وین- ایرنا- بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفت: خوشبختانه تدبیر و رفتار ما طوری بود كه بازگشت ایران به بازار هیچ تاثیر منفی در بازار نداشت و این كاری بود كه كه با حساب و تدبیر صورت گرفت و در شرایطی كه بازار افزایش عرضه هم در آن بود باز برگشت ایران به دلیل تدبیرش اثر منفی نداشت.

به گزارش ایرنا, زنگنه پیش از آغازنشست یكصدوشصت ونهم كشورهای صادر كننده نفت (اوپك) در جمع خبرنگاران، درپاسخ به این سووال كه قبلا هم اشاره كردید كه نفت حتی اگر 20 دلار شود شما میزان صادرات خود را به 4 میلیون بشكه نفت در روز می رسانید , و هم اكنون نیز به این مقدار درحال نزدیك شدن هستید , چه برنامه ای بعد از این خواهید داشت, ادامه داد : هم اكنون بالای 3.8 دهم تولید می كنیم , خیلی ها باور نمی كردند اما الان باور دارند كه سریع تر از آنچه كه فكر می شد در حال تولید هستیم و از آن هم عبور كردیم . و همینطور ادامه خوهیم داد تا سهم خودمان را در بازار به دست بیاوریم.
زنگنه افزود : در ارتباط با برنامه های خود 2 بحث جدی را دنبال می كنیم؛ كوتاه مدت و بلند مدت.در كوتاه مدت برگشت به سهم خودمان است اما دراز مدت برای برنامه ششم كشور , 4.8 میلیون بشكه عنوان هدف ظرفیت سازی قرار دادیم كه فكر می كنیم با 4.6 میلیون بشكه بتوان تولید مطمئن از آن داشت كه با یك میلیون میعانات گازی می توان به 5.6 دهم میلیون بشكه در روز برسیم.
وی در ارتباط با لغو تحریم ها و اینكه تا چه حدود سرمایه گذاری در پروژه های انجام شده است گفت: تازه 3 ماه از لغو تحریم ها گذشته است و ما در حال مذاكره هستیم كه به تفاهم و توافق بر سر توسعه بعضی از میدان هایی كه مد نظرمان است برسیم.
زنگنه در پاسخ به این سوال كه در دیدار های خود كه شب گذشته (چهارشنبه) و امروز صبح با وزرای نیجریه , قطر, ونزوئلا و هیاتی از كویت داشتید , آیا سقف 30 میلیون بشكه مطرح شد, افزود : ما فكر می كنیم سقفی كه توزیع كشوری نداشته باشد معنی ندارد و قابل كنترل و نظارت نیست.
بیژن نامدار زنگنه با اشاره به اینكه مشكلی برای پیدا كردن مشتری و فروش نفت خود نداریم , تاكید كرد :
همانطور هم كه شب گذشته (چهارشنبه) اعلام كردم ما خیلی زود توانستیم تولید خود را به میزان دوبرابر افزایش دهیم و در ماه می به 2 میلیون 23 هزار بشكه در روز برسانیم. این افزایش نیز تا جایی كه به میزان قبل از تحریم ها برسیم ادامه خواهیم داد. همچنین حدود 700 هزار بشكه نفت خام از میزان تولید خود را به كشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می كنیم.
وی در باره ملاقات با عربستان برای تعیین سقف تولید نفت گفت : تاكنون ملاقاتی صورت نگرفته است ولی در جلسه امروز فرصتی است كه صحبت كنیم.
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران درباره كاندیداهای امروز و اینكه اولویت ایران كدام كاندیدا است , افزود: اولویت ما مشخص است و مایلیم كه بیشتر در جلسه صحبت كنیم قبل از اینكه به نتیجه برسیم. در حال حاضر دو كاندیدا امروز هستند یكی ونزوئلا و یكی نیجریه و به نظرم بقیه شانسی در این خصوص ندارند.
ما از نیجریه حمایت خواهیم كرد چون حدود 10 ماه پیش من به وزیر این كشور قول دادم كه از نامزد این كشور حمایت خواهیم كرد ولی این به این معنی نیست كه ما كاندیدای اندونزی را قبول نداریم. اندونزی دوست ما و شایسته ما است ولی چون ما قبلا این رایزنی ها را كردیم , به تعهد اخلاقی خودمان پایبند هستیم.
اما هرچه رای اكثریت باشد ما نیز حمایت می كنیم و امیدوارم كه امروز نتیجه ای برای انتخاب كاندیدا صورت گیرد.
وزیر نفت درباره سهمیه تك تك اعضاء تصریح كرد : من فكر می كنیم سهمیه كل اوپك بدون داشتن سهم كشوری معنی ندارد چرا كه اصلا قابل كنترل و قابل نظارت نیست و معنی آن این است كه هركسی هركاری بخواهد انجام می دهد و بعد می گوید دارم به سهمیه عمل می كنم.
وی در خصوص مشكل قرار داد ها كه تا الان اجرا نشده است نیز گفت :به دلیل آنكه دیدگاه های مختلف وجود دارد. بعضی ها با حضور هرگونه خارجی در كشور مخالف هستند, بعضی ها فكر می كنند حضور خارجی ها باید به انتقال تجربه و تكنولوژی منجر شود و بعضی ها هم فكر میكنند كه مسائل ریز حقوقی در قرار دادها وجود دارد.اما ما در حال نزدیك شدن به یك اجماع هستیم. در حال حاضر نیز مذاكراتمان را با برخی شركت ها برای نهایی كردن قرار دادها داریم به پایان می رسانیم .
اروپام**441**1856

سرخط اخبار جهان