برگزاري كنگره هاي فرهنگي نشان از وابسته نبودن كشور به فرهنگ غرب است

كاشان - ايرنا - رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه گفت: برگزاري كنگره هايي همچون محمدهلال ابن علي (ع) نشان از وابسته نبودن كشور به فرهنگ غرب و تسليم نشدن در برابر زورگويي هاي دشمنان اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمين علي محمدي پنجشنبه شب در آئين اختتاميه كنگره ملي حضرت محمدهلال ابن علي (ع) در آران و بيدگل افزود: اين كه برخي غرب را يك بسته كامل براي پذيرش يكجاي فرهنگ، سياست و اقتصاد بدانند، قابل قبول نيست.
وي همچنين افزود: ما مفتخريم كه اين نعمت را خدا به ما عطا كرده است كه در ايران اسلامي در جوار بقاع متبركه زندگي مي كنيم و آمدن امامزادگان به ايران نشان از ادب و معرفت و محبت مردم ايران به خاندان پيامبراكرم (ص) و اهل بيت (ع) است.
حجت الاسلام محمدي تصريح كرد: مردم ايران با محبت و آغوش باز زمينه مهاجرت امامزادگان را به اين سرزمين فراهم كردند و در برخي از مناطق ضمن ابراز محبت به امامزادگان همراه با آنان با دشمنان جنگيدند و در كنار آنها به شهادت رسيدند.
وي گفت: امامزادگان مهاجر به ايران، مانند اجداد بزرگوار خود حاضر نشدند در برابر دشمنان چه در زمان بني اميه و چه در زمان بني عباس تسليم شوند و با مقاومت خود نشان دادند كه از دشمنان تبعيت نمي كنند.
حجت الاسلام محمدي با اشاره به فرمايش هاي مقام معظم رهبري در جمع سپاهيان و نمايندگان خبرگان رهبري گفت: رهبرمعظم انقلاب در اين ديدار به جهاد كبير يا اطاعت نكردن از دشمن اشاره داشتند كه امامزادگان مصداق كاملي از جهاد اكبر هستند كه به ايران آمده و تسليم نشدند.
وي گفت: رهبري همچنين فرمودند؛ علاج همه مشكلات كشور اين است كه خود را به اقتدار واقعي برسانيم و در سايه اسلام و معارف اهل بيت (ع) در مقابل خواسته هاي نابجاي دشمن تسليم نشويم، همان گونه كه اهل بيت (ع) تسليم نشدند.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه افزود: در آيات مختلف قرآن، خداوند به پيامبر كرم (ص) دستور صبر و استقامت و عدم اطاعت از دشمن را صادر نمودند.
وي همچنين تصريح كرد: مردم منطقه آران و بيدگل نشان دادند همان طور كه در گذشته از امامزادگان به خوبي استقبال كردند، در اين زمان نيز با تقديم 800 شهيد ارادت خود را به اهل بيت (ع) نشان داده اند.
آئين افتتاحيه كنگره ملي هلال ابن علي (ع) با هدف تكريم امامزدگان به ويژه امامