جذب سرمايه گذار در هندورابي اولويت منطقه آزاد كيش

كيش – ايرنا - معاون اقتصادي و سرمايه گذاري سازمان منطقه آزاد كيش با تاكيد بر اينكه اولويت سرمايه گذاري سال 95 سازمان جذب سرمايه گذار در هندورابي است گفت :در ارائه تسهيلات بين سرمايه گذاران داخلي و خارجي تفاوتي قائل نيستيم .

علي جيرفتي روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگارايرنا در مورد اجراي طرح جامع هندورابي و وضعيت سرمايه گذاري در اين جزيره اظهاركرد : از پايان سال 92 طراحي طرح جامع جزيره هندورابي را با همكاري دو مشاور خارجي طراز اول از كشور آلمان و همكار مشترك آنها به عنوان مشاور داخلي آغاز كرديم .
وي افزود : بر اساس تاكيد مديرعامل منطقه آزاد كيش تلاش كرديم تا توسعه هندورابي در بحث سرمايه گذاري وابسته به استخراج طرح جامع باشد و هيچ پروژه اي خارج از اين طرح اجرايي نشود .
معاون اقتصادي و سرمايه گذاري منطقه آزاد كيش به تفاوت طرح جامع كيش و هندورابي اشاره كرد و افزود : در طرح جامع كيش بسته هاي سرمايه گذاري نداشتيم اما در هندورابي مشاور طرح 'رولند برگر' از ابتدا مشخص كرد كه اقتصاد جزيره بر چه محوري پيش برود وطرح ها بر اساس آن تعريف شود.
جيرفتي گفت : ما از مشاورخواستيم تا زير ساخت هاي اساسي همچون فرودگاه بندر گاه ، نيروگاه و زير ساخت هاي لازم را مكان يابي كند تا بر اساس آن عمليات اجرايي آغاز شود كه يكسال پيش عمليات اجرايي فرودگاه ، بندرگاه و نيروگاه آغازشد.
وي تصريح كرد: فرودگاه ، باند و پايانه آن آماده بهره برداري است ، قرار بود بهره برداري از اين طرح با حضور رئيس جمهوري در فروردين ماه امسال انجام شود كه در زمان حضور ايشان و به دليل شرايط بد هوا اين كار ميسر نشد ، تلاش داريم بندرگاه ر ا نيز در آينده نزديك به پايان برسانيم .
علي جيرفتي گفت : هتل پنج ستاره اي با 23 اتاق نيز در جزيره هندورابي آماده شده كه بزودي از آن بهره برداري خواهد شد .
معاون اقتصادي و سرمايه گذاري منطقه آزاد كيش به مشاركت يك سرمايه گذاربخش خصوصي ' ميكا' در توسعه هندورابي اشاره كرد و گفت : تاكيد ما بر زمان قرارداد با اين سرمايه گذار بر اين بود كه سرمايه گذاري به گونه اي باشد كه اگر طرح جامع نياز به تغيير داشت اين تغيير اعمال شود از اين رو اين سرمايه گذار از سازهاي موقت چادري استفاده كرده است .
وي با بيان اينكه هم اكنون تورهاي هندورابي به صورت محدود از كيش در حال تردد هستند افزود: برنامه جدي ما در سال 95 جذب سرمايه گذار در هندورابي است ، طرح جامع كامل انجام و بسته هاي سرمايه گذاري آن نيزاستخراج شد ، تفاوت آن با طرح جامع كيش اين بود كه از مشاور خواسته بوديم كه علاوه بر انجام مطالعات اقتصادي در پايان طرح جامع؛ بسته هاي سرمايه گذاري را به ما ارائه دهد.

* خام فروشي زمين در هندورابي نداريم
جيرفتي با تاكيد بر اينكه خام فروشي زمين در هندورابي انجام نمي گيرد تصريح كرد : در هندورابي تكليف ما مشخص است و بر اساس طرح جامع مي دانيم كه درهر قطعه چه چيزي مي خواهيم بسازيم ، طرح هاي مفهومي آن هم مشخص است ، بخشي از طرح براي ويلا سازي ،تم پارك و پلاژ طراحي شده و همه چيز در طرح جامع بطور كامل مشخص است .
اين مسئول در منطقه ازاد كيش با اعلام اينكه 24 بسته سرمايه گذاري براي هندورابي در نظر گرفته شده است افزود : آنچه كه به حضور بيشتر گردشگر كمك مي كند براي ما اولويت است .
وي گفت : مديريت عالي منطقه از ابتداي امسال تاكيد داشتند كه معاونت اقتصادي در جذب سرمايه گذار در هندورابي ورود كند كه به نظر مي رسد نيمه اول سال قرار دادهاي سرمايه گذاري هم منعقد شود.
جيرفتي با بيان اينكه اقدام هاي زير ساختي هندورابي در حال اجرا است افزود : در پروژه هاي جديدي كه تعريف شده خيابان كشي ها ، رينگ ها ، زير ساخت هاي آ ب و برق مورد توجه است و شركت سرمايه گذاري و توسعه كيش نيز در اين راستا مناقصه ها را برگزار مي كند ، تمامي قطعه ها به همراه طرح هاي آنها آماده براي سرمايه گذاري است .
وي با اعلام اينكه هنوز فراخوان عمومي جذب سرمايه گذار اعلام نشده است به ايرنا گفت : در نيمه اول سال قرار دادهاي سرمايه گذاري هندورابي را جاري مي كنيم و اولويت سرمايه گذاري نيز با سرمايه گذاران كيش است .
جيرفتي اظهار كرد: جذابيت سرمايه گذاري در هندورابي به مراتب بيش از كيش است وپيش بيني مي كنيم سرمايه گذاران زيادي جذب آن شوند.

*تسهيلات جذاب براي سرمايه گذاري درهندورابي / بين سرمايه گذاران خارجي و داخلي تفاوتي قائل نشديم
اين كارشناس اقتصادي در مورد ارائه تسهيلات مشابه به سرمايه گذاران در هندورابي همچون كيش و اينكه اين تسهيلات تفاوت هايي خواهد داشت يا خير ؟به ايرنا گفت : تسهيلات جديدي نداريم و بر اساس ضوابط و مقرارت تدوين شده مناطق آزاد عمل مي شود، اما روش و شرايط ارائه آن بهتر خواهد بود.
وي گفت : تلاش داريم هندورابي را براي سرمايه گذاران جذاب تر از كيش كنيم كه اين جذابيت ها در مورد نرخ واگذاري ، مدت بهره برداري ، حمايت هاي صدور مجوز با قيمت مناسب، تعداد و مدت اقساط خواهد بود و در سالهاي آينده روند بهتري خواهد داشت .
جيرفتي در مورد همسان بودن تسهيلات براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي و گله مندي برخي سرمايه گذاران داخلي از تفاوت ها به نفع خارجيان نيز اظهار كرد : اين گله مندي در سرزمين اصلي است و در مناطق آزاد تفاوتي براي آن قائل نشديم .
وي تصريح كرد : قانون سرمايه گذاري در سرزمين اصلي تسهيلاتي به سرمايه گذاران خارجي اعطا مي كند كه سرمايه گذار داخلي كمتر از آن بهره مند است اما در مناطق آزاد هيچ تفاوتي نيست ، تنها تفاوت موجود اين است كه زماني كه ظرفيت هاي ما به سرمايه گذاران خارجي ارائه مي شود آنها علاقه مند تر از سرمايه گذاران داخلي براي سرمايه گذاري هستند .
معاون اقتصادي منطقه آزاد كيش مهمترين جذابت براي سرمايه گذاران خارجي را معافيت هاي مالياتي ، گمركي و تمركز مديريتي در صدور مجوزها عنوان كرد و افزود : مديريت يكپارچه براي سرمايه گذاران خارجي بسيار جذاب است ، آنها زماني كه مشاهده مي كنند تمامي مراحل كار در يك سازمان انجام مي شود احساس رضايت مي كنند اما سرمايه گذاران داخلي كمتر به اين ظرفيت توجه دارند .
وي در مورد ارائه پيشنهاد از سوي سرمايه گذاران خارجي براي سرمايه گذاري در هندورابي به ايرنا گفت : با توجه به اينكه طرح جامع كيش به تازگي تكميل شده است تا كنون بسته سرمايه گذاري به آنها ارائه و اعلام عمومي نشده است .
جيرفتي در مورد نحوه دسترسي به اين فرصت هاي سرمايه گذاري اظهار داشت : فرصت هاي سرماي گذاري از طريق وب سايت سازماني قابل دسترسي است .
وي تصريح كرد : بسته هاي سرمايه گذاري در سازمان موجود است وسرمايه گذاران مي توانند تهيه كنند و براي پروژه هاي خاص نيز مانند هندورابي و يا پروژه هاي داراي اولويت از طريق جرايد فراخوان مي شود .
به گفته اين مسئول در سازمان منطقه ازاد كيش ؛ اولويت ها در بسته هاي سرمايه گذاري مشخص شده و نخستين اولويت ها با موضوعات تفريحي و گردشگري و بعد از آن نيز هتل ها و خدمات توريستي است و حمايت هاي سازمان نيز بر اساس اولويت هاي سرمايه گذاري انجام مي شود .

