سعید حجاریان: احمدی نژاد ابتدا محاكمه و بعد نامزد شود/به مجلس دهم خوشبینم

تهران- ایرنا- فعال سیاسی اصلاح طلب درباره نامزدی محمود احمدی نژاد برای انتخابات آتی ریاست جمهوری می گوید وی ابتدا باید محاكمه و در صورت تبرئه شدن، نامزد شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، گفت و گو با سعید حجاریان كه به تئورسین اصلاحات معروف است حاوی نكات نغزی است. او كاملا به مجلس دهم خوشبین است؛ روحانی را در انتخابات 96 بی رقیب می داند و معقتد است كه وی باید از قدرت اقناع بالای خود بیشتر استفاده كند.
مشاور سیاسی رئیس جمهوری دوره اصلاحات در مصاحبه اختصاصی با ایرنا به این موضوعات و مواردی چون دوری مردم از گرایشات پوپولیستی، اختلاف در جبهه پایداری، انتخابات آمریكا و تاثیر آن بر برجام و همچنین پرونده متهم نفتی اشاره دارد كه مشروح آن را در زیر می خوانید:

** حدود یكسال دیگر به پایان كار دولت یازدهم باقی مانده است. بزرگترین برنامه روحانی برای یكسال باقی مانده چه می تواند باشد؟

- تهیه برنامه ای علمی برای دوره بعد ریاست جمهوری.

** اما عده ای در جناح مقابل ادعا می كنند كه اصلاح طلبان قصد عبور از روحانی را دارند

- اصلاح طلبان از روحانی عبور كنند؟! بعد به كجا بروند؟ مگر كسی غیر از او را دارند؟ در این وضعیت آشفته مگر غیر از روحانی شخصی را دارند كه بخواهد برجام را پیگیری كند؟
این حتما به ضرر اصلاح طلبان تمام می شود. حتی اصولگرایان هم نباید از روحانی عبور كنند. به فرض محال اگر خود روحانی هم نخواهد نامزد ریاست جمهوری دوازدهم شود، باید هر دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا سراغ وی بروند و از وی بخواهند نامزد شود. چرا كه بدیلی غیر از وی وجود ندارد.
برای رفع ركود، جذب سرمایه گذاری خارجی، سامان دادن امور داخلی كشور كسی جز روحانی برنامه ندارد. اصولگرایان برنامه ندارند. اصلاح طلبان هم فعلا برنامه اقتصادی مشخصی ندارند. شما به عنوان یك خبرنگار برنامه ای از سوی این دوجناح دیده اید؟ در زمینه سیاست خارجی هم فعلا كسی جز روحانی برنامه ای ندارد.

** نگرانی های مشابهی هم از برهم خوردن ائتلاف حامیان دولت بر سر انتخاب رئیس مجلس دیده می شود؟

- انتخاب ریاست مجلس امری گذراست. آقایان عارف و لاریجانی هر دو طرفدار دولت و برجامی هستند و نابرجامیان یك فراكسیون حدودا 30 نفره هستند. اكثریت مجلس طرفداران دولت هستند و انتخاب رئیس، ائتلاف را نخواهد شكست.

**عملكرد آقای روحانی را طی این سه سال چگونه می بینید؟

- روحانی در ذهن خود برنامه هایی داشت. برنامه ای كه مساله برجام را حل كند. تحریم ها را بردارد. خرابكاری های دولت قبل را جبران كند. نسبتا موفق هم بوده است. اگر هم در برخی نقاط توفیقی نداشته بیشتر به خاطر سنگ اندازی هایی است كه انجام گرفت و می گیرد. همین اشغال سفارت سعودی را ببینید چقدر مشكل برای دولت درست كرد. بركناری فرجی دانا توسط مجلس هم همین طور. حتی در روز آخر مجلس نهم هم شاهد سنگ اندازی های برخی نمایندگان علیه دولت بودیم بطوریكه آقای مجید انصاری هم پشت تریبون گفت روز آخر مجلس است ولی برخی آقایان هنوز هم دست بردار نیستند. روحانی بسیار دست تنها است.

** چطور؟

- دستگاههای تبلیغاتی روحانی چه می كنند؟ فقط ما اصلاح طلبان از ایشان دفاع می كنیم و آقای تركان. مابقی همه سكوت اختیار كرده اند.

** ترمیم كابینه آیا كمكی به وی می كند؟

- من كه 2 سال پیش این را گفتم. البته نه به خاطر اینكه اعضای كابینه از وی نمی توانند دفاع كنند. بلكه معتقد بوده و هستم كه برخی وزیران وی ضعیف هستند و حتما باید عوض شوند.

