۱۹ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۳۲
کد خبر: 82104994
۰ نفر
پیوندی به كوچكی سلول اما به وسعت زندگی

تهران- ایرنا-پیوند كلمه ای است كه درمرحله ای از دوران درمان برخی بیماران، به عنوان تنها راه زنده ماندن و زندگی كردن آن ها بیان می شود، درعلم پزشكی نوین ' پیوند سلول ' یكی از راه های خلاصی برخی از بیماران از بیماری های نادر و صعب العلاج است.

به گزارش گروه علمی ایرنا، دردنیای پزشكی بخش اعظمی از بیماران با تجویز و مصرف دارو و درمان‌های مختلف بهبود می‌یابند، اما بیماری شماری از آنها به‌گونه‌ای است كه راهی جز پیوند برای آنها باقی نمی‌ماند وپزشكان به شیوه‌های مختلف این كار را انجام می‌دهند.
درحال حاضربا پیشرفت علم پزشكی و دستیابی به پزشكی نوین، كشورمان دربحث انجام انواع پیوندها همچون سایرمباحث پزشكی پیشرفت كرده است ، به طوری كه اكنون علاوه برانجام پیوند اعضا ونسوج كه با انتقال عضو و بافت به بیمار انجام می شود، توانسته با پیوند سلول و انتقال سلول های بنیادی به فرد بیمار در درمان بسیاری از بیماری های صعب العلاج و نادر موفق عمل كند.
پیوندهایی كه به كوچكی سلول است اما به وسعت دریا امید را برای زندگی مبتلایان ایجاد می كند و با انجام آن زندگی را دررگ های بیمارو خانواده آن جاری می كند، در واقع با پیوند كوچك ترین واحد حیاتی پیكره فرد اهداكنندگان، جان دوباره بر پیكره خانواده بیمار دمیده می شود.
خوشبختانه درایران جامعه پزشكی و فعالان دراین زمینه توانسته اند علاوه برپیشرفت درانجام انواع پیوند، با ایجاد بانك اهداكنندگان ونیز اطلاع رسانی در زمینه اهدا در زمان حیات و بعد ازمرگ مغزی، فرهنگ نجات بیماران نیازمند با اهدا عضو، اهدا سلول های بنیادی وعمل پیوند را درجامعه ترویج دهند و علاوه بر انجام عمل خداپسندانه ،زندگی دوباره را به برخی از بیماران به ویژه بیماران صعب العلاج و نادر بازگردانند.
درهمین راستا دكتر امیرعلی حمیدیه دبیر شورای ملی توسعه و نظارت برمراكز پذیره‌نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز كشور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: 8مركز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز در كشور فعال است تا با توجه به ضرورت غنای بانك اهداكنندگان، داوطلبانی را از تمامی اقوام ایرانی در بر داشته باشد و به بیماران نیازمند خدمات ارایه دهد.

*** فعالیت 8مركز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونسازدر كشور
حمیدیه درخصوص فعالیت كنونی مراكزپذیره نویسی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز فعال كشور افزود: سازمان انتقال خون ایران، بیمارستان شریعتی تهران، درمانگاه شهید مطهری شیراز، بیمارستان منتصریه مشهد ، مركز تحقیقات ایمونولوژی بیمارستان مركز طبی كودكان تهران و بیمارستان طالقانی تهران و دو مركز در شهرستان های تبریز و كرمانشاه، هشت مركز پذیره نویسی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز فعال كشور هستند.
وی با اشاره به این كه مركز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز بیمارستان های مركز طبی كودكان و طالقانی تهران و شهرستان های تبریز و كرمانشاه به تازگی راه اندازی شده است، بیان كرد: دیگر نیاز نیست كه داوطلبان اهداكننده به یك مركز مراجعه كنند، بلكه امكانات مورد نیاز برای ارایه خدمات در چند مركز فراهم شده است.
حمیدیه با اشاره به این كه شورا از راه اندازی مراكز پذیره نویسی در استان ها به شرط رعایت قوانین آئین نامه مصوب وزارت بهداشت استقبال می كند، افزود: در حال حاضر چندین درخواست جدید از استان های كشور برای پیوستن به شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران دریافت شده كه طبق آیین نامه مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در حال بررسی است.
وی گفت: مراكز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز، مراكزی برای جذب، آموزش، ثبت نام، تعیین HLA و نگهداری اطلاعات اهداكنندگان داوطلب هستند تا در صورت نیاز بیماران فاقد اهداكننده خویشاوند و پس از معرفی پزشكان معالج، شانس ادامه حیات بیماران و استفاده آنها از اهداكنندگان غیرخویشاوند افزایش یابد.
حمیدیه در بخش دیگری یادآور شد: استقبال از راه اندازی مراكز پذیره نویسی در استان ها به منظور بهره مندی از اهداكنندگان داوطلب از همه اقوام ایرانی است، زیرا نمی خواهیم فقط از یك قوم اهدا كننده داشته باشیم،ایران كشوری است كه از تنوع قومیت ها برخوردار است و با توجه به ضرورت غنای بانك اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران، لازم است كه از تمامی قومیت ها اعم از فارس، لر، ترك، بلوچ و عرب، اهدا كننده وجود داشته باشد، به ویژه در مناطقی كه مركز پیوند سلول های بنیادی تاسیس شده است، باید مراكز پذیره نویسی اهدا كنندگان نیز ایجاد شود تا سلول های بنیادی خونساز اهدایی از تمام اقوام ایرانی را داشته باشیم.

