حریفان بسكتبال با ویلچر ایران در پارالمپیك ریو مشخص شد

تهران - ایرنا - تیم ملی بسكتبال با ویلچر ایران در دیدار نخست خود در پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك 2016 ریو به مصاف آلمان می رود.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی سایت كمیته ملی پارالمپیك، این دیدار ساعت 18 به وقت محلی روز هشتم سپتامبر - 18 شهریور - در «كاریوسا آرنا» برزیل برگزار خواهد شد.
مردان عباس آقاكوچكی ساعت 11:45 روز 19 شهریور با انگلستان در ورزشگاه ریو المپیك آرنا دیدار می كنند.
دیدار سوم تیم ملی ایران ساعت 15:45 روز 20 شهریور در كاریوسا آرنا با ایالات متحده آمریكا خواهد بود.
ایران ساعت 15:15 روز 21 شهریور با برزیل در ریو المپیك آرنا بازی می كند. تیم ملی روز 22 شهریور راس ساعت 14 در همین ورزشگاه با الجزایر دیدار خواهد كرد.
دیدارهای مرحله یك چهارم نهایی در تاریخ 24 شهریور برگزار خواهد شد و یك روز پس از این تاریخ دیدارهای مرحله نیمه نهایی برگزار می شود.
دیدار پایانی رقابت ها نیز در تاریخ 26 شهریور در ریو المپیك آرنا برگزار خواهد شد.
تیم ملی بسكتبال با ویلچر ایران در بازی های پارالمپیك 2016 برزیل پس از چهار سال محرومیت و هشت سال دوری از پارالمپیك بار دیگر به میدان می رود تا شایستگی های خود را نشان دهد.
بسكتبال با ویلچر ایران در سال 2016 سومین حضور خود در بازی های پارالمپیك را در حالی تجربه خواهد كرد كه در دو حضور قبلی به دلایلی غیر از مسایل فنی نتوانست به انتظارات پاسخ دهد.
رشته ورزشی بسكتبال با ویلچر از سال 1968 در بازی های پارالمپیك حضور داشته است و امسال سیزدهمین حضور این رشته ورزشی در پارالمپیك خواهد بود. اما این رشته ورزشی ایران در سال 2004 و در شهر آتن برای نخستین بار در بازی های پارالمپیك حضور یافت و با یك برد و چهار شكست در پنج مسابقه با رتبه نهمی به كار خود پایان داد.
بازی های پارالمپیك 2008 پكن، دومین حضور بسكتبال با ویلچر ایران بود كه تیم ملی ایران در مجموع هشت مسابقه برگزار كرد و با سه برد و پنج شكست رتبه هشتمی را به دست آورد و یك پله ارتقاء در رده بندی نسبت به دوره 2004 تجربه كرد. اما در این دوره بسكتبال با ویلچر ایران با مشكلاتی مواجه شد كه محرومیت چهار ساله برای این تیم به همراه داشت.
بسكتبال با ویلچر ایران در بازی های پارالمپیك 2008 پكن به دلیل بازی نكردن با آمریكا به مدت پنج سال از حضور در كلیه رقابت های برون مرزی محروم شد كه این حكم بعد از چهار سال با یك سال تخفیف برداشته شد.
در صورت پیروزی ایران برابر آمریكا، تیم ملی بسكتبال با ویلچر ایران در مرحله پلی اف باید به مصاف رژیم صهیونیستی می رفت. به همین دلیل ایران تصمیم گرفت برابر آمریكا بازی نكند و تغییر زمان مسابقه را برای حضور نیافتن برابر حریف دلیل حضور نیافتن خود اعلام كرد.
در آن زمان كمیسیون موضوعات قانونی فدراسیون جهانی بسكتبال در خصوص این موضوع تشكیل جلسه داد و در نهایت به استناد مقررات فدراسیون جهانی بسكتبال با ویلچر، در خصوص بسكتبال با ویلچر ایران تصمیمات زیر را اتخاذ كرد.
بسكتبال با ویلچر ایران تا روز اول ژانویه سال 2013 از حضور در همه میادین بین المللی محروم شد. در همین راستا نیز سازمان ملی بسكتبال با ویلچر ایران مبلغ پنج هزار دلار آمریكا جریمه شد.