** آقای روحانی از سوی برخی مخالفان به بی توجهی به طبقات محروم متهم شده است. آنها احمدی نژاد را فردی حامی این طبقات می دانند؟ تحلیلتان چیست؟

- حرف زدن با عمل فرق می كند. مگر بیمه همگانی كه آقای قاضی زاده هاشمی برای افراد فاقد بیمه كشور كرد در جهت رسیدگی به طبقات محروم نبود؟ یا اقداماتی كه آقای ربیعی در زمینه رفاه انجام می دهد.
زمان احمدی نژاد تورم به نزدیك 40 درصد رسید. تورم هم یعنی دزدی از جیب فقرا و ریختن آن به جیب ثروتمندان.

** شما مشاور سیاسی رئیس جمهوری در دوره اصلاحات بود. وضعیت فعلی را هم احتمالا تعقیب می كنید. فشارهایی كه بر دولت خاتمی وارد می شد از نظر جنس و محتوای آن چه تفاوتی با موانعی دارد كه روحانی با آن روبروست؟

- فشارهایی كه بر آقای خاتمی وارد می شد بیشتر از نوع سیاسی بود ولی دولت روحانی با كارشكنی های اقتصادی مواجه است. البته نمی گویم روحانی از نظر سیاسی تحت فشار نیست اما وی بیشتر در منگنه های اقتصادی قرار گرفته است.

**برجام 2 یكی از مواردی بود كه توسط آقای رئیس جمهوری مطرح شد. اما ظاهرا تعبیر درستی از آن نشد. ارزیابی تان از این موضوع چیست؟

- شاید خود ایشان هم توضیح دقیقی نداد كه برجام 2 یعنی چه؟ آیا در رابطه با اقتصاد بود؟ به سیاست داخلی مربوط بود؟ ایشان روشن نكرد كه تعریف دقیقش از این واژه چیست.
مثالی می زنم.اخیرا طرحی برای اصلاح قانون انتخابات ارائه كردم كه مورد استقبال آقای باهنر قرار گرفت. به نظر من برجام 2 یعنی همین. اینكه من اصلاح طلب با یك شخصیت اصولگرا راهی را برای اصلاح قانون انتخابات پیدا كنیم و به سمت بهبود اوضاع حركت كنیم.
به نظر من رئیس جمهوری اقدامات زیادی را می تواند انجام دهد و طرح های بزرگی را پیش ببرد. اما چون تیم سیاسی اش ضعیف است قادر به آن نیست.
شما ملاحظه كنید تیم فكری روحانی چه كسانی هستند؟ علاوه بر این ذهن آقای روحانی بیشتر معطوف به اقتصاد است و به ناچار به مسائل سیاسی كم توجه شده است.
روحانی گرفتاری های اقتصادی فراوانی دارد كه بیشتر آنها از دولت قبل به ارث رسیده است. یارانه می خواهد بدهد، گرفتاری دارد. می خواهد حقوق كارمندان را پرداخت كند، مشكل دارد. بدهی های پیمانكاران، بدهی دولت به بانك مركزی و ... همه مواردی است كه از دولت احمدی نژاد بر دولت روحانی آوار شده است.

** به انتخابات اخیر بپردازیم. پیام این انتخابات چه بود؟

- برای ما، ادامه ائتلاف حامیان دولت. البته با سازمان یافتگی بیشتر. چرا كه با وجود مجلس نهم سازماندهی ما چندان قوی نبود.
برای مخالفان دولت و نابرجامیان هم مطالعه بیشتر. آنها باید بیشتر بخوانند تا اوضاع منطقه و جهان را درك كنند و متوجه شوند چه خبر است.
همچنین خودشان را جای ما بگذارند كه اگر دولت دست آنها بود چه كار می توانستند بكنند؟ این به قدرت تخیل نیاز دارد اما برخی از آنها دچار توهمند. تخیل هم آن است كه من قادر باشم خودم را جای شما گذاشته و موقعیتتان را درك كنم كه البته با افتادن در دام موهومات و چیزهای خیالی فرق می كند.


** آرایش سیاسی مجلس دهم را چطور ارزیابی می كنید؟

- همین برجامیان و نابرجامیان باقی می ماند. اصولگراهای منطقی هم باید مرزهای خود را با افراطیون مشخص كنند.


** اولویت های مجلس دهم چیست؟

- ابتدا بگویم به این مجلس خیلی خوشبینم. یكی از اولویت های این مجلس اقتصادی و خروج از ركود است.
اولویت بعدی مربوط به دستگاه قضا است. احكام صادره برای روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بسیار بوده و مجلس باید این روند را تعدیل كند. همچنین به تازگی شنیدم به دنبال لغو اعدام برای مجرمان مواد مخدر و كاهش تعداد زندانیان هستند كه امر مثبتی است.
مجلس دهم بر سر تمام این مسائل می تواند رایزنی كند. البته خود آقای روحانی هم می تواند با تغییر مجلس به كمك مجلس بیاید. خوشبختانه ایشان قدرت اقناع بالایی دارد و می تواند موضوعات را دقیق تبیین كند. ایشان به جای جواب دادن به برخی مسئولان از پشت تریبون با ارائه آمار، شخصیت های تصمیم گیر كشور را اقناع كند. وی این كار را خوب بلد است.


