۱۱ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۱۱
کد خبر: 82095391
۰ نفر
ولايتي: تمدن ايراني نبايد به زبان فارسي محدود شود

تهران-ايرنا- عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: هر چند زبان فارسي يكي از مؤلفه‌هاي مهم تمدن ايراني است، اما نبايد تمدن ايران اسلامي به آن محدود شود.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، جلسه 199 كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست علي اكبر ولايتي در محل دبيرخانه اين شورا برگزار شد.
در ابتداي اين جلسه برخي از اعضا نظرات خود را درمورد همايش گراميداشت شيخ محمود شبستري» و همايش گراميداشت امام محمد غزالي ارائه كردند.
در ادامه جلسه، طرح تحقيقاتي تعريف و تعيين حدود ايران فرهنگي ارائه شد كه در اين طرح تحقيقاتي با تبيين مؤلفه‌ها و عناصر ايران فرهنگي كه در حوزه تمدني ايران قرار مي‌گيرد، الزامات و بايسته‌هاي تحقق اين هدف مورد اشاره قرار گرفت.
علي اكبر ولايتي هم در اين زمينه گفت: فرهنگ ايراني يكي از محورهاي مهم فرهنگ اسلامي است و اين فرهنگ بايد بدون هرگونه تنش و اختلاف افكني، ترويج شود.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: اكثر بزرگان و مفاخر تمدن اسلامي به زبان فارسي اهتمام ويژه‌اي داشته‌اند.
اعضاي كميته نيز در اين نشست به بيان نظرات خود پرداختند، كه اهم آن به شرح ذيل است: مردم‌ بنيان بودن حركت به سمت شكل‌گيري مجدد حوزه تمدن ايراني اسلامي، دوري از هرگونه جهت‌گيري سياسي مخرّب در اين برنامه و جلوگيري از تخريب آثار مادي و معنوي تمدن اسلامي.
به گزارش مركز خبر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در ادامه جلسه اعضاي كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران به بررسي دستاوردهاي همايش هنر و صناعات ايراني و اسلامي، كه چندي پيش در دانشگاه اصفهان برگزار شد، پرداختند.
در گزارشي كه درمورد اين موضوع توسط رئيس دانشگاه هنر اصفهان ارائه شد، با اشاره به وصول 76 مقاله به دبيرخانه علمي همايش و پذيرش 40 مقاله از ميان مقالات، انتشار اين مقالات در يك كتاب فاخر و ارائه اين مقالات در 3 جلسه و اهداي لوح يادبود به برخي از ارائه‌ دهندگان مقاله در اين همايش نيز مورد اشاره قرار گرفت.
در ادامه جلسه 199 كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران شوراي عالي انقلاب فرهنگي گزارشي از همايش ملي تاريخ پزشكي در تمدن اسلام و ايران كه در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد برگزار شده بود، توسط معاون فرهنگي اين دانشگاه ارائه شد.
آخرين دستور جلسه كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ايران نيز گزارش مربوط به تدريس مباني فرهنگ تمدن ايراني اسلامي در دانشگاه فرهنگيان بود، كه توسط معاون فرهنگي اين دانشگاه به استحضار اعضاي كميته رسيد.
ولايتي هم پس از ارائه اين گزارش گفت: بيش از 200 جلد و عنوان كتاب پيرامون فرهنگ و تمدن اسلام و ايران تأليف شده و براي آموزش در اين زمينه كمبود منابع نداريم.
فراهنگ**9187**1027

سرخط اخبار فرهنگ