تببین اندیشه های امام خمینی (ره) و تاثیر آن در جهان اسلام از دیدگاه مهمانان لبنانی و عراقی

تهران – ایرنا - در میزگردی كه با حضور مهمانان لبنانی و عراقی شركت كننده در مراسم بیست و هفتمین ارتحال حضرت امام خمینی (ره) از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برگزار شد، حاضرین به تبیین شخصیت و جایگاه اندیشه سیاسی رهبر فقید انقلاب و تاثیر این اندیشه ها پرداختند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، عصركنونی كه دوره بیداری ملت ها به خصوص امت اسلامی نام گرفته، حاصل فرایندی است كه طی سالیان متمادی و در سایه تلاش های بی وقفه و طاقت فرسای شخصیت های دینی و علمی جهان اسلام روی داده است.
در این میان، نمی توان نقش بارز و برجسته حضرت امام خمینی(ره) را نادیده گرفت، چرا كه ایشان با تكیه بر فقاهت دینی و درایت سیاسی توانست مردمی ترین انقلاب دوران جدید را رقم زند تا لقب بزرگترین احیاگر اسلام در عصر حاضر را به خود اختصاص دهد.
از این رو بررسی اندیشه آن رهبر فقید از زوایا و ابعاد مختلف و به منظور آشنایی نسل های جدید با افكار و اندیشه ایشان، امری كاملا ضروری است .
در آستانه فرا رسیدن بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام راحل (ره) میزگردی درباره شخصیت و تبیین اندیشه های امام راحل و نیز تاثیر این اندیشه ها بر منطقه خاورمیانه و كل جهان با حضور تنی چند از صاحب نظران و كارشناسان خارجی برگزار شد.
این میزگرد با حضور دكتر محمود سعید ماردین از كشور عراق پژوهشگر و مورخ عراقی و مسئول بخش آرشیو عثمانی در دانشگاه استانبول تركیه، دكتر هشام شحرور استاد دانشگاه از كشور لبنان و محمود بركات مسئول حمایت از مقاومت اسلامی در لبنان، برگزار شد.
هشام شحرور در خصوص شخصیت برجسته بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی (ره) شخصیتی منحصر به فرد داشتند، چرا كه اگر این گونه نبود نمی توانستند،‌ انقلابی با این عظمت را رهبری كنند.
محمود سعید ماردین در خصوص شخصیت متعالی حضرت امام خمینی تاكید كرد: امام علاوه بر این كه رهبری در ذات ایشان نهفته بود، دارای شخصیتی به روز و متجدد بودند كه در قرن بیستم ظهور كرده است.
محمود بركات مسئول حمایت از مقاومت اسلامی نیز شخصیت امام خمینی را شخصیتی ملكوتی و الهی دانسته و تاكید كرد: بنده شك ندارم كه بنیانگذار انقلاب با عالم ملكوت و آسمانی ارتباط محكمی داشتند.
محمود سعید درباره بازخورد اندیشه های حضرت امام خمینی نیز گفت: اندیشه های ایشان در همه كشورهای عربی و اسلامی از جمله در لبنان، عراق و سوریه و بحرین به صورتی آشكار مشهود است.
وی گفت: در واقع اندیشه های امام خمینی در هرجایی كه صدای مظلومی به گوش می رسد و خواهان احقاق خود می باشد، شنیده می شود.
اندیشمند و استاد لبنانی شركت كننده اضافه كرد: امام خمینی اولین رسالت خود را برچیدن حكومت ستم گر شاهنشاهی نامید، اما مهم ترین كاری كه امام خمینی (ره) انجام دادند این بود كه یك نظام فكری جدیدی را بنیان گذاری كردند كه نه شرقی بود و نه غربی.
شحرور گفت: این نظام فكری نه بر پایه امپریالست استوار بود و نه كمونیسم بنا نهاده شده است، بلكه این نظام فكری برآمده از اسلام ناب محمدی و بهره گیری از تعالیم اسلامی پایه گذاری شده است.
محمود سعید درباره این اظهارات كه آمریكا شیطان بزرگ است، فرمودند: سیاست های خصمانه آمریكا هم چنان پابرجاست و روسای جمهور این كشور تنها عروسك خیمه شب بازی هستند كه سیاست های كشورشان را اجرا می كنند و از خود هیچ اختیاری ندارند.
وی افزود: آمریكا به كار خود ادامه می دهد و مجریان این كشور تنها مهره های شطرنج را دارند كه پس از مدتی جای خود را به دیگری می دهد.
وی درخصوص احیای اندیشه های حضرت امام نیز گفت: ما بیش از هرعامل دیگری، به عامل رسانه و ترجمه آثار حضرت امام خمینی نیازمندیم، چرا كه جوانان زیادی هستند كه دلشان با مقاومت و اندیشه های بنیان گذار جمهوری اسلامی است، اما از اندیشه های این شخصیت برجسته جهان اسلام هیچ گونه اطلاع دقیقی ندارند.
بیست و هفتمین مراسم بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی امسال با حضور بیش از 400 میهمان خارجی برگزار می شود.
شركت كنندگان خارجی در این مراسم از كشورهای تركیه، كویت، آلمان، هلند، آفریقای جنوبی، اتریش، رومانی، اردن، كرواسی، نخجوان، هند، پاكستان و افغانستان وارد ایران اسلامی شده اند.
خاورم**9363**1144