آیت الله مظاهری: مسلمانان در پرتو انوار بقاع متبركه دل و روح خود را تهذیب كنند

كاشان - ایرنا - آیت الله مظاهری از مراجع تقلید در پیامی به كنگره ملی هلال ابن علی (ع) آران و بیدگل گفت: فلسفه اصلی برپا داشتن بقاع متبركه این است كه علاوه بر حفظ یاد و نام عترت طاهره (ع)، سیره و مرام آنان گسترش و تعمیق یابد و پیروانشان در پرتوی انوار تابناك آنان، دل و روح خود را تهذیب نمایند.

به گزارش ایرنا، آیت الله مظاهری در این پیام كه پنجشنبه شب در آئین اختتامیه نخستین كنگره ملی محمدهلال ابن علی (ع) در آران و بیدگل قرائت شد، حرم این امامزاده را كانون اظهار محبت و مودت اهل ایمان به آستان عترت طاهره و جایگاهی برای توسل به ذیل عنایات آن حضرات دانست.
متن پیام آیت الله حسین مظاهری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اكنون كه به همت سازمان اوقاف و امور خیریه، این همایش گرامی به منظور ادای احترام و تعظیم به آستان مبارك حضرت محمدهلال بن علی (ع) برگزار شده است لازم می دانم از همه متصدیان این برنامه مذهبی و فرهنگی قدردانی نمایم.
بی تردید بقاع منوره دودمان رسول خدا (ص) مصداق بارز بیوت الهی است كه در آنها ذكر و یاد خداوند متعال، مایه آرامش دل ها و صفای روح مومنان و ارادتمندان ساحت مقدس نبوت و ولایت است.
بارگاه مطهر محمدهلال بن علی (ع) نیز همانند گوهری تابناك در منطقه كویر مركزی ایران، فضایی معنوی را در آن سامان پدید آورده است و كانون اظهار محبت و مودت اهل ایمان به آستان عترت طاهره و جایگاهی برای توسل به ذیل عنایات آن حضرات و توجه به جانب حضرت حق متعال است.
نكته ای كه تاكید بر آن را در وهله اول برای توجه خدمتگزاران این آستان مطهر و نیز سایر مزارات منوره ضروری می شماریم آن است كه از فضای معنوی و روحانی این بقاع متبرك كه به سبب ارادت و اعتقادات قلبی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در طول 14 قرن تا به امروز پدید آمده است و بسیاری از آنها و از جمله همین بقعه منوره حضرت محمدهلال بن علی (ع) با ذوق و هنر سرشار ایرانی به آینه تمام نمای هنر اصیل اسلامی و ایرانی هم تبدیل شده است، باید حداكثر بهره برداری به منظور ارتقای فرهنگی و معنوی زائران و مجاوران به عمل آید و از حضور اهل ایمان كه آن فضا، دل ها و جان هایشان آماده تر از سایر اوقات برای دریافت حقایق و معنویات است، به نحو احسن استفاده شود تا این زیارت آنان با دستاورد معرفت و بصیرت و تصفیه روح همراه گردد و این بهترین و والا ترین مسئولیتی است كه متولیان و خادمان این بقاع مذهبی برعهده دارند.
بی تردید فلسفه اصلی برپا داشتن این مزارات و آستان ها همین است كه علاوه بر حفظ یاد و نام عترت طاهره (ع) سیره و مرام آنان گسترش و تعمیق یابد و در پرتوی انوار تابناك آنان، پیروانشان دل و روح خود را تهذیب نمایند و به صفای روحانی و معنوی در سایه یك زندگی اخلاقی و انسانی نائل شوند و روشن است دستیابی به چنین امر با اهمیتی جز از طریق تعلیم و معرفت افزایی و فرهنگ سازی و تحكیم و توسعه بنیان های معرفتی و فرهنگی، امكان پذیر نخواهد بود.
قبور مطهر و بقای امامزادگان عظیم القدر، جایگاه حقیقی آموزش اخلاق و معنویت و تعلیم دین و معرفت و فرهنگ سازی برای یك زندگی اخلاقی سرشار از صداقت و پاكی و صفای درون است و همگان باید به این ظرفیت عظیم و با اهمیت توجه داشته باشند، بخصوص متولیان و متصدیان امر به ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه در این راستا به برنامه ریزی های دقیق و گسترده بیش از آنچه تاكنون بوده است، بپردازند.
از خداوند سبحان تایید همه شما عزیزان و یاوران را در این مسر نورانی و روحانی مسالت می كنم و به پیشگاه مبارك حضرت محمدهلال بن علی (ع) عرض ارادت و اخلاص و تعظیم عرضه می دارم.
آئین افتتاحیه كنگره ملی هلال ابن علی (ع) با هدف تكریم امامزدگان به ویژه امامزاده هلال صبح پنجشنبه در سالن اجتماعات آستان مقدس امامزاده سیدعلی (ع) قم برگزار و آئین اختتامیه آن نیز شامگاه پنجشنبه در محل امامزاده هلال ابن علی (ع) آران و بیدگل طی آیینی برگزار شد.
تعداد 253 اثر شامل؛ 113 مقاله و 140 اثر فرهنگی شامل كتاب، داستان و شعر به دبیرخانه كنگره ارسال شده كه تعداد 30 مقاله به عنوان برتر انتخاب و به چاپ رسیده است.
تاكنون 5 كتاب به عناوین مختلف رساله هلالیه، فرزند علی، ستارگان حریم هلال، ستایشگران هلال و فهرست نسخ خطی و اسناد كتابخانه هلال بن علی پیرامون این شخصیت بزرگ دینی تدوین و چاپ شده است.
این همایش كه با همكاری دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم‌، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه‌، آستان مقدس امامزاده محمدهلال ابن علی (ع) و اداره كل اوقاف و امورخیریه استان اصفهان در دو بخش علمی‌ ‌‌پژوهشی و فرهنگی ‌هنری ترتیب یافته، امشب در آستان مقدس حضرت محمدهلال بن علی (ع) آران و بیدگل به كار خود پایان داد.
همچنین در این كنگره ملی طی آئینی از تمبر هلال ابن علی (ع) رونمایی شد.
محمد اوسط ملقب به هلال از فرزندان حضرت علی (ع) در شب اول ماه رمضان سال 14 هجری قمری در مدینه منوره و از زنی به نام امامه متولد شد.
وی پس از واقعه عاشورا در سال 61 هجری به شهرهای طائف، طوس، قم و آران مهاجرت كرد و سرانجام پس از سه سال اقامت در آران و بیدگل در شب جمعه دهه آخر رمضان سال 64 هجری در این شهر از دنیا رفت و در آران و بیدگل دفن شد.
7472/6021*شبس*1613