۱۹ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۰۱
کد خبر: 82104932
۰ نفر
چین یك هزار هواپیمای 220 تنی می سازد

تهران - ایرنا - چین در راستای افزایش توان نظامی خود، قصد دارد ناوگان هواپیماهای سنگین حمل و نقل و راهبردی خود را توسعه دهد و در این راستا تولید انبوه یكهزار فروند هواپیمای 220 تنی را در دستور كار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك روسیه، روزنامه چاینا دیلی در ژانویه گذشته گزارش داد كه نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق چین، خود را برای توسعه ناوگان هوایی و به كارگیری جنگنده رادار گریز جدید و هواپیمای حمل و نقل سنگین آماده می كند.
پكن برای دستیابی به پلت فرم سریع و قابل اعتماد هواپیمای 220 تنی «شیان Y-20‌» برای انتقال سربازان به مسافت های طولانی و همچنین تامین تجهیزات نظامی آنها دست به كار شده است.
در طول برپایی یك نمایشگاه تكنولوژی در پكن در ماه جاری میلادی، شركت حمل و نقل هوایی صنعت چین (AVIC) این هدف و برنامه را در دستور كار قرار داد.
«زو كیان» رئیس دفتر توسعه شركت AVIC به خبرنگاران، گفت: چین برای تامین نیازهای نظامی و بالابردن توان نظامی خود به بیش از هزار هواپیمای 220 تنی نیاز دارد.
این در حالیست كه تحلیلگران هزار فروند هواپیما سنگین را بیش از نیاز چین می دانند و عنوان كرده اند كه این میزان پیش از این 400 فروند اعلام شده بود.
هواپیمای شیان y-20 با وزن تقریبی 220 تن كه چین قصد تولید آن را دارد دارای چهار موتور توربوفن بوده و می تواند 66 تن بار را حمل كند.
برد این هواپیما حدود سه هزار و 230 مایل (پنج هزار و 200 كیلومتر) است و این بدان معنی است كه این هواپیما توانایی دستیابی به اروپا و آسیا و تمامی كشورها از جمله آمریكا، شمال آفریقا، آلاسكا و روسیه را داراست.
توان بالای حمل بار این هواپیما نیز نشان می دهد كه چین قادر خواهد بود تانك های خود از جمله تانك جنگی 64 تنی تیپ 99A2 را با آن جابجا كند.
رئیس دفتر توسعه شركت هواپیمایی AVIC گفت: چین در ادامه توسعه هواپیماهای سنگین خود، ساخت هواپیماهای 300، 400 و حتی 600 تنی را در برنامه قرار داده و در این صورت توانایی رقابت با هواپیمای 700 تنی «آنتونوف An-225 ماریا» را خواهد داشت كه این به معنی ثبت ركورد حمل كلاهك 189 تنی به نام چین است.
در اوایل سال جاری، نیروی هوایی پی.ال.آ (PLA) چین اعلام كرد كه در راستای افزایش توان نظامی خود وارد مرحله تولید نسل پنجم جنگنده های رادارگریز J-20 می شود كه هم اكنون در مرحله آزمایش قرار دارد.
آساق**3077**1663**