۱۶ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۰۲
کد خبر: 82101097
۰ نفر
پتروشیمی مهاباد، طرحی مهم در مسیر توسعه متوازن ایران

مهاباد- ایرنا- پتروشیمی مهاباد به عنوان بزرگترین طرح غرب كشور طرحی مهم و اساسی در مسیر توسعه متوازن ایران محسوب می شود كه امیدها را در دل مردم این منطقه زنده كرده است.

به گزارش ایرنا، مهاباد و شهرهای جنوبی آذربایجان غربی كه اغلب به علت متاثر شدن از جنگ تحمیلی از روند توسعه در سال های گذشته در مقایسه با دیگر نقاط كشور محروم مانده اند، نیازمند جهش در بخش توسعه، تامین زیرساخت ها و احداث طرح های بزرگ هستند كه این این هدف در دولت های پیشین به ثمر ننشست.
شهرستان مهاباد سه شنبه هفته گذشته و در دومین روز از سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی، یازدهم خردادماه میزبان رئیس جمهوری و برخی اعضای هیات دولت بود كه در جریان این سفر طرح بزرگ و مهم پتروشیمی مهاباد به بهره برداری رسید كه بهره برداری از آن توسعه اقتصادی و پایدار این منطقه را نوید می دهد.
بهره برداری از مجتمع پتروشیمی مهاباد به عنوان بزرگترین واحد اقتصادی غرب كشور توسط رئیس جمهوری طلیعه خوبی برای توسعه واحدهای اقتصادی در این منطقه است.
برای احداث این مجتمع عظیم 12 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده كه شامل 240 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و سه هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی است.
مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سبك خطی و سنگین و 30 هزار تن نیز بوتن یك را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی كند.
مجتمع پتروشیمی مهاباد در انتهای خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب كشور به طول یكهزار و ‎ 600كیلومتر احداث شده است.
این طرح ماندگار كه فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی آن از سال 83 و عملیات اجرایی آن از سال 89 آغاز شده، در زمینی به مساحت 185 هكتار در كیلومتر 15 جاده مهاباد ـ ارومیه احداث شده است.
مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع نیز سالانه حدود 324 هزار تن اتیلن است كه از طریق خط لوله سراسری انتقال اتیلن غرب كشور از عسلویه به این مجتمع تامین می شود.
با بهره برداری از این طرح برای 600 نفر به صورت مستقیم و 1500 نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم شده است.
مجتمع پتروشیمی مهاباد هم اكنون در هر ساعت 17 تن اتیلن با فشار 32 بار از خط لوله اتیلن غرب دریافت می كند كه پیش بینی می شود با توجه به راه اندازی كامل فازهای پارس جنوبی، به زودی این میزان به مرز دریافت 40 تن خوراك در هر ساعت افزایش پیدا كند.
ایجاد صنایع پایین دستی در كنار این واحد صنعتی عظیم در شهرهای جنوبی آذربایجان غربی می تواند زمینه بسیار خوبی برای اشتغال زایی در این منطقه باشد كه اهالی بیشتر شهرهای مرزی آن از مشكل بیكاری در رنج هستند.
حجت الاسلام دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی در آئین افتتاح این مجتمع، با بیان اینكه سرمایه گذاری در كشور موجب توسعه و ایجاد امید در دل مردم شود، اظهار كرد كه برای دستیابی به یك اقتصاد مقاوم و پویا، باید زمینه حضور بخش خصوصی در اقتصاد كشور را بیش از پیش تسهیل كرد.
وی از مجتمع پتروشیمی مهاباد به عنوان یكی از طرح های مهم اقتصادی منطقه یاد كرد و گفت: با ایجاد این طرح در مهاباد و توسعه صنایع پائین دستی شاهد تحولات بسیاری در این منطقه خواهیم بود.
دكتر روحانی از پتروشیمی مهاباد به عنوان دروازه ای برای صنعتی شدن منطقه یاد كرد و افزود: یكی از وظایف مهم دولت آماده كردن شرایط كار برای جوانان غیور است و خوشحالیم كه امروز پروژه پتروشیمی مهاباد به عنوان بزرگترین واحد صنعتی در تاریخ این منطقه به بهره برداری می رسد كه می تواند سالیانه با تولید بیش از 300 هزار تن محصول باعث رشد و توسعه بیشتر و دروازه ای برای صنعتی شدن این منطقه باشد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: آنهایی كه تبلیغ می كردند دولت جمهوری اسلامی می خواهد در این منطقه كردنشین همیشه كشاورزی شغل غالب باشد و صنعت وارد این منطقه نشود، تاكنون دروغ گفته اند.
وی افزود: ایران اسلامی برای رشد، تكامل و صنعت مناطق غرب و محروم تمام توان خود را به كار خواهد گرفت و احداث پتروشیمی قدم اول است و آنچه اشتغال ایجاد می كند صنایع پایین دستی آن بوده و بر این اساس دولت با تمام توان خود راه صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی را گشوده است.
رئیس جمهوری اضافه كرد: اگر در یك منطقه پروژه صنعتی عظیم راه اندازی شود، در شرایط مساوی باید از مردم بومی استفاده شود اما برای یك صنعت پیچیده در زمان ساخت باید از متخصصان از سراسر كشور استفاده شود و دولت همه شهروندان را به یك چشم واحد نگاه می كند و اگر جمعی از متخصصان كارآمد مهمان مهاباد هستند، این حضور باعث رونق بیشتر این منطقه و افزایش رفت و آمدها به این منطقه می شود.
وی در سخنان خود با تاكید بر اینكه همه مردم ایران در حقوق شهروندی یكسان هستند گفت: تمام مردم ایران اعم از شیعه و سنی در حقوق شهروندی در كشور مساوی و یكسان هستند.
وی افزود: آذربایجان غربی با سه كشور مهم منطقه عراق، تركیه و جمهوری آذربایجان دیوار به دیوار بوده و ما باید از این امر به عنوان یك فرصت برای مردم این منطقه استفاده كنیم و دولت وظیفه خود می داند كه با تمامی كشورهای جهان كه خصومتی با ملت ما ندارند، رابطه دوستانه و سازنده ای برقرار كند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر توسعه همه جانبه در كشور افزود: در سایه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می توانیم امنیت واقعی را برای ایران اسلامی به وجود بیاوریم و این امنیت را در كشور تداوم بخشیم.
حجت الاسلام روحانی با تاكید بر اقتصاد مقاومتی گفت: باید با اجرای این گونه طرح های اقتصادی كشور را به گونه ای مقاوم سازیم كه برخی فشارها قادر نباشد فشاری بر اقتصاد كشور وارد سازد.
بیست وهشتمین سفر دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری و هیأت دولت به استان آذربایجان غربی با سفر به شهرستان كردنشین مهاباد نیز همراه شد و استقبال تاریخی و بسیار باشكوه از وی نشان دهنده پایبندی مرزداران غیور این خطه به آرمان های انقلاب و نظام اسلامی بود.
6185/1905

سرخط اخبار اقتصاد