۱۳ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۱۸
کد خبر: 82098955
۰ نفر
تركیه سفیر خود در آلمان را فراخواند

استانبول- ایرنا- تركیه سفیر خود در آلمان را در اعتراض به تصویب طرح نسل كشی ارامنه در دوران عثمانی فرا خواند.

به گزارش پایگاه خبری استار به نقل از منابع دیپلماتیك تركیه، وزارت خارجه این كشور دقایقی پیش سفیر تركیه در آلمان را فراخواند.
مجلس آلمان امروز (پنجشنبه) طرح نسل كشی ارامنه در سال 1915 میلادی در دوران عثمانی را به رغم هشدارهای تركیه به تصویب رساند.
مته چوبوكجی كارشناس امور بین الملل در گفت و گو با شبكه تلویزیون ان تی وی گفت: آلمان بزرگترین شریك تجاری تركیه است و وی تصور می كند كه احتمالا تركیه واكنش تندی به آلمان نشان نخواهد داد.
جامعه تركیه و محافل سیاسی این كشور از چند روز پیش منتظر نظر مجلس آلمان درباره طرح نسل كشی ارامنه بود.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه در سخنان خود خواهان پرهیز مجلس آلمان از تصویب این طرح شده بودند.
تلویزیون های دولتی و خصوصی تركیه از صبح امروز در برنامه های ویژه این موضوع را بررسی كردند و ساعتی پیش در برنامه زنده اعلام شد كه مجلس آلمان به اتفاق آرا این طرح را تصویب كرده است.
این در حالیست كه روز گذشته (چهارشنبه) بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه گفته بود: رای مجلس آلمان درباره نسل كشی ارامنه در دوران عثمانی به روابط با تركیه لطمه می زند
وی با اشاره به اینكه پارلمان آلمان لایحه بررسی كشتار ارامنه در دوران عثمانی را مورد بررسی قرار خواهد داد: افزود مناسبات خوبی با آلمان داریم در گفت و گوی تلفنی با آنگلا مركل صدر اعظم آلمان نیز گفتم كه این موضوع به روابط دو كشور ضربه می زند و ما نمی خواهیم مناسباتمان با آلمان خدشه دار شود.
نخست وزیر تركیه افزود: به رغم این مساله اگر هم چنین مصوبه ای در مجلس آلمان مطرح شود ارزشی برای تركیه نخواهد داشت.
ارامنه مدعی هستند كه در سالهای بین 1915 تا 1923 میلادی صدها هزار تن از اجدادشان به دست دولت عثمانی به قتل رسیده اند و این یك نسل كشی بوده است.
خاورم ** 2010**1144