سفر همزمان دوهیات آمریكایی به لبنان و پرونده های نفتی و پولی

بیروت – ایرنا - سفرهمزمان « آموس هوكشتاین» معاون وزیر امور خارجه آمریكا در امور نفت و انرژی و« دانیل گلایزر»معاون وزیرخزانه داری آمریكا به لبنان بازتابی گسترده در رسانه های لبنانی داشته است وآن را در چارچوب اعمال فشارهای واشنگتن بر بیروت به نفع رژیم صهیونیستی و علیه محور مقاومت به ویژه حزب الله ارزیابی كردند.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی السفیر در این باره نوشت: « جنگ نرم» آمریكا علیه حزب الله ادامه دارد و آمریكایی ها تاكید می كنند، ورود حزب الله به نظام بانكی آمریكا ممنوع است و اگر لبنان می خواهد وارد نظام بانكی ما شود باید به قوانین ایالات متحده ازجمله قانون مالی اخیر علیه حزب الله احترام بگذارد.
شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیركل حزب الله دیروز( پنجشنبه) اظهارداشت: امروز جنگ نرم در مجموعه ای از اندیشه ها و رویكردها خود را نشان می دهد، به طور مثال وقتی قدرت های بزرگ تصمیمی می گیرند، كشورهای كوچك چاره ای ندارند جز اینكه تصمیم آنها را اجرا كنند و بعضی ها تسلیم می شوند.
وی گفت: این بدان معناست كه قدرت های بزرگ به منافع خود و اینكه چگونه ثروت ها و منابع ما را تصاحب كنند، می اندیشند، آنها تلاش می كنند كه چگونه به نام تصمیم ها و قطعنامه های بین المللی بر فرهنگ ، آینده و نسل های ما سیطره یابند.
معاون دبیركل حزب الله افزود: اما ما به آنها می گوییم، تصمیم های بین المللی نمی تواند سرنوشت ما را تعیین كند بلكه این ما هستیم كه می توانیم آینده خود را بسازیم و گزینه ای را كه می خواهیم، انتخاب و حاكمیت و آقایی خود را تقویت كنیم ، پس باید این مفاهیم را تصحیح كنیم تا ما را به جای غلط نبرند.
به گزارش ایرنا ، السفیر نوشت: ورود حزب الله به نظام بانكی آمریكا ممنوع است و اگر لبنان می خواهد وارد نظام بانكی ما شود باید به قوانین ایالات متحده ازجمله قانون مالی اخیر علیه حزب الله احترام بگذارد، پیامی بود كه گلایزر ده روز قبل در نشست با مسئولان لبنانی در واشنگتن منتقل كرد اما دیروز در بیروت و در دیدار با « علی حسن خلیل» وزیر دارائی لبنان این پیام را با همان محتوای سخت اما به گونه ای نرمتر تكرار كرد.
این روزنامه لبنانی افزود: دولت لبنان این بار خود را برای سفر گلایزر آماده كرده بود و او كه قرار است امروز با « ریاض سلامه» رئیس بانك مركزی و « انجنن بانك های لبنان» دیدار كند، این آمادگی را احساس خواهد كرد.
السفیر به نقل از منابع بسیار آگاه نوشت: « تمام سلام» نخست وزیر لبنان در نشستی با وزیر دارائی و رئیس بانك مركزی ، پرونده هایی را كه در دیدارهای با گلایزر باید مطرح شوند، با توجه به موضع قدرت سیاسی لبنان بررسی كرده بود تا لبنان یك موضع و نظر یكپارچه داشته باشد.
این نشست بعداز ملاقات ریاض سلامه با هیاتی از حزب الله متشكل از « حسین الحاج حسن» وزیر صنعت، «علی فیاض» نماینده پارلمان و « امین شری» از نمایندگان سابق پارلمان برگزار شد.
یكی از پرونده های مهم ، قانون آمریكایی علیه حزب الله است كه در دستور كار دولت لبنان قرار دارد و گلایزر هم برای پیگیری اجرای آن به بیروت سفر كرده است.
هیات ویژه تحقیق بانك های لبنان به ریاست ریاض سلامه یك بیانیه رسانه ای برای توضیح بخشنامه بانك مركزی در باره قانون آمریكایی مرتبط با تحریم های حزب الله صادر و تاكید كرد: بانك ها بدون هماهنگی با این هیات ویژه نمی توانند نسبت به بستن حساب و یا باز نكردن حساب اقدام كنند.
وزیر دارائی لبنان در دیدار با هیات آمریكایی به ریاست گلایزر بر اهمیت محفاظت از بخش بانكی لبنان به عنوان یكی از ستون های ثبات لبنان تاكید كرد.
السفیر نوشت كه وزیر دارایی لبنان به گلایزر نسبت به پیامدهای اجرای سلیقه ای قانون آمریكایی علیه حزب الله به ویژه اینكه شامل بخشی گسترده از لبنانی ها می شود، هشدار داده است.
