۱۰ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۰۴
کد خبر: 82094699
T T
۰ نفر
پیشی گرفتن جمعیت مردان از زنان در سوئد

تهران – ایرنا – برای نخستین بار از زمان سرشماری سال 1749 در سوئد، توازن جنسیتی در این كشور تغییر كرده و اكنون شمار مردان از زنان بیشتر شده است؛ امری كه به نظر می رسد روی افزایش بحران های اجتماعی در این كشور اسكاندیناوی و در كل اروپا اثر گذار باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،بر اساس اطلاعات سازمان آمار سوئد، این تغییر روند از ماه مارس پارسال (فروردین 94) آغاز شد. در آن زمان شمار مردان 277 نفر بیش از زنان تخمین زده می شد. اما اكنون این شكاف به بیش از 12 هزار نفر رسیده است.
'توماس جانسون' كارشناس مركز آمار ملی سوئد (SCB) می گوید اگرچه 12 هزار نفر در قیاس با جمعیت 10 میلیونی كشور چندان زیاد نیست، اما می توان انتظار داشت سوئد در آینده نزدیك با 'جمعیتِ مازادِ انبوهِ مردان' مواجه شود.
كارشناسان این تغییر روند جمعیتی را ناشی از افزایش امید به زندگی در مردان و عوامل مهاجرتی می دانند.
نرخ زاد و ولد در سوئد به طور سنتی 105 پسر به ازای 100 دختر و هماهنگ با دیگر كشورهای اروپایی بوده است. با این حال، شمار زنان در اروپا به دلیل عمر طولانی تر، همواره بیشتر از مردان گزارش می شد. پیش بینی می شود نسبت جنسیت در اروپا همچنان در دهه های آینده به نفع زنان سنگینی كند، اما این نسبت در كل اروپا به آهستگی و در اروپای شمالی و مركزی به سرعت در حال كوچكتر شدن است.
نروژ در سال 2011 یعنی چهار سال پیش از سوئد با تغییر توازن جنسیتی به نفع مردان رو به رو شد و در دانمارك و سوئیس هم اكنون تعداد مردان و زنان تقریبا برابر است.
كشور آلمان كه پس از دو جنگ جهانی با مازاد شدید زنان نسبت به مردان مواجه بود، این نسبت را از نرخ 87 در سال 1960 به 96 در سال 2015 رساند.
در همین بازه زمانی، نسبت جنسیت در انگلیس از 93 به 97 افزایش یافت.
به نوشته آسوشیتدپرس،جامعه شناسان اروپایی اكنون سرگرم پیش بینی تغییرات جامعه در شرایط افزایش شمار مردان هستند.
'توماس سوبوتكا' از موسسه جمعیت شناسی وین، می گوید: از نظر تئوری، مازاد جمعیت مردان، قدرت چانه زنی زنان را افزایش می دهد و آنان را در انتخاب همسر سخت گیرتر می كند. اما از سوی دیگر، زنان ممكن است از سوی مردان مستاصلی كه در انتخاب زوج ناكام مانده اند، مورد آزار بیشتری قرار بگیرند.
'والری هادسون' مدیر برنامه زنان، صلح و امنیت در دانشگاه ای اند ام تگزاس (Texas A&M University) نیز تاكید می كند كه پژوهش های این دانشگاه در چین و هند نشان می دهد كه افزایش شمار مردان نسبت به زنان، با افزایش خشونت و جرایم در كشور نسبتی مستقیم دارد.
آمارهای رسمی در سوئد نشان می دهد كه اكنون بیشترین شكاف جنسیتی در این كشور، در گروه سنی 15 تا 19 سال است كه در آن، به ازای هر 100 دختر، 108 پسر وجود دارد. پیش بینی می شود این رقم با توجه به مهاجرت پناهجویان به سوئد، بزودی به 115 پسر در مقابل 100 دختر برسد.
اروپام**9163**1856

سرخط اخبار جهان