برخورد با ساخت و سازهاي غير مجاز در همدان شدت مي گيرد / اجراي 150 حكم قضايي

همدان- ايرنا- مدير امور اراضي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان گفت: برخورد با ساخت و سازهاي غير مجاز در همدان شدت مي گيرد و به زودي 150 حكم قضايي به اجرا در مي آيد.

رحيم برقي روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: حكم قضايي براي برخورد با ساخت و سازهاي غير مجاز در باغات همدان قطعي شده كه اين احكام به زود اجرايي مي‌شود.
وي اضافه كرد: از ابتداي سال جاري تاكنون 85 تخريب در استان همدان انجام شده است كه فقط 10 مورد حكم قطعي داشته و 75 مورد از اختيارات دادستانهاي استان استفاده شده است.
وي با بيان اينكه 40 مورد از اين تخريب ها در روستاي تفريجان بوده است ادامه داد: 24 مورد نيز در روستاي حيدره بوده كه از قبل به آنها تذكر داده شده بود كه يكي از اين موارد رستوران پديده الوند بوده است كه حكم قطعي براي تخريب صادر شد.
مدير امور اراضي جهاد كشاورزي همدان بابيان اينكه همه مسئولان در صدد حفظ طبيعت و منابع طبيعي هستند ادامه داد: جهاد كشاورزي با ساخت و ساز مشكلي ندارد و بلكه متقاضيان براي ساخت خانه كارگري در باغات خود بايد مجوز دريافت كرده و قانون را رعايت كنند.
برقي افزود: ساخت و ساز در باغات كمتر از يك هزار و 500 متر ممنوع بوده و باغ هايي با متراژ 1500 تا 2500 متر مربع مجوز براي ساخت واحد 20 متر در دو طبقه صادر مي شود.
وي ادامه داد: همچنين از مساحت دو هزار و 500 متر تا 5000 متر مجوز 30 متر در دو طبقه و همچنين براي 10 هكتار باغ مجوز ساخت خانه باغي به مساحت 120 متر مربع در سه طبقه داده مي شود.
وي ادامه داد: به زودي احكام صادر شده در منطقه روستاي سولان تا امامزاده كوه و روستاي آبشينه اجرايي مي شود.
مدير امور اراضي سازمان جهاد كشاورزي استان همدان از مردم خواست تا ساخت و سازهاي غيرمجاز را به سامانه 131 گزارش دهند.
برقي ادامه داد: بر اساس قانون، هرگونه تغيير كاربري و تفكيك اراضي كشاورزي، ساخت و ساز و ديواركشي در مزارع و باغ ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد كشاورزي ممنوع است و علاوه بر قلع و قمع بناهاي ساخته شده، طبق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.
وي گفت: خودروهاي گشت زني سازمان جهاد كشاورزي با گشت زني مستمر و حضور فعال در عرصه هاي كشاورزي و نيز دريافت گزارش هاي دريافتي توسط سامانه 131 مزارع و باغ ها را رصد كرده و با هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز و اقدام به تغييركاربري و تخريب برخورد خواهد كرد؛ مردم مي توانند به گشت هاي حفاظت اراضي كشاورزي محل وقوع تغيير كاربري را اطلاع دهند.
وي بيان كرد: صدور مجوز يا پروانه ساخت و ساز در اراضي كشاورزي توسط شهرداران، بخشداران، دهياران و شوراهاي اسلامي شهر و روستا و واگذاري خدمات زيربنايي مانند آب، برق، گاز و تلفن بدون اخذ مجوز از سازمان جهاد كشاورزي استان ممنوع است و افراد و دستگاه هاي متخلف طبق قانون به محاكم قضايي معرفي خواهند شد.
ويادامه داد: هرگونه گواهي ساخت بنا يا ديواركشي در اراضي زراعي و باغي توسط شوراي اسلامي محل يا ساير دستگاه ها نيز هيچ گونه وجاهت قانوني ندارد.
وي از عموم مردم به ويژه روستاييان و كشاورزان سختكوش خواست، اگر قصد ساخت بنا يا ديواركشي اراضي زارعي و باغي خود را دارند، به طور حتم قبل از هرگونه اقدامي، از طريق تماس با سامانه ارتباط مردمي حفاظت اراضي كشاورزي (131) و يا با مراجعه به مديريت جهاد كشاورزي شهرستان و يا مديريت امور اراضي استان، مشاوره و براي دريافت مجوز اقدام كنند.
7523/6993

سرخط اخبار استان‌ها