ظریف : مردم نشان دادند كه تحریم فایده ای ندارد

استكهلم-ایرنا- وزیر امور خارجه ایران گفت:هدف تحریم این بود كه مردم (ایران) در برابر حاكمیت بایستند و مردم نشان دادند كه تحریم فایده ای ندارد و لذا قدرت ها را وادار به مذاكره كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز -چهارشنبه- در جمع ایرانیان مقیم سوئد با بیان این مطلب افزود: هر چه در ایران به دست آمده مرهون لطف مردم بوده است. هرچه درباره مردم انجام دهیم ذره ای از مجاهدت ها، هوشمندی ها و مقاومت های این مردم بزرگ را انجام نداده ایم.
وزیر امور خارجه گفت:بر اساس تحلیل و نه شعار عرض می كنم اگر چیزی باعث شد كه كسی جرات حمله به ایران را نداشته باشد مردم ایران بودند.
ظریف اظهار داشت: گفتند و شنیدید كه ما شاید بتوانیم تاسیسات هسته ای ایران را بمباران و نابود كنیم، اما خواست این مردم بزرگ را با هیچ بمبارانی نمی توانیم منهدم كنیم.
او در ادامه افزود: همه می دانند كه مردم ایران ملتی هستند كه اجازه ندادند و نمی دهند كه كسی نسبت به خاك، عزت و شرف آن ها تعدی كند.
ظریف تصریح كرد: ایرانیان، مردمی بزرگوار هستند، سال ها در زیر ستم صدام حسین مقاومت كردند و بعد از پایان جنگ به كمك برادرانشان در عراق و منطقه كه روزی علیه آن ها از جنایات صدام حمایت كردند، آمدند.
وزیر خارجه كشورمان گفت: مردم بزرگواری كه سال ها در برابر خشونت تحریم كه اجازه نمی داد حتی از امكانات دارویی برخوردار باشند و بیماران ما آزمایش هایشان را برای تایید نتایج آزمایش به خارج بفرستند.
او گفت: تحریمی كه مردم را ناگزیر كرده بود دارو را با شرایط دشوار خریداری كنند، اما همین مردم با بزرگواری از یك طرف هدف تحریم ها را ناكام گذاشتند و از طرف دیگر آغوش بازشان را برای تعامل با جهان نشان دادند.
*با ملت ایران با زبان تكریم صحبت كنید
ظریف یاد آور شد: این مردم بودند كه با حضور در پای صندوق رای در سال 92 به دنیا نشان دادند كه جدا كردن مردم از كشور و آینده شان از طریق فشار ناممكن است.
وزیر امور خارجه با بیان اینكه كار را مردم انجام دادند افزود: مردم به آمریكایی ها گفتند هرقدر تحریم كنید نمی توانید بر اراده ما تاثیر بگذارید، بلكه باید با ملت ایران با زبان تكریم صحبت كنید.
او افزود: این مردم ایران بودند كه علیرغم سختی ها بار دیگر در 7 اسفند دیدگاه و روششان را به همه نشان دادند. این اراده ملی اصل و تمام توفیقات ماست.
*امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست
ظریف گفت: مردم علیرغم همه نامردمی هایی كه در منطقه شده می توانند در امنیت زندگی كنند؛ این امنیت درون زای ما مبنای قدرت ماست به همین دلیل وقتی رهبر معظم انقلاب سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ می كنند می فرمایند كه درون زا و برون نگر است.

*ایرانی ها در هرجای جهان برای ایران افتخار می آفریند
وی گفت: اقتصاد ما متكی به ذوق شهامت و پشتكار جوانان ایرانی است كه شركت های نوپایی در ایران درست كرده اند كه همه به آن ها افتخار می كنیم.
ظریف با اشاره به اینكه كشور امروز با فشارهای جدی مواجه است، افزود: مردم ومعیشت مردم به دلیل تحریم های ناجوانمردانه با مشكل مواجه شده است، اما هیچ كدام باعث نشده كه مردم تلاش و كوشش و سازندگی را كنار بگذارند.

*مدیون ایرانیان خارج هستیم كه هویت ایرانی را حفظ كرده اند
ظریف گفت: ایرانی ها در هرجای جهان برای ایران افتخار می آفریند. ایرانی در سوئد مسئولیت می پذیرد، كارآفرینی می كند، استاد دانشگاه می شود، تاجر موفق می شود و ایرانی كه انسان شایسته است، اخلاق آرمانگرایی، واقع گرایی، مدارای ایرانی و اسلامی را نشان می دهد و بهترین سفیر ما در هر جای دنیا كه باشد، است.
وزیر امور خارجه گفت: به همان اندازه كه مدیون ایرانی هستیم كه در ایران در برابر تحریم هویت ایرانی را حفظ می كند، مدیون ایرانیان خارج هستیم كه هویت ایرانی را حفظ كردند و شهروندان خوبی برای كشوری هستند كه در آن زندگی می كنند.
وی تاكید كرد: گفت و گوی تمدن ها همواره از طریق كسانی بوده كه با باور به فرهنگ خودشان وشناخت یك فرهنگ جدید توانستند یك پل تفاهمی با دو فرهنگ ایجاد كنند.

