سالانه 800 میلیون دلار طلا از اصفهان به خارج از كشور صادر می شود

كاشان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: سالانه حدود 800 میلیون دلار طلا از این استان به خارج از كشور صادر می شود.

به گزارش ایرنا، رسول زرگرپور روز پنجشنبه در نشست كمیته صادرات استان اصفهان در فرمانداری كاشان اظهار كرد: ما توان افزایش صادرات طلا تا میزان یك میلیارد دلار را هم داریم.
وی افزود: استان اصفهان از لحاظ صادرات كالاهای مختلف هم اكنون در رتبه هفتم كشور قرار دارد اما با توجه به توانمندی ها و وجود واحدهای تولیدی صنعتی مختلف باید بكوشیم تا در جایگاه سوم یا چهارم كشور قرار بگیریم.
وی همچنین درج عبارت «مبدا بارگیری كالا' در سیستم گمركی كشور را خواستار شد و خاطرنشان كرد: با این كار، استان های مختلف برای صادرات بیشتر و اخذ رتبه و جایگاه برتر در كشور با هم به رقابت خواهند پرداخت.
زرگرپور با اشاره به ابلاغ بسته «حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی در چارچوب برنامه ملی پیشبرد برونگرایی اقتصاد ملی و تحقق اهداف صادرات غیرنفتی» كه اوایل ماه جاری از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد، گفت: درراستای افزایش صادرات باید كارهای مشوقانه برای صادركنندگان انجام دهیم.
وی با تاكید براینكه دولت تدبیر و امید، عزم خود را برای صادرات كالا به خارج از كشور جزم كرده است، تصریح كرد: اگر در بسته های حمایتی، تشویق و دلگرمی برای صادر كنندگان لحاظ نشده نباشد، صادركننده رغبتی به صادرات كالاهای خود نمی كند.
استاندار اصفهان همچنین امروز در حاشیه نشست هیئت نمایندگان تشكل های اقتصادی شهرستان های كاشان و آران و بیدگل در اتاق بازرگانی كاشان در گفت و گو با خبرنگاران، از اختصاص 10 هزار میلیارد ریال اعتبار در سالجاری برای برطرف كردن مشكلات 600 واحدتولیدی صنعتی در این استان خبر داد.
وی یادآور شد: به همین منظور برای واحدهای كوچك و متوسط به ترتیب 10 و 20 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و تصمیم گیری در باره واحدهای بزرگ نیز به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع خواهد شد.
زرگرپور تاكید كرد: ملاحظات اولویت اختصاص منابع به واحدهای تولیدی شامل حفظ اشتغال، بازگشت كارگران اخراج شده، ایجاد اشتغال جدید و صادرات است.
استاندار اصفهان همچنین با اشاره به آغاز ثبت نام واحدهای صنعتی از هفته گذشته گفت: تاكنون بیش از 690 واحد در سایت 'بهین یاب'(درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت) ثبت نام كرده اند.
به گفته وی، شناسایی در این سامانه بر اساس ثبت مشكل مالی یا مشكلات مبتلابه با دستگاه های خدمات رسان و یا مشكلات دیگر انجام می شود.
زرگرپور همچنین از شكل گیری 'كارگروه رونق' در این استان خبر داد و افزود: مشكلات واحدهای صنعتی تولیدی بصورت اولیه در این كارگروه پایش و پس از آن یك طبقه‌بندی معقول بر اساس آمارهای موجود، پیشنهاد و ارائه می شود.
وی یادآور شد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تصمیم های خوبی برای حمایت از واحدهای صنعتی، بهبود فضای كسب و كار، رونق اقتصادی و توسعه فعالیت آنها اتخاذ شده است.
6027/6136

سرخط اخبار استان‌ها