۱۴ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 82099572
۰ نفر
خمین؛ زادگاه امام راحل در سوگ

خمین - ایرنا - شهرستان خمین زادگاه امام خمینی امروز جمعه در بیست و هفتمین سالگرد ارتحال معمار كبیر انقلاب یكپارچه غرق در عزا و ماتم است.

مردم متدین و انقلابی خمین در سالگشت رحلت جانسوز بزرگمرد تاریخ معاصر همانند سایر مردم كشور با برپایی آیین های سوگ ، یاد و خاطره رهبر فرزانه سفر كرده خود را گرامی داشتند.
عاشقان روح الله در سالگرد ارتحال ملكوتی امام راحل، با دلی آكنده از غم و اندوه در قالب هیات های عزادار به خانه قدیمی و تاریخی امام خمینی (ره) آمدند تا ارادت قلبی خود را به امام و پیشوای خود نشان دهند و با آرمان های بلندش تجدید میثاق كنند.
خانه خشتی و گلی امام راحل امروز در حلقه عزاداران روح الله موسوی خمینی است و دوستداران انقلاب و ارمان های بلند امام (ره) آمده اند تا بار دیگر بگویند كه نهضت خمینی زنده است.
مردم شهرستان خمین به خود می بالند كه این خطه آغوش پرورش مردی بود كه اسلام ناب محمدی را احیا كردو در برابر ظلم و ستم ایستاد و امید مظلومان و آزادیخواهان جهان شد.
كاروان های عزا با حضور پرتعداد زنان و مردان ، پیر و جوان، طلاب و روحانیون، اساتید و دانشجویان، كارمندان و كارگران، اصناف و بازاریان، هنرمندان و ورزشكاران، بسیجیان و بازنشستگان صحنه ای از ارادت عمیق و درك دینی بالای مردم خمین را در سالگرد امام راحل به نمایش گذاشته است .
در سالگشت امام اراحل همچنین اعضای كانون های مساجد استان مركزی نیز در دسته های عزاداری از میدان پانزده خرداد به طرف بیت امام خمینی در شهرستان خمین عزاداری كردند و در فراق یار اشك ماتم ریختند.
مسئول كانون های فرهنگی،هنری مساجد خمین گفت: هر ساله در 14 خرداد ماه اعضای كانون های مساجد استان مركزی به شهرستان خمین سفر می كنند تا با عزاداری در زادگاه امام راحل و حضور در خانه قدیمی بنیانگذار انقلاب اسلامی با آرمان های امام تجدید بیعت كنند.
رضا كوچكی افزود: 50 باب كانون فرهنگی هنری مساجد شهری و روستایی خمین در روزهای چهاردهم و پانزدهم خرداد نسبت به سیاهپوش كردن مساجد اقدام كردند و ائمه جماعات نیز به بیان سخنرانی در خصوص شخصیت و سیره حضرت امام (ره) ‌و مبارزات ایشان در به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی ایران پرداخته اند.
وی گفت: امام امت (ره) به عنوان رهبری توانست مردم ایران ،مسلمانان و آزاد اندیشان جهان را از قید بندگی و ذلت نجات دهد در یاد و خاطره همه می ماند.
وی بیان كرد: شركت در آیین بزرگداشت ارتحال امام یك وظیفه شرعی و ملی است و نشان از وفاداری مردم به انقلاب و امام راحل دارد.
مسئول یك كاروان عزاداری از شهرستان الیگودرز كه به خانه قدیمی و تاریخی امام راحل در خمین آمده است، گفت: اقشار مختلف جامعه در آیین بزرگداشت ارتحال امام شركت می كنند و این حضور گسترده به دلیل عشق و علاقه ملت به ولایت فقیه ،آرمان های انقلاب و شهدا است.
غلامعلی محمدی افزود: امام خمینی شخصیتی جهانی است كه مسیر تفكر صحیح را از خود به یادگار گذاشت و اریكه های ظلم و ستم را به لرزه آورد .
وی گفت: مداحان این كاروان در طول مسیر، ضمن خواندن اشعاری در وصف شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و غم جانسوز از دست دادن امام راحل ، با خواندن ابیاتی آمادگی خود را در پیروی از ولایت فقیه و منویات رهبر معظم انقلاب به نمایش می‌گذارند.
یك زائر در حالی كه عكس امام خمینی را در دست داشت و در آیین های سوگ امام راحل در خمین حضور داشت، گفت: تلاش می كنم تا در آیین های عزاداری ببشتر با زوایای فكری و اندیشه های بلند امام خمینی (ره) آشنا شوم چرا كه همین اندیشه بود كه امروز چون موج خروشانی در جهان اسلام در برابر استكبار و زیاده خواهی دشمنان سدی محكم شده است.
ولی الله نجفی افزود: هر سال با خانواده ام در ایین های سوگ امام راحل شركت می كنم چرا كه معتقدم امام راحل دین بزرگی به گردن مردم دارد.
وی بیان كرد: این روزها از امام و خاطرات آن بزرگوار برای فرزندانم بسیار نقل می كنم اگر چه فرزندانم در زمان امام راحل نبودند اما اكنون این شخصیت تاریخی را به خوبی می شناسند.
امام خمینی 20جمادی الثانی 1320 قمری، مطابق با 30 شهریور 1281 شمسی، در شهرستان خمین در بیت تاریخی و قدیمی در مركز شهر خمین متولد شد و تا سن 19سالگی در این مكان زندگی كرد و سپس برای كسب علوم دینی در حوزه علمیه عازم اراك شد.
سید روح الله خمینی به دنبال بروز مشكل دستگاه گوارش در 14 خرداد 1368 در سن 87 سالگی به دیار باقی شتافت.
7277/6199/6013/