**دولت بازرگان خوبی نیست و باید اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه چرا مشاوره ای از ایرانیان مقیم برای شناسایی شركت ها گرفته نمی شود، گفت: كاری را دربخش اقتصادی وزارت امور خارجه شروع كردیم و آن ایجاد یك بانك اطلاعاتی از امكانات، ظرفیت ها و مزیت های ایران و كشورهای دیگر است برای این كه در اختیار بنگاه های اقتصادی و بازیگران اقتصادی قرار داده بشود.
ظریف با بیان این كه این كار در مراحل آخر تدوین است، افزود: اما ایرانیان مقیم كشورها می توانند مشاوران بسیار خوبی باشند، در پایان كلام، دولت بازرگان خوبی نیست و باید اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود.
وی تاكید كرد: هر میزان كه بخش خصوصی نقش اساسی تری در اقتصاد داشته باشد به همان میزان می توانیم جدی تر عمل كنیم. زمانی كه بخش خصوصی طرف مقابلش را پیدا كند حتما مطالعه كرده و سیاست مردمی شدن اقتصاد مقاومتی یعنی قدرت بیشتر به بخش خصوصی داده شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان كرد: بخش خصوصی است كه باید بتواند اقتصاد ایران را هدایت كند كه و از این طریق هم از فساد و هم از ارتباطات بی مورد جلوگیری می شود و هم شركت های قوی تجاری در خارج از كشور شناسایی می شوند.

**سعودی ها برای پوشش ناكارآمدی خود به دنبال ایجاد دشمن تصنعی هستند
ظریف در پاسخ به سوالی درباره فعالیت عربستان برای این كه جای ایران را در فعالیت های اقتصادی اشغال كند، اظهار داشت:عربستان و مجموعه كشورهای سنتی جهان عرب با یك بحران مواجه هستند، بحران ناكارآمدی سیستم دولتی عربی در پاسخ گفتن به نیازهای مردم جهان عرب.
وی ادامه داد: دلیل شكل گیری داعش، القاعده و مجموعه این حركت ها نارضایتی جهان عرب از ناكارآمدی دولتهایش است ، اگرچه عربستانی ها تلاش كردند با هزینه كردن قدری پول به صورت موقتی به آن جهت بدهند.
وزیر امور خارجه اضافه كرد: ان ها در حال تلاشند تا یك دشمن تصنعی درست كنند، چالش اصلی چالش دولت عربی است كه تلاش می كنند دشمن تصنعی به اسم ایران یا شیعه، این چالش را منحرف كنند؛ ممكن است موقتا كاری بكند اما ماری را در آستین خودشان پرورش می دهند كه زاییده رفتار خودشان است و بیش از همه خطر متوجه خودشان است.
ظریف از ایرانیان خواست كه برای روشنگری و نشان دادن واقعیت مخصوصا در رابطه با سیاست های سعودی فعال تر عمل كنند و گفت: علت خویشتنداری ما در برابر سعودی ها دقیقا این است كه آن ها سیاست تعمدی برای ایجاد تنش را دنبال می كنند كه یك دلیل آن نگرانی از رفتن آمریكا از منطقه است و می خواهند با تنش آمریكا را در منطقه حفظ كنند.
وی افزود: دلیل دیگر این است كه با یك بحران درونی مواجهند و می خواهند این بحران درونی را موقتا به بیرون از خودشان منتقل كنند كه در این شرایط نیاز به هوشمندی و كار بیشتر است.
وزیر امور خارجه با اشاره به هزینه های میلیون ها دلاری سعودی ها برای موسسات روابط عمومی، اظهار داشت: این میلیون ها دلار اغراق نیست، هزینه های هنگفتی است كه اكنون برای اولین بار عربستان در ایالات متحده موسسه ای همچون ایپك متعلق به صهیونیست ها درست كرده است.
ظریف خاطرنشان كرد: این اقدام بیش از این كه یك حركت تهاجمی باشد، حركت تدافعی به معنای نگرانی آن هاست. ما فكر می كنیم با این همه ایرانی فرهیخته، نیازی به كار تصنعی نداریم. هیچ موسسه روابط عمومی به اندازه ایرانیان نمی تواند برای ایران موثر باشد.
سیام**1429**3070**1449

سرخط اخبار سیاست