این روزنامه لبنانی افزود: گلایزر هم در پاسخ گفت كه آمریكا نسبت به ثبات سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی و بانكی لبنان اهتمام زیاد دارد و از موسسه های نظامی و امنیتی آن در جنگ علیه تروریسم حمایت می كند و خواستار انتخاب سریع رئیس جمهوری جدید لبنان است.
به نوشته السفیر، معاون وزیر خزانه داری آمریكا افزود: واشنگتن خواستار اجرای سلیقه ای قانون آمریكایی نیست، اعلام كرده ایم كه هدف این قانون جنگ اقتصايی و مالی علیه حزب الله است، ما به لبنان سفر نمی كنیم كه در باره این قانون صحبت كنیم و در آینده هم هیات های لبنانی را به این منظور نمی پذیریم بلكه منظور ما بررسی راه های اجرای است.
این روزنامه لبنانی اضافه كرد: گلایزر گفت كه هدف این قانون همه كسانی كه با حزب الله همكاری می كنند، نیست بلكه منظور ما خود حزب الله و رهبران و نیروهای آن است ، ما می خواهیم میزان عملیات بانكی و ارزش و طرف های این عملیات مشخص شود.
السفیر خاطرنشان كرد: هفته های آینده فرصتی مناسب برای آزمودن چگونگی تعامل بانك های خصوصی لبنان با بخشنامه و بیانیه رسانه ای هیات ویژه تحقیق بانك های لبنان است تا به تنش و بی اعتمادی بین حزب الله و ریاست بانك مركزی لبنان پایان داده شود.
فراكسیون حزب الله ( وفاداری به مقاومت) در پارلمان لبنان هم دیروز در پایان نشست هفتگی خود با صدور بیانیه ای تجاوز آمریكا علیه حاكمیت لبنان را از طریق قانون مجازات های مالی و هرگونه همدستی با آمریكا در اجرای این قانون را به شدت محكوم كرد.
فراكسیون حزب الله تاكید كرده است كه برای حفظ حاكمیت پولی لبنان و حمایت از حقوق مالی همه لبنانی ها براساس معیارها و قوانین تلاش خواهد كرد تا اجرای قانون آمریكایی پیامدهایی منفی برای وضعیت بانك های لبنانی و امنیت اجتماعی و اقتصادی مردم نداشته باشد و بزودی نتایج این تلاش ها اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا، «آموس هوكشتاین» معاون« جان كری» وزیر امور خارجه آمریكا دیروز بعداز دیدار با « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان ابراز خوشبینی كرد كه لبنان بتواند در آب های مدیترانه نفت وگاز اخراج كند.
معاون وزیر امور خارجه آمریكا در امور نفت و انرژی در گفت وگویی كوتاه با خبرنگاران در«عین التینه» محل اقامت نبیه بری و برگزاری این دیدار، گفت: مذاكرات خوب و بازی با رئیس مجلس لبنان درباره پیشنهادهای جدید برای حل پرونده مرزهای دریایی لبنان در جنوب این كشور صورت گرفت.
هوكشتاین افزود: امیدواریم به توافقی دست یابیم كه به لبنان اجازه می دهد منابع نفتی و گازی خود را در دریای مدیترانه و مناطق خاص استخراج كند.
وی اضافه كرد: با دیگر مقامات لبنانی هم دیدار و این پرونده را بررسی می كنم و امیدوارم به افكار و پیشنهادهایی برای حل این پرونده در سریعترین زمان ممكن دست یابیم.
لبنان به سرقت نفت و گاز خود در آب های دریای مدیترانه توسط رژیم صهیونیستی، تجاوز این رژیم به مناطق نفتی و گازی آن، تجاوز روزانه قایق ها و كشتی های آن به آب های لبنان و ترسیم نشدن مرزهای دریایی لبنان با فلسطین اشغالی اعتراض دارد.
براساس این گزارش، معاون وزیر خارجه آمریكا همچنین با « تمام سلام» نخست وزیر لبنان به طور جداگانه دیدار و با وی در باره پرونده نفت وگاز لبنان و تحولات در این زمینه گفت وگو كرد.
هوكشتاین در ادامه و در دیداری جداگانه با « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان هم درباره شرایطی كه لبنان بتواند در آب های خود در دریای مدیترانه نفت و گاز استخراج كند، تبادل نظر كرد.
باسیل و هوكشتاین، مناقصه های اعلام شده و مراسم اجرای آنها و همین طور موانع شروع گام های اجرایی لبنان برای استخراج نفت و گاز در آب های خود را بررسی كردند.
در این دیدارها « ریچارد جونز» كاردار سفارت آمریكا در لبنان حضور داشت.
خاورم ** 1324