تشدید نگرانی مدافعان حقوق مدنی آمریكا از روش جدید تشخیص هویت پلیس

تهران- ایرنا-ائتلافی متشكل از 45 سازمان و گروه مدافع حقوق مدنی و حمایت از حریم خصوصی افراد در نامه ای به وزارت دادگستری آمریكا روش جدید تشخیص هویت اداره تحقیقات فدرال آمریكا ( اف بی آی) را به دلیل به خطر انداختن قوانین حمایت از حریم خصوصی محكوم كردند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتینك،روش جدید اف بی آی موسوم به «تشخیص هویت نسل آینده» (NGI) شامل به روز رسانی پایگاه های داده های مربوط به تشخیص هویت بیومتریك (زیست سنجی) با استفاده از روش های چهره شناسی، اسكن عنبیه، اثر انگشت و سایر فناوری هایی پیشرفته تشخیص هویت است كه ایجادهماهنگی در اقدامات سازمان های مجری قوانین در سطح محلی، ایالتی و فدرال را هدف قرار می دهد.
قرار است این روش پس از یك دوره بررسی عمومی تا آخر سال 2016 میلادی استفاده شود.
سازمان های جامعه مدنی درتاریخ 27 مه (7خرداد) با ارسال نامه ای به وزارت دادگستری آمریكا با اعلام این كه در روش یادشده(NGI) از پیشرفته ترین فناوری های نظارتی پیشرفته برای ایجاد پایگاه های داده ها و ثبت اطلاعات میلیون ها شهروند آمریكایی استفاده می شود، نوشتند: طبق اعلام اتحادیه آزادی های مدنی آمریكا، در چنین سامانه ای از روش های جمع آوری اطلاعات فقط برای افراد مجرم استفاده نمی شود بلكه در رابطه با بسیاری از افراد عادی جویای كار، كسب تابعیت، شركت در فعالیت های داوطلبانه یا خدمت سربازی نیز اعمال خواهد شد.
در این نامه همچنین عنوان شده كه پلیس فدرال آمریكا( اف بی ای) با استفاده از روش جدید تشخیص هویت از التزام به قوانین حمایت از حریم خصوصی افراد معاف می شود و دیگر مجبور به فاش كردن مسائلی از قبیل احتمال ثبت اطلاعات فردی در یك پایگاه داده های دولتی ، درست بودن اطلاعات وی یا احتمال به اشتراك گذاشتن آن با سایر بخش های دولت نخواهد بود.
گروه های حامی حفظ حریم خصوصی، این طرح را به دلیل تاثیر بشدت منفی آن بر جوامع حساس از جمله آمریكایی های آفریقایی تبار، مهاجران محكوم كردند.
فعالان سازمان مدافع حقوق مدنی آمریكا موسوم به «كالر اف چنج/ colorofchange» نیز اعلام كردند: اگر پلیس فدرال آمریكا از شمول قوانین حمایت از حریم خصوصی افراد معاف شود، دیگر نمی توانیم بر عملكرد آن چنین پایگاه های داده هایی كه بر اساس تعصبات نژادی بنا شده اند، نظارت و آن را اصلاح كنیم و اف بی ای بار دیگر این قدرت را كسب خواهد كرد تا برنامه های جاسوسی غیر قانونی اش را كه در دهه 1960 جنبش های مدافع حقوق مدنی در آمریكا را هدف قرار داد، به پیش ببرد.
وزارت دادگستری بنا بر درخواست ائتلاف گروه های مدافع حقوق مدنی و حمایت از حریم خصوصی با تمدید مهلت بازنگری روش جدید اف بی آی تا 6 ژوییه (16 تیر) موافقت كرده است.
اروپام**9158**1856

سرخط اخبار جهان