۷ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۸:۵۸
کد خبر: 82089916
۰ نفر
اختلافات بین هند و آفریقا بالا گرفت

دهلی نو-ایرنا- اختلافات بین هند و كشورهای آفریقایی به دنبال افزایش خشونت ها در هند نسبت به اتباع این كشورها و لغو مراسم روز آفریقا در دهلی نو وارد مرحله جدیدی شده است.

به گزارش ایرنا، این اعتراض بدنبال قتل «ماسوندا كتاد اولیور» شهروند 29 ساله كنگو در روز جمعه گذشته در دهلی نو و حمله تعدادی به یك دختر نوجوان تانزانیایی در بنگلور آغاز شده است .
تعدادی از شهروندان كنگویی نیز روز گذشته در واكنش به این خشونت ها،با حمله به مغازه های اتباع هندی دراین كشور ،آنها را به آتش كشیدند.
براساس گزارش مقامات رسمی دراین حمله ها، تعدادی از اتباع هندی مصدوم شده اند.
«ویكاس سواروپ» سخنگوی وزارت امور خارجه هند گفت:سفارت هند در كنگو با مقامات این كشور در ارتباط است و شرایط دراین كشور هم اكنون آرام است .
وی خاطرنشان كرد كه روابط هند و كنگو بسیار قدیمی است و هزاران دانشجوی كنگویی در دانشگاههای این كشور تحصیل می كنند.
سفرای كشورهای آفریقایی هفته گذشته در نشستی در سفارت غنا در دهلی نو نیز اعلام كردند تا زمانی كه حمله های نژاد پرستانه و خشونت آمیز،علیه اتباع آفریقایی در هند متوقف نشود،از اعزام دانشجو به این كشور خودداری می كنند.
«الم تهای ولدماریام» سفیر كشور اریتره كه ریاست گروه سفرای آفریقایی در دهلی نو را به عهده دارد،با صدور بیانیه مطبوعاتی اعلام كرد با توجه به ایجاد فضای ناامنی علیه اتباع آفریقایی ،این گروه از دولت های عضو خواسته است،از اعزام دانشجو به هند خودداری كنند.
سفرای كشورهای آفریقایی ،از دولت هند خواسته است كه اقدامات لازم برای تامین امنیت اتباع آفریقایی در دهلی نو را انجام دهد.
«سوشما سواراج» وزیر امور خارجه هند با بیان اینكه حمله به شهروندان خارجی باعث شرمساری است گفت هند تمام تلاش خود را برای تامین امنیت اتباع خارجی به كار می گیرد.
وی «وی.كی .سینگ» را مامور رفع نگرانی سفرای كشورهای آفریقا در خصوص افزایش خشونت به اتباع این كشورها كرده است .
*آساق*267*1600