استقبال از اوراق فرابورس در پی كاهش سود بانكی افزایش یافت

تهران - ایرنا - معاون توسعه بازار شركت فرابورس گفت: اكنون 47 نماد برای انواع اوراق در فرابورس وجود دارد و كاهش سود بانكی از سوی بانك مركزی، بر میزان استقبال از اوراق اثر مثبت گذاشته است.

«رضا غلامعلی پور» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به افزایش استقبال از اوراق اسلامی اشاره كرد و افزود: دنیا نسبت به اوراق اسلامی دید مثبتی پیدا كرده، زیرا بسیاری از اوراق ما پشتوانه دارد كه این موضوع می تواند نویدبخش حركت دولت به این سمت باشد.
وی گفت: با وجود تنوع اوراق به دلیل فقدان رتبه بندی و همانندی سودرسانی، برای سرمایه گذاران تفاوت زیادی ندارد كدام یك از آنها را انتخاب می كنند.
غلامعلی پور به اهمیت رتبه بندی شركت ها اشاره كرد و افزود: در دنیا، موسسه های رتبه بندی شكل گرفته و بدین ترتیب از نقش ضامن در انتشار اوراق كاسته شده است. برای نمونه شركت های معتبر و كم ریسك می توانند اوراقی با سود هشت درصد منتشر كنند اما شركت های دارای نقاط ضعف و ریسك بالا، اوراق با سود بالاتر مانند 12 تا 15 درصد را منتشر می كنند و بدین ترتیب سرمایه گذاران می توانند از بین آنها انتخاب كنند.
وی ادامه داد: اكنون به دلیل نبود سازوكار رتبه بندی ناچاریم یك ضامن برای انتشار اوراق در نظر بگیریم.
غلامعلی پور گفت: با توجه به تعیین ضامن برای انتشار اوراق، سرمایه گذاران تفاوتی میان خرید اوراق و سرمایه گذاری در بانك احساس نمی كنند.
معاون توسعه بازار شركت فرابورس به انتشار «اوراق به كسر» اشاره كرد و افزود: انتشار این نوع اوراق از مصوبات بسیار مترقی كمیته بورس به شمار می رود كه اجازه آن از دو سال پیش صادر شده است.
اوراق به كسر اوراقی است كه به قیمت كمتر از قیمت اسمی آن از سوی سرمایه‌گذار خریداری می‌شود.
وی گفت: براساس سیاست جدید، ناشر می تواند بر اساس نرخ بازار، اوراق را انتشار داده و بر اساس آن، عرضه مجدد كند.
غلامعلی پور افزود: فرهنگ سازی اینكه هر تامین مالی روش خاص خود را دارد، ضروریست و سازمان بورس ایران، فرابورس و رسانه ها باید در این باره اقدام كنند.
غلامعلی پور به حذف موازی كاری در انتشار اوراق اشاره كرد و گفت: بانك مركزی به شهرداری ها برای انتشار اوراق مشاركت مجوز می دهد و دولت مجوز بانك مركزی را صادر می كند. سازمان بورس نیز با مجوز سایر بخش ها موافقت می كند اما در نهایت همه این اوراق به بازار ثانویه وارد می شود.
معاون توسعه بازار شركت فرابورس همچنین بازنگری در چگونگی عرضه اوراق را خواستار شد و افزود: عرضه اوراق نباید فقط بصورت عمومی باشد، بلكه باید بطور خصوصی نیز انجام شود.
به گزارش ایرنا، اكنون چهار بخش بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس كالا و بورس انرژی در بازار سرمایه ایران فعالیت می كنند.
در بورس افراد حقیقی و حقوقی از سوی كارگزاران خود به دادوستد می پردازند و در آن خریدار و فروشنده می تواند یك فرد یا یك شركت باشد.
اقتصام** 9186 ** 1961 ** 1071

سرخط اخبار اقتصاد