تاثیرگذاری نهضت امام خمینی(ره) در آمریكا با ترویج امر به معروف

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: ترویج امر به معروف و نهی از منكر در آمریكا یكی از نتایج انقلاب امام خمینی(ره) در جهان است.

حجت الاسلام عبدالكریم بی آزار شیرازی روز جمعه و به مناسبت بیست و هفتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا با اشاره به تاثیرگذاری نهضت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در جهان گفت:‌ اندیشه های والای امام خمینی(ره) نه تنها در ایران كه در جهان اثرات بسیار فراوانی گذاشته است.
وی افزود:‌ كتاب امر به معروف و نهی از منكر در اندیشه اسلامی كه توسط مایكل كوك، استاد دانشگاه پریسنتون در آمریكا نوشته شده در واقع اسلام حقیقی را به آمریكا صادر كرده است كه این مساله متاثر از انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام خمینی(ره) است.
كتاب امر به معروف و نهی از منكر (Commanding right and forbidding wrong in Islamic thought) نوشته مایكل كوك در سال۱۳۸۵ از سوی بیست و چهارمین دوره كتاب سال جمهوری اسلامی شایسته تشویق شناخته شد.
بی آزار شیرازی همچنین گفت: كتاب این اندیشمند آمریكایی یكی از كتاب های تحقیقی عمیق است كه بیش از یكهزار و 500 منبع دارد و كوك در بسیاری از این منابع از كتاب های امام خمینی(ره) همچون تحریر الوسیله و رساله عملیه استناد كرده است.
وی همچنین به كتاب اسلام و حقوق بشر تالیف مارسل بوازار اسلام شناس و اندیشمند سوئیسی استناد كرد و گفت: موضوع جهاد اسلامی به عنوان یكی از فروع دین از سوی مارسل بوازار با جوانمردی و صلح از منظر اسلام مطرح شده است و این شخصیت بیش از 15 سال در موسسه پژوهش های سازمان ملل متحد مسئولیت داشته و كتابی به نام انسان دوستی اسلام تالیف كرده است.
بی آزار شیرازی این تحقیقات و تالیفات ارزشمند را به بركت قیام و انقلاب مردمی امام خمینی(ره) دانست و اظهار كرد:‌ انقلاب اسلامی ایران در زمینه های مختلف به جهان صادر شده است و لذا به عنوان نمونه در كشورهای مختلف می بینیم كه چقدر مردم خواهان حجاب هستند و این مساله نیز یكی از نتایج انقلاب اسلامی است.
عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاكید كرد:‌ اگر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درباره فتح باب اجتهاد، سخنی به میان می آمد، بسیاری از دانشمندان اسلامی موضع می گرفتند و با آن مخالفت می كردند ولی با پیروزی انقلاب اسلامی، این اندیشمندان متوجه شدند كه یكی از مهم ترین عوامل پیروزی انقلاب موضوع هایی همچون فتح باب اجتهاد، اصول گرایی فقهی و تقلید از مجتهد زنده بوده است.
وی افزود: بسیاری از دشمنان مساله سكولار را در جهان دنبال می كردند ولی با پیروزی انقلاب اسلامی این طرز فكر به كناری رفت و در تمام مجامع مسلمان و غیرمسلمان متوجه شدند كه دین می تواند با سیاست الهی خود كارهای مهمی را انجام دهد.
این پژوهشگر مذهبی همچنین خاطرنشان كرد:در آن زمان یك جوان ایرانی به نام رضا اصلان كه برای ادامه تحصیل به آمریكا رفته و به درون كلیسا راه یافته بود، متوجه این مساله شد كه دنیای غرب تلاش می كند تا سكولار را در دین مسیحیت بوجود بیاورد و دین حضرت عیسی(ع) را كه یك دین سیاسی بود و از آن حضرت به عنوان منجی یاد می كردند از سیاست دور كند.
بی آزار شیرازی افزود: این اندیشمند ایرانی پس از مدتی كتاب حضرت عیسی و جامعه و تاریخ را تالیف كرد كه یكی از پرفروش ترین كتاب های آمریكا شد و سپس كتاب لااله الا الله را نوشت و درباره انقلاب امام خمینی(ره) مطالبی را منتشر كرد تا نشان دهد جدا نبودن دین از سیاست امام‌(ره) چه پشتوانه محكم و جالبی دارد.
این استاد دانشگاه مذاهب اسلامی اضافه كرد: این كتاب اصلان نیز یكی از پرفروش ترین كتاب های آمریكا شد؛ اومعتقد است حضرت امام خمینی(ره) برخلاف این كه برخی می گفتند باید در انتظار امام زمان(عج) بنشینیم تا آن حضرت ظهور كنند ، فرمود؛ باید زمینه ظهور امام زمان(عج) را با ساختن خودمان و جامعه فراهم كنیم.
فراهنگ**1003**1776