تولد نخستين نوزادان لاك پشت در سايت حفاظت شده جزيره كيش

كيش - ايرنا - رئيس اداره محيط زيست كيش از تولد نخستين نوزادان لاك پشت در سايت حفاظت شده جزيره كيش همزمان با آغاز هفته محيط زيست خبر داد.

مريم محمدي روز يكشنبه با اعلام اين مطلب به خبرنگار ايرنا گفت : نوزادان از لاك پشت هاي پوزه عقابي در معرض انقراض هستند و اين دهمين دوره حفاظت و مونيتورينگ لاك پشت هاي دريايي در جزيره كيش است .
وي افزود : تعدادي از نوزادان شب گذشته همزمان با آغاز هفته محيط زيست در سايت حفاظت شده لاك پشتان جزيره كيش از تخم خارج شدند و ساير تخم ها نيز به همين ترتيب به جوجه لاك پشت تبديل خواهند شد.
هر ساله پنجم ژوئن مصادف با 15 خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهاني محيط زيست نام گرفته و 16 تا 22 خرداد به نام هفته محيط زيست نامگذاري شده است .
تخم گذاري لاك پشت ها و بيرون آمدن جوجه ها از تخم يكي از جاذبه هاي گردشگري جزيره كيش است و هر ساله دوستداران محيط زيست از ابتداي فصل تخم گذاري لاك پشت ها، علاقه مند به پيگيري روند حفاظت از اين جانوران بوده و با حضور در سايت لاك پشت ها از نزديك اين وقايع را مشاهده مي كنند.
سايت حفاظت و مونيتورينگ لاك پشت ها در ساحل جنوبي جزيره كيش واقع شده و علاقه مندان به محيط زيست مي توانند از طريق هماهنگي با محيط بانان از سايت حفاظت شده لاك پشت ها ديدن كنند.
طرح حفاظت از لاك پشت ها در جزيره كيش، به عنوان منطقه اي مهم در خليج فارس، به همت اداره محيط زيست معاونت عمراني سازمان منطقه آزاد كيش اجرا مي شود.
حفاظت از لاك پشت هاي تخم گذاراز دسترس صيادان غير مجاز، مراقبت از لانه ها و تخم ها در برابر دستبرد افراد سودجو ، محافظت از نوزادان لاك پشتها و هدايت آنها به دريا ، علامت گذاري (تگ زني) و بيومتري لاك پشت هاي ماده كه براي تخم گذاري به سواحل كيش مراجعه مي كنند از مراحل مختلف طرح هاي حفاظت از لاك پشت هاي دريايي درجزيره كيش است.
حفاظت از لاك پشت هاي دريايي جزيره كيش با اجراي 'برنامه حفاظت و مونيتورينگ لاك پشتهاي دريايي كيش'' از بهار 1385 در حال اجرا بوده و هر ساله تعداد قابل توجهي از نوزادان لاك پشت ها روانه دريا مي شوند .
لاك پشت هاي پوزه عقابي از جمله گونه هاي جانوري در معرض خطر انقراض هستند كه با توجه به نقش آنها درحفظ سلامت اكوسيستم دريا از جمله مرجان ها اهميت ويژه اي داشته و مورد توجه اتحاديه ها و سازمانهاي جهاني مرتبط با حفظ حيات گونه هاي گياهي و جانوري در حال انقراض قرار گرفته اند.
فصل تخم گذاري لاك پشت ها در كيش اوايل اسفند ماه سال 94 و زودتر از هر سال آغاز شد . اين اتفاق در حالي رخ داده فصل تخمگذاري لاك پشتهاي پوزه عقابي (Hawksbill sea turtle) در جزيره كيش معمولا از اواخر اسفند تا خرداد ماه صورت مي گيرد .
1630**1641

سرخط اخبار استان‌ها