** بحث یك دوره ای شدن ریاست جمهوری آقای روحانی از سوی مخالفان ایشان مطرح است. موضوع چقدر جدی است؟

- این ها تبلیغات زود هنگام مخالفان دولت است و نباید به آنها وقعی نهاد. آنها قبلا امتحان خود را پس داده اند. اگر كسی برنامه ای دارد بیاید و آنرا همین الان اعلام كند. شما دیدید كه انتخابات آمریكا از یك سال قبل كلید خورده و جمهوری خواهان و دموكراتها در حال ارائه برنامه های خود به افكار عمومی بوده اند. آنكه می خواهد یارانه 250 هزار تومانی هم بدهد دقیقا بگوید كه این پول را می خواهد از كدام منبع تهیه و در اختیار مردم بگذارد؟
مردم از پوپولیست ها یكبار گزیده شدند و آنرا تجربه كرده اند. دیگر از این سوراخ گزیده نمی شوند. از سویی احمدی نژاد اول باید به دادگاه برود و به اتهامات وی رسیدگی شود. اگر تبرئه شد می تواند نامزد شود. وی پرونده مفتوح در دادگستری دارد.

** یعنی دیگر امكان ایجاد دوقطبی همچون سال 84 وجود ندارد؟

- آن فضای دوقطبی نیاز به پول نفت دارد. با قمیت نفت فعلی چنین چیزی ممكن نیست. ضمن اینكه سال 84 اشتباه اصلاح طلبان اجازه روی كار آمدن احمدی نژاد را داد.

** آینده جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو را چگونه می بینید؟

- به شكاف بزرگی می رسند. همین الان هم نگاه كنید. برخی از آنها دنبال احمدی نژاد هستند برخی با وی مخالفند. یعنی احمدی نژاد حتی داخل جبهه پایداری شكاف انداخته است.
آیت الله مصباح یزدی هم یك فیلسوف است تا یك شخصیت سیاسی. رئیس یك جریان سیاسی در وهله اول باید یك فرد سیاسی باشد تا یك فیلسوف. این نقطه ضعف بزرگی برای جبهه پایداری است.
از سویی جبهه پایداری وابسته به وجود شخص ایشان است. ایشان شاگرد برجسته ای ندارد. این جبهه قائم به شخص است نه اندیشه.

** افراطیون معتقدند محبوبیت بالایی در مناطق محروم دارند؟

- آنها دنبال جذب رای در حاشیه شهرهای بزرگ هستند. اما در خیلی از مناطق حاشیه نشین هم اصلاح طلبان پیروز شدند. مانند اسلامشهر یا مناطق 16،18،19. ولی هر چه به سمت جنوب شرق تهران برویم وضع تغییر می كند.
اصولگرایان تندرو پایگاه اجتماعی قابل توجهی ندارند. ائتلاف آنها با اصولگرایان منطقی و عقلایی هم شكست. ترمیم آن هم سخت است.

** چرا؟

- به خاطر وجود احمدی نژاد. احمدی نژاد بین آنها اختلاف انداخت. همانطور كه میان روحانیت قم با تهران شكاف انداخت یا بین مداحان و روحانیون .

** یعنی در انتخابات 96 فضای دوقطبی شكل نمی گیرد؟

- من قطبی در مقابل روحانی نمی بینم.

** احتمال دارد وی برای دوره بعد نامزد نشود؟

- وی در مقابل فشارهایی كه تا كنون بوده و هست تسلیم نخواهد شد. فقط اگر فشارها طوری باشد كه احساس كند برجام منتقی می شود وضع فرق می كند. یعنی ائتلافی در داخل و خارج كشور برای به بن بست رسیدن برجام شكل گیرد كه بتواند آنرا به شكست بكشاند.

**پاییز امسال رئیس جمهوری بعدی آمریكا انتخاب می شود. ترامپ و كلینتون مواضع تندی را در قبال برجام اتخاذ كرده اند. آیا برجام را به هم خواهند زد؟

- بعید است ترامپ رای بیاورد. اما اگر حتی كلینتون هم انتخاب شود اوضاع مثل زمان اوباما نخواهد بود. وی نیز سنگ اندازی هایی بر سر راه برجام خواهد كرد البته نه مانند ترامپ.
البته آنها نسبت به اجرای برجام تعهد داده اند و به ویژه اروپایی ها زیر بار آمریكا نمی روند. اروپا با ما رابطه برقرار كرده است و بین آمریكا و اروپا شكاف افتاده است.

** سوال آخر. وزیر دادگستری چندی پیش اعدام بابك زنجانی را به صلاح ندانست و صریحا گفت: اعدام وی برای كشور پول نمی شود. نظر شما چیست؟

-وی نباید اعدام شود باید پرونده كاملا روشن شود.

گفت و گو: ناصر غضنفری

3081**1429