**** درمان صدرا كوچولو با سلول های بنیادی خونسازهم وطن خود
با ایجاد بانك و شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خون سازایران، تا كنون بیماران نیازمند بسیاری در سراسر كشور توانسته اند از سلول های بنیادی اهدایی استفاده كنند و بعد از گذشت دوره درمان به زندگی عادی خود برگردند. صدرا رازان فر، كوك مشهدی است كه با دریافت سلول های اهدایی به زندگی دوباره خود بازگشته است.
به گفته خانواده صدرا، این كودك درسن پنج سالگی بطورناگهانی لاغر شد و با مراجعه به پزشك وانجام آزمایش های مربوطه ، تشخیص داده شد كه صدرا به سرطان خون از نوع AML 5 مبتلا است.
مریم خاوازی، خاله صدرا افزود: برای پیدا كردن دهنده سلول های بنیادی مناسب به صدرا یك مسیر طولانی را طی كردیم ، زیرا نه برادر دوقلوی صدرا و نه بستگان هیچكدام HLA و آزمایش های مربوط به آن برای پیوند به صدرا مناسب نبود.
وی ادامه داد: البته بعد از مدتی دهنده هایی از آلمان و انگلیس پیدا شد، اما شرایط مالی اجازه تهیه نمونه خارج از كشور را نمی داد. تا اینكه آزمایش های یكی از اعضای بانك اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز كشورمان با صدرا همخوانی داشت و سلول های بنیادی خود را به صدرا اهدا كرد.

*** اهدا سلول های بنیادی خونساز بدون در نظرگرفتن مرزها
آراد جوكاری پسر بچه 10 ساله ایرانی یكی دیگر از گیرنده های سلول های بنیادی است كه در حال حاضر با سلول های بنیادی یك اهدا كننده آلمانی بهبود یافته و به زندگی عادی خود برگشته است.
لیلا محمودی مادرآراد گفت: بیماری پسرم یك بیماری ژنتیكی و مادرزادی بود كه ما تا یك سالگی متوجه نشدیم، بعد از یك سالگی كه متوجه شدیم دنبال اسم بیماری و نوع بیماری رفتیم اما متاسفانه به دلیل كمبود امكانات در ایران این بیماری تا چندین سال تشخیص داده نشد، چون یك بیماری نادر در زمینه نقص سیستم ایمنی به نام ویسكوت آلدریچ بود كه حتی برای خیلی از پزشكان این اسم نامفهوم است.
وی ادامه داد: در سن 3 سالگی این بیماری را دكتر حمیدیه تشخیص داد، اما آزمایش های من و همسرم برای پیوند مناسب نبود و در ایران نیزبه دلیل اینكه تعداد اهداكنندگان سلول های بنیادی در بانك اهدا كنندگان بسیارمحدود و كم است،دهنده سلول پیدا نشد، اما خوشبختانه ازكشور آلمان سلول های بنیادی خانمی 27 ساله به پسرم خورد و الان یك سال و هفت ماه است كه آراد پیوند شده است ودر سلامتی كامل بسر می برد.

*** زندگی دوباره به كیاوش با تخصص ایرانی / پسرم دانشجوی پزشكی است
زهره همتی مادر كیاوش نیز گفت: پسرم 12 ساله بود كه مبتلا به بیماری آنمی آپلاستیك ( بیماریی است كه طی آن مغزاستخوان از كار می افتد) شد و دو ماه بعد ازبیماری از طریق سلول های اهدایی خواهرش پیوند سلول شد و الان 9 سال است كه از پیوندش می گذرد و خدا رو شكرهیچ مشكلی در این زمینه ندارد.
وی با اشاره به اینكه در حال حاضر پسرم دانشجوی پزشكی است، بیان كرد: این بیماری بدون هیچ علتی ایجاد شد، تنها چیزی كه ما متوجه بیماری شدیم، كبودی بدن بود كه به دلیل كمبود پلاكت، خونریزی زیر پوستی داشت وكم كم خونریزی از كلیه و بینی نیزمشاهده شد، آزمایش های مختلفی انجام دادیم و در نهایت تنها راه بهبودی و خلاصی از این بیماری را پیوند مغز استخوان بیان كردند.
وی اظهاركرد: با اینكه 9 سال پیش این پیوند انجام شد اما خوشبختانه درآن زمان نیز ایران در این زمینه پیشرفت هایی را كسب كرده بود و درانجام پیوند سلول های بنیادی موفق بود.

