مصرف بهينه آب در روستاها نيازمند همكاري شوراها و دهياران است

مراغه - ايرنا - سرپرست فرمانداري عجب شير بر لزوم همكاري و مشاركت شوراهاي اسلامي و دهياران براي دستيابي به مديريت مصرف بهينه آب تاكيد كرد.

سيدشمس الدين مراثي روز پنجشنبه در جلسه بررسي مشكلات بخش مركزي عجب شير در جمع شوراها و دهياران اين بخش با اشاره به وجود مشكل كم آبي افزود: تنها راه حل در برابر معضل كم آبي، مديريت مصرف آب و اين امر بدون حضور مردم و مشاركت شوراها غيرممكن است.
وي با بيان اينكه براي توسعه كشاورزي در عجب شير بايد اصلاح الگوي مصرف و كشت جايگزين در برنامه مسئولان و كشاورزان قرار گيرد، يادآور شد: خدمت بي منت و صادقانه به مردم و رفع عقب ماندگي هاي موجود در نقاط مختلف اين شهرستان به ويژه در روستاها بايد مورد توجه جدي مسئولان قرار گيرد تا مردم احساس رضايت بيشتري نسبت به خدمات دولت داشته باشند.
سرپرست فرمانداري عجب شير، كم آبي و بيكاري را مهم ترين مشكل روستاهاي اين شهرستان ذكر كرد و اظهار كردد: بايد زمينه اشتغال جوانان با رونق صنايع دستي و راه اندازي واحدهاي توليدي در روستاها فراهم شود.
مراثي ادامه داد: روستائيان در اين طرح مي توانند به صورت گروهي شركت تعاوني تشكيل داده و از وام كم بهره در مناطق روستائي جهت ايجاد اشتغال و توليد استفاده و براي ضمانت وام، كارت يارانه خود را به بانك ارائه كنند.
وي گفت: با توجه به خشكسالي هاي چند سال اخير و مواجهه با بحران بي آبي و كم آبي در تمام نقاط كشور، استفاده از شيوه هاي نوين آبياري و آبياري تحت فشار به منظور استفاده بهينه از اين نعمت خدادادي ضروري است.
سرپرست فرمانداري عجب شير اظهار داشت: مديريت جهاد كشاورزي نيز بايد از اجراي آبياري تحت فشار در سطح باغات، مزارع و واحدهاي كشاورزي حمايت كند.
مراثي، افزود: حداقل سطح مورد نياز براي اجراي طرح هاي آبياري نوين در سطح مزارع و باغات يك هكتار است كه در صورت مراجعه افراد، 85 درصد اعتبار به صورت بلاعوض از سوي دولت تامين مي شود.
وي، نقش و جايگاه سازمان­هاي مردم­ نهاد در توسعه روستاها را مهم دانست و گفت: شوراها و دهياران بايد همسو با دولت در ايجاد سمن ها در روستا به منظور استفاده از مشاركت و توانمندي هاي مردم در عمران و توسعه مناطق روستايي همكاري كنند.
سرپرست فرمانداري عجب شير بر لزوم بهره گيري شوراها و دهياران از ظرفيت نخبگان محلي براي توسعه روستاها تاكيد كرد.
مراثي با تأكيد بر اينكه شوراها و دهياران بايد داراي برنامه ساليانه و پنج ساله توسعه روستا باشند، از دهياران و شوراها خواست از روزمرگي پرهيز كنند.
بخشدار بخش مركزي عجب شير نيز در اين جلسه گفت: دغدغه اعضاي شورا بايد توسعه روستاها در چارچوب نظام جمهوري اسلامي و قوانين باشد.
علي حسين عليپور، نقش شوراها در شناسايي اولويت هاي روستاها را بسيار مهم دانست و افزود: شوراها بايد نسبت به بررسي و شناخت كمبودهاي بهداشتي، آموزشي، رفاهي، ورزشي و اولويت بندي مسائل و مشكلات روستاها اقدام كنند و اولويت هاي روستاها را در اختيار بخشداري ها و فرمانداري قرار دهند تا بر اساس آن اقدام هاي لازم صورت گيرد.
وي يادآور شد: براي رسيدن به توسعه پايدار در مناطق روستايي، همكاري و تعامل مردم، شورا و دهياري از اصول كليدي به شمار مي رود.
عليپور، توسعه متوازن و توجه ويژه به روستا را از اهداف دولت تدبير و اميد دانست و ادامه داد: در 17روستاي بخش مركزي اين شهرستان 55 شورا و 17 دهيار مشغول خدمت به مردم هستند.
وي گفت: توسعه پايدار روستايي، افزايش درآمد خانوار روستايي و توسعه حرفه هاي مختلف در سطح روستاها مستقيم با عملكرد شوراها و دهياران در ارتباط بوده و براساس اين امر نقش شوراهاي اسلامي و دهياران در راستاي توسعه و اعتلاي روستاها بسيار مهم است.
شهرستان عجب شير با حدود 85 هزار نفر جمعيت درفاصله 98 كيلومتري جنوب غربي تبريز مركز آذربايجان شرقي واقع است.
7485/8023/518

سرخط اخبار استان‌ها