این محرومیت بدین معنی است كه هیچ عضو رسمی، بازیكن و یا شخص دیگری كه زیرمجموعه بسكتبال با ویلچر ایران است، اجازه نخواهد داشت در رقابت های باشگاهی، برون مرزی و حتی تورنمنت های دوستانه شركت كند.
مسئولان ورزش پارالمپیك ایران در مدت هشت سال گذشته، برنامه های متعدد و هزینه های زیادی برای استعدادیابی، حفظ آمادگی تیم و برگزاری لیگ های پویای این رشته ورزشی انجام دادند تا تیم ملی ایران بعد از هشت سال بتواند با آمادگی كامل راهی بازی های پارالمپیك 2016 برزیل شود.
انتخاب دوباره سید عباس آقا كوچكی به عنوان سرمربی تیم ملی بسكتبال با ویلچر نیز در راستای آماده سازی شایسته این تیم برای حضور در پارالمپیك است.
نخستین اردوی آمادگی تیم ملی بسكتبال با ویلچر از 15 تا 29 فروردین ماه جاری با حضور 16 بازیكن شروع می شود.
به گفته سرمربی تیم ملی بسكتبال با ویلچر، در این مقطع از 24 بازیكنی كه دارای كارت بین المللی فدراسیون جهانی بسكتبال با ویلچر هستند دعوت به عمل آمد، اما تنها 13 بازیكن در اردوی مرحله اول و دوم حضور دارند.
12 تیم سهمیه حضور در بازی های پارالمپیك 2016 ریو را بدست آورده اند كه شامل الجزایر، كانادا، برزیل (میزبان)، آمریكا، استرالیا، ایران، ژاپن، آلمان، انگلیس، هلند، اسپانیا و تركیه هستند.
تیم بسكتبال با ویلچر استرالیا قهرمان بازی های پارالمپیك 2012 لندن است. این تیم به همراه تیم های آمریكا، تركیه و اسپانیا در مسابقه جهانی سال 2014 نیز رتبه های اول تا چهارم را به دست آوردند و سهمیه كسب كردند. آلمان یكی از تیم هایی است كه در سال های اخیر در این رشته خوب ظاهر شده است و از مدعیان قهرمانی در المپیك نیز محسوب می شود.
پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك از 7 تا 18 سپتامبر (16 تا 27 شهریور) به میزبانی كشور برزیل برگزار می شود.
ریودوژانیرو برای كسب میزبانی این دوره از رقابت ها، رقبای سرسختی چون مادرید اسپانیا، توكیوی ژاپن و شیكاگوی آمریكا را پیش رو داشت، اما موفق شد با كسب حداكثر آرا، میزبانی را از آن خود كند.
برای نخستین بار است كه رقابت های پارالمپیك در منطقه آمریكای جنوبی برگزار می شود. این رقابت ها با حضور چهار هزار و 350 ورزشكار از 176 كشور جهان برگزار می شود.
در این مسابقات 11 روزه 528 مدال توزیع می شود كه سهم مردان 264 مدال و سهم بانوان 226 مدال خواهد بود. 38 مدال هم مربوط به رویدادهای مختلط است.
در 15 دوره گذشته سه بار آمریكای شمالی، هفت بار اروپا، چهار بار آسیا و یك بار اقیانوسیه میزبانی این بازی ها را بر عهده داشته اند.
این دوره از رقابت ها با شعار «جان در حركت» برگزار می شود. شهامت، اراده، روحیه و كیفیت به عنوان ارزش های نهضت پارالمپیك محسوب می شوند.
رقابت های این دوره با حضور 25 هزار داوطلب و 50 هزار كارمند و دست اندركار از داخل و خارج برزیل برگزار خواهد شد.
پانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك در 23 رشته ورزشی برگزار خواهد شد. قیمت بلیت رشته های بوچیا، شمشیربازی روی ویلچر، گلبال، ماراتن، تنیس روی میز، تنیس با ویلچر، تیر و كمان، وزنه برداری، دوچرخه سواری جاده و قایقرانی از 10 رئال آغاز می شود.
ورزشی**1545

سرخط اخبار ورزش