*** تولدی برای اهدای سلول به مهرشاد
مادرمهرشاد حق شناس، پسر دیگری كه از طریق پیوند سلول های بنیادی برادركوچكتر خود به زندگی دوباره بازگشته گفت: پسرم سه ماه بود كه متوجه شدیم كم خونی پیدا كرده، با مراجعه به پزشك و انجام آزمایش مشخص شد كه هموگلوبین پسرم روی پنج است، دكترمعالج پسرم را در بیمارستان بستری كرد وخون به آن تزریق كردند، این روند ادامه پیدا كرد به طوری كه هر ماه به پسرم خون تزریق می كردیم، یعنی با خون تزریقی بود كه پسرم زندگی خود را ادامه می داد.
بعد از اینكه یك مدت گذشت، در سن شش سالگی پسرم ، پزشكان گفتند كه باید باردارشوم تا از خون بند ناف نوزاد برای پسرم سلول های بنیادی دریافت كنند.
وی گفت: من برای بهبود پسرم باردار شدم وبعد از به دنیا آمدن پسرم خون بند ناف آن را پزشكان فریزكردند ودو ماه بعد مهرشاد برای دریافت خون بند ناف در بیمارستان به مدت چهار ماه بستری شد اما متاسفانه نتیجه پیوند مثبت نبود.
وی ادامه داد: بعد از شش سال برای دومین بار با تشویق دكترحمیدیه پیوند سلول های بنیادی مهرشاد این بار طی 21 روز انجام شد و پسرم بعد از 21 روزبا انجام پیوندی موفق از بیمارستان مرخص شد.
وی گفت: مهرشاد در زمان پیوند 12 ساله بود و از سلول های بنیادی برادرش كه در آن زمان هفت ساله بود استفاده كرد، الان مهرشاد 18ساله است و زندگی عادی را به لطف خدا و پیشرفت علم پزشكی در ایران دارد.

*** بهره مندی 85 بیمار از بانك های اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بندناف
دكتر امیرعلی حمیدیه دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز و بانك های خون بند ناف در زمینه فعالیت و نیز بهره مندی بیماران نیازمند ازخدمات مراكز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خون ساز و خون بند ناف افزود:تا كنون 85 بیمارنیازمند از بانك های اهدای سلول های بنیادی خونساز و بانك خون بند ناف كشور، سلول های بنیادی دریافت كرده اند.
وی بیان كرد: در كشورعلاوه بر هشت مركز پذیره نویسی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز، سه بانك خون بند ناف عمومی شامل سازمان انتقال خون ایران، بیمارستان شریعتی تهران و رویان، نیز فعال است.
وی با اشاره به اینكه درحال حاضر درمجموع مراكز پذیره نویسی ، نمونه خون بیش از 10 هزار داوطلب جمع آوری شده و این امردرحال افزایش است،گفت: شبكه شدن بانك های سلول های بنیادی نیازكشور است، درهمین زمینه دفترشبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران و بانك های خون بند ناف راه اندازی شده است، با راه اندازی این شبكه و با استفاده از نرم افزار،تمامی مراكز فعال در این زمینه به طورمتمركز با هم متصل شده و اطلاعات آن در سرور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ذخیره و نگهداری خواهد شد.
وی یادآور شد: سالانه هزاران نفر دچار بیماری های كشنده ای از جمله انواع سرطان ها می شوند كه برای عده زیادی از این بیماران، تنها درمان نجات بخش، پیوند سلول های بنیادی است،نیاز كشور قطعا در این زمینه بیشتر است كه امیدواریم با كمك های بیشتر مسئولان و مردم، تعداد داوطلبان این مراكزپذیره نویسی گسترش پیدا كند.
حمیدیه بیان كرد: سن 18 تا 55 سال، نداشتن سابقه سرطان، نداشتن سابقه بیماری قلبی، نداشتن بیماری هپاتیت و ایدز از جمله شرایطی است كه افراد باید برای عضویت درمراكز پذیره نویسی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خون ساز داشته باشند.
گزارش از منیر ابراهیمی زاده
علمی (5)** 9340**1440