گنجنامه مهم ترین منبع در خصوص اطلاعات بناهای تاریخی كشور است

تهران - ایرنا- رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: گنجنامه مهم ترین سند مكتوب در خصوص معرفی بناها و مجموعه های تاریخی كشور است.

به گزارش شامگاه روز یك شنبه خبرنگار ایرنا، سید محمد بهشتی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عكس عودلاجان با عنوان«اودلاجان،حرفی از هزاران» كه در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر انجام شد، افزود: سند مكتوب گنجنامه كه اطلاعات بناها و مجموعه های تاریخی كشور در آن گرداوری شده است، با همت دانشجویان دانشگاه بهشتی به سرانجام رسید.
وی گفت: در این مرجع تاریخی و فرهنگی كشورمان، 700 اثر در آن گنجانده شده است كه در قیاس با 31 هزار و 500 اثر ثبت ملی عددی ناچیز است.
وی به تفاهم نامه همكاری دانشگاه هنر و پژوهشگاه میراث فرهنگی در آینده نه چندان دور خبر داد و گفت: در این تفاهم نامه در صدد هستیم تا زمینه پشتیبانی از دانشجویان معماری را فراهم كرده تا آثار تاریخی و فرهنگی مورد حفاظت و بازسازی واقع شوند.
بهشتی با بیان این كه تمامی بناها جهان از دو معیار آسایش و آرامش بهره می برند، گفت: ما در حال حاضر مسئله آرامش را در بناها گم كرده ایم كه این موضوع معادلات را تغییر داده است.
وی با بیان این كه معماران تضمین كننده كیفیت و آرامش زندگی شهری هستند، افزود: جامعه كشورمان آمادگی كیفیت و تقاضای كیفیت را دارد ولی معماران جوابگوی كیفیت را پیدا نكردند بلكه این موضوع نیاز به زمان دارد.
رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این كه در سال 76 تنها هفت كافی شاپ در تهران فعال بود تصریح كرد: سبك زندگی جامعه باعث شده كه امروزه پنج هزار كافی شاپ در تهران به فعالیت بپردازند كه این موضوع از یك سو نوید رونق برای معماران و از سوی دیگر خطرناك برای این قشر باشد.

**عودلاجان سرمایه و هویت تهران است
رئیس دانشگاه هنر تهران در این مراسم گفت:عودلاجان سرمایه و هویت معماری تهران است چرا كه با همكاری دانشجویان می توان كارهای وسیعی را انجام داد.
غلامرضا اكرمی گفت: حضور اساتید مرمت و معماری، دانشجویان و دانشگاه های هنر می تواند به بازسازی آثار هنری منجر شود.
همچنین سید مهدی حجت، بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز افزود: معماری علمی است كه می تواند كالبد یك اثر را درست كند چرا كه توجه به شكل بنا مهم نیست بلكه باید جان بخشی در آن منطقه تاریخی مد نظر قرار داد.
در این مراسم نمایشگاه عكس منطقه تاریخی عودلاجان و ثبت خانه فرج الله خان با 37 عكس رونمایی شد.
شبك **تهرام/7247/1917

سرخط اخبار فرهنگ