بهروان: كسر امتياز پرسپوليس ابلاغ نشده/ قرارداد اسپانسر سازمان ليگ را تمديد نكرديم

تهران - ايرنا - عضو هيات رئيسه سازمان ليگ فوتبال با بيان اينكه هيچ نامه‌اي مبني بر كسر 6 امتياز از پرسپوليس به سازمان ليگ ارسال نشده است، گفت: براي سال جاري قراداد اسپانسر سازمان ليگ را تمديد نكرديم.

به گزارش خبرنگار ورزشي ايرنا، غلامرضا بهروان بعد از ظهر امروز (سه شنبه) درباره جلسه هيات رئيسه سازمان ليگ فوتبال در جمع خبرنگاران و درباره اينكه آيا اخطار كسر شش امتياز از پرسپوليس در خصوص پرونده آرفي به سازمان ليگ ابلاغ شده است يا نه، گفت: اين موضوع به ما ابلاغ نشده است؛ خود باشگاه بايد پاسخگو باشد كه چنين ابلاغيه‌اي را دريافت كرده‌اند يا نه، اما آنچه مسلم است مشكل بازيكنان خارجي كه به اين شكل است، بايد در شوراي حل اختلاف رسيدگي شود.
وي افزود: طبق تصميم اتخاذ شده، تمام اختلافات اين چنيني بايد به شوراي حل اختلاف برود، نه كميته انضباطي زيرا كميته انضباطي به اندازه كافي شلوغ است.
بهروان گفت: رئيس فدراسيون فوتبال مصرانه به دنبال تشكيل شوراي حل اختلاف است و دستور داده زودتر اين شورا را تشكيل دهيم و دعاوي حقوقي باشگاه‌ها با بازيكنان در اين شورا بررسي شود؛ عموماً فيفا هم رأي اين شورا را مي‌پذيرد، چون كاملاً تخصصي به پرونده‌ها رسيدگي مي‌شود.
وي درباره جلسه امروز هيات رئيسه گفت: جلسه امروز پيرو جلسات قبلي‌مان بود و در اين جلسات تصميماتي در مورد نقل ‌و انتقالات مي‌گيريم، چرا كه بايد خودمان را با قوانين فيفا تطبيق دهيم.
بهروان افزود: البته تغيير قوانين با در نظر گرفتن قوانين كشورمان خودمان خواهد بود كه كم‌كم اين آيين‌نامه در حال نهايي شدن است و آن را به فدراسيون فوتبال خواهيم فرستاد، چون آيين‌نامه‌ها بايد به تصويب هيات رئيسه فدارسيون برسد.
رئيس كميته مسابقات سازمان ليگ با اشاره به فعاليت هاي فراوان سازمان ليگ در روزهاي اخير گفت: در روزهاي اخير كلاس قوانين تجاري‌سازي باشگاه‌هاي جديد و قديم را داشتيم و درگير فراهم كردن امكاناتي هستيم كه بايد براي برگزاري ليگ شانزدهم آماده شود؛ جلسه‌اي نيز با مديران باشگاه‌ها داشتيم و بايد اينجا از مديران باشگاه‌هاي ليگ دسته اولي هم گله‌اي داشته باشم كه در اين جلسه غايب بودند.
بهروان اضافه كرد: سهيل مهدي كه مسئول برگزاري كلاس براي مديران باشگاه‌ها بود، صحبت‌هايي را در خصوص مديريت باشگاه‌ها انجام داد كه خيلي‌ها غايب بودند و نكات زيادي را از دست دادند و اكنون نمي‌دانيم بايد چه كار كنيم؛ بخشي از توضيحات در مورد دريافت مجوز حرفه‌اي باشگاه‌ها در ليگ برتر بود كه خيلي از باشگاه‌ها شرايط لازم را دارند، اما برخي هم نياز به تجاري‌سازي باشگاه‌شان دارند كه بايد به‌عنوان يك مؤسسه تجاري ثبت شوند و اين هم مسئله‌اي است كه AFC از ما مي‌خواهد.
عضو هيات رئيسه سازمان ليگ با اعلام اين خبر كه ليگ برتر و ليگ دسته يك فصل آينده هم با توپ‌هاي آل‌اشپورت برگزار مي‌شوند، گفت: قرارداد سال گذشته سازمان ليگ همچنان ادامه دارد و قرار شد توپ‌هاي جديد آل‌اشپورت به دست‌مان برسد.

** آغاز ليگ برتر از روز ششم مردادماه
وي درباره شروع ليگ برتر گفت: ديدارهاي ليگ برتر از روز 6 مردادماه آغاز مي‌شود و 18 مردادماه هم ليگ دسته اول را آغاز خواهيم كرد؛ مشكلات براي برگزاري مسابقات مربوط به ورزشگاه هاست زيرا اگر نور در ورزشگاه ها درست نشود، نمي توانيم در آفتاب سوزان مردادماه ديدارها را آغاز كنيم و به‌همين دليل از مديران ورزشگاه ها خواهش كرديم نور ورزشگاه‌ها را بهتر كنند و از آنها خواستيم حداقل در استان يا شهرشان ورزشگاهي مانند ورزشگاه اختصاصي گسترش فولاد داشته باشند.
وي در مورد اينكه آيين‌نامه نقل‌وانتقالات تاكنون چه تغييراتي كرده است و آيا تغييري در سهميه زير 23 سال هم وجود داشته است يا نه، اظهار داشت: تغييرات جزئي در آيين‌نامه وجود دارد و خيلي به قوانين فيفا نزديك شديم. درباره سهميه زير 23 سال هم قانون مانند فصل گذشته است، اما بازهم طرح‌هايي آمده كه بايد آنها را بررسي كنيم. در جلسه‌اي كه با كاظمي و اعضاي هيات رئيسه سازمان ليگ برگزار مي‌شود، در اين خصوص صحبت مي كنيم. خواستيم برخي اعداد و ارقام را در نقل‌وانتقالات مانند سال گذشته بازهم تغيير دهيم، چون سال گذشته از جوان‌گرايي سود زيادي ديديم و استعدادهاي زيادي معرفي شدند. هفته گذشته هم جلسه آسيب‌شناسي بود كه نكاتي در اين جلسه اعلام شد و تا روز 25 خردادماه كه شروع نقل‌وانتقالات است، به تصويب مي‌رسد.
بهروان با بيان اينكه نقل‌وانتقالات از 25 خرداد تا 12 هفته ادامه خواهد داشت درباره بحث فسخ قرارداد يك‌طرفه بازيكنان و مربيان در صورت دريافت نكردن 50 درصد مطالبات‌شان تصريح كرد: اين موضوع در آيين‌نامه گنجانده شده است و ما هم سعي داريم آيين‌نامه نقل‌وانتقالات مطابق با آنچه باشد كه فيفا مي‌گويد. به اين ترتيب اجراي بندهاي قرارداد طبق آن چيزي است كه بين بازيكن و باشگاه نوشته شده است و امضا مي‌شود.
وي افزود: ديگر قصد نداريم سقفي در خصوص پرداختي‌ها تعيين كنيم و طبق اصراري كه شهبازي و نصيرزاده هم داشتند، قراراداد بين بازيكنان و باشگاه‌ها مهم است. با اين حال در آيين‌نامه امسال هم بحث فسخ قرارداد يك‌طرفه در صورت پرداخت نشدن 50 درصد تا نيم‌فصل وجود دارد.

** قرارداد اسپانسر سازمان ليگ تمديد نشد
وي در پاسخ به اين سئوالي درباره قرارداد سازمان ليگ با اسپانسر تبليغات محيطي گفت: هيچ قراردادي تمديد نشده و قرارداد جديدي هم بسته نشده است و ما بهترين پيشنهاد را بررسي مي‌كنيم؛ ضمن اينكه برگزاري مزايده يكي از راه‌هاي قانوني است و راه‌هاي تشريفاتي ديگري هم وجود دارد.
عضو هيات رئيسه سازمان ليگ درباره كم شدن سهميه‌هاي ايران در ليگ قهرمانان آسيا گفت: اين موضوع بر اساس بررسي عملكرد چهار ساله كشورهاست كه عملكرد تيم ملي و باشگاه‌ها را در نظر مي‌گيرند.
وي افزود: اخباري هم كه منتشر شده، يك بحث كارشناسي بوده كه برخي‌ها خودشان حساب كرده‌اند، اما تا اين لحظه هيچ نامه‌اي كه دلالت كند سهميه ايران كم شده، به دستمان نرسيده است. سهميه ما در ليگ قهرمانان مانند گذشته است.
بهروان در واكنش به اين مسئله كه تمرين برخي تيم‌هاي ليگ برتري در ماه مبارك رمضان پشت درهاي بسته برگزار مي‌شود و آيا اين كار براي روزه‌خواري است، اظهار داشت: برخي مسائل و موارد را خود باشگاه‌ها بايد رعايت كرده و مسائل شرعي را در نظر بگيرند. ما هم مصوبات و قوانيني داريم كه آن را به باشگاه‌ها ارسال كرديم. البته خيلي از بازيكنان هم هستند كه با دهان روزه تمرين مي‌كنند يا ما خيلي‌ها را مي‌شناسيم كه فوتبال هم بازي نمي‌كنند و روزه نمي‌گيرند كه عذر شرعي دارند.
وي درباره اينكه آيا قرار است با كي‌روش جلسه‌اي داشته باشند، خاطرنشان كرد: ما برنامه‌ها را از كي‌روش گرفته‌ايم و طبق برنامه‌هاي تيم ملي برنامه ليگ برتر را انجام خواهيم داد.
ورزشي**9129**1379