ماه رمضان بیشتر از هر زمان دیگری در مساجد احكام و مسائل دینی را برای مسلمانان تشریح می كنند.
به غیر از برگزاری این مراسم، افطاری دادن و افطاری خوردن در مساجد هم در میان قومیت های مسلمان چین جذابیت های خاص خود را دارد.
بخصوص در منطقه خودمختار سین كیانگ در شمال غرب چین كه بسیاری از كلمات مورد استفاده آنها از زبان فارسی اقتباس شده، برنامه ها و فعالیت های آنان نیز با مسلمانان فارسی زبان و اعراب شباهت های زیادی دارد.
یكی از اصلی ترین برنامه های افطاری برای مردم مسلمان در نقاط مختلف سین كیانگ خوردن نوعی «دوغ» در مراسم افطاری است.
خوردن مایعی به نام «دوك» كه برگرفته از نام دوغ ایرانی است در واقع بهترین نوشیدنی برای افطار در میان روزه داران چینی محسوب می شود كه تارنمای «یی سی» چین هم این موضوع را مورد تایید قرار داده است.
مسلمانان سین كیانگ می گویند كه وقتی با «دوك» افطار می كنند و مزه شیر و ماست را تواما می چشند، گویی بهترین نوشیدنی دنیا را میل كرده اند.
مسلمانان در «سین كیانگ» و «نینگ شیا» دو منطقه خودمختار و مسلمان نشین چین می گویند كه نزدیك به 17 ساعت در طول روز باید روزه باشند اما كارهای آنها بر اساس روال گذشته ادامه دارد و هیچ خللی در كارهای روزمره و عبادات آنها ایجاد نخواهد شد.
شاید برای كشورهایی كه بیشتر جمعیت آنها را مسلمانان تشكیل می دهند این آداب و رسوم و عبادات معمول باشد اما برای چین؛ كشوری با 56 اقلیت قومی كه حزب كمونیست بر آن حاكمیت دارد، وجود چنین فضاهای معنوی در اقصی نقاط این كشور بسیار با اهمیت می نماید و نشان می دهد مسلمانان در هر نقطه ای از جهان به احكام و آداب و رسوم مذهبی خود پایبند هستند.
در شهر پكن پایتخت چین نیز مردم هر شب در مساجد مختلف این شهر از جمله مسجد «نیوجیه» با قدمتی بیش از یك هزار سال كه مزار دو فیلسوف و زاهد ایرانی نیز در آن قرار دارد، نماز می خوانند و به سخنرانی امامان جماعت گوش می دهند.
70 درصد مسلمانان چین در مناطق خودمختار «سین كیانگ»، «گان سو» و «نینگ شیا» در غرب كشور زندگی می كنند و 30 درصد بقیه در دیگر استان ها و شهرهای كشور ساكن هستند.
براساس یك رسم قدیمی، مسلمانان چین قبل از فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، خود را برای یك ماه عبادت و روزه داری آماده می كنند كه بخشی از این آمادگی مربوط به مسائل اقتصادی است، به این معنی كه آنان باید برای خرید مایحتاج این ماه لوازم مورد نیاز خود را از قبل تهیه كنند.
بر اساس یك سنت دیرینه، مسلمانان چینی بهترین خوراكی های خود را برای ایام ماه مبارك كنار می گذارند و در ویژه برنامه هایی چون افطار ضمن حضور در كنار یكدیگر در مساجد به صرف غذاهای ویژه این ایام مبارك می پردازند.
نان و تخم مرغ، آبگوشت چینی، چنجه چینی، نان گرد حاوی پیاز و زیره و برنج كه با تخم مرغ و سبزیجات تهیه شده است اصلی ترین مواد غذایی است كه مسلمانان در ایام ماه رمضان در چین مصرف می كنند.
همچنین در این ماه ثروتمندان از اموال خود انفاق كرده و فقیران مسلمان را اطعام می كنند و در مساجد سفره های افطاری با انواع خوراكی ها پهن و از روزه داران پذیرایی می شود.
هر مسلمانی به مسجد نزدیك منزل خود می آید و هر آنچه كه از مواد خوراكی و نوشیدنی بتواند با خود به مسجد می آورد و همین طور ائمه مساجد در این ایام به مسلمانان درس های دینی می دهند.
مراسم قرائت قرآن، گوش دادن به سخنان روحانیون، عبادات شبانه و نمازهای تراویج (كه بعد از اقامه نماز عشاء انجام می شود) در طول این ماه لااقل در مساجد پكن همچنان دایر است.
یكی از آداب قبل از شروع ماه مبارك رمضان در چین هم نظافت و غباررویی مساجد و خانه های مسلمانان است كه نوعی استقبال از این ماه پرفضیلت محسوب می شود.
آساق**231**1597

سرخط اخبار جهان