* برگزاري تور بزرگ سرمايه گذاري در هندورابي
جيرفتي به اقداماتي كه براي جذب سرمايه گذاران درهندروابي انجام مي شود اشاره كرد و از برگزاري تور يك روزه بزرگ سرمايه گذاري به همت سازمان منطقه ازاد كيش براي سفر به هندورابي خبر داد و به ايرنا گفت : سرمايه گذاران بزرگ كيش و خارج از كيش را دعوت خواهيم كرد ، دراين سفر علاوه بر بازديد از امكانات و زير ساخت هاي ايجاد شده، بسته هاي سرمايه گذاري را به آنها ارائه خواهيم كرد .
وي با بيان اينكه سفر دريايي به هندورابي براي گردشگران و كيشوندان بسيار جالب خواهد بود افزود : پرواز هوايي نيز پس از بهره برداري از فرودگاه با هواپيماهاي كوچك در دستور كار است .

*سفر گردشگران به آبهاي خليج فارس با كشتي كروز
وي از خريد يك فروند كروز دريايي با ظرفيت 600 نفر براي نخستين بار خبر داد و افزود : با چند شركت خارجي اروپايي مذاكره شده ،اين كشتي گردشگري قرار است در قالب تور دريايي در جزيره خليج فارس تردد كند، گردشگراني كه بسته تور سفر دريايي را خريداري مي كنند مي توانند به جزاير مختلف قشم ، چابهار ، كيش، هندورابي سفر كنند.
جيرفتي اظهار داشت : تمام تلاش ما راه اندازي اين سفر دريايي همزمان با نوزدهمين جشنواره تابستاني و پس از ماه رمضان است ، همزمان با قطعي شدن خريد كشتي كروز، فروش بسته تورهاي گردشگري را آغاز خواهيم كرد .
جزيره هندورابي با 22/8 ( 22 و هشت ) كيلومتر مربع مساحت در فاصله 325 كيلومتري از بندر عباس واقع شده و از جزاير ايراني خليج فارس و توابع بخش كيش است. اين جزيره حد فاصل بين دو جزيره كيش و لاوان قرار گرفته ‌است.
در بهمن‌ ماه 1389 و پس از تصويب و ابلاغ طرح الحاق جزاير هندورابي و فارور كوچك و بزرگ به محدوده منطقه آزاد كيش، جزيره هندورابي به منطقه آزاد كيش ملحق شد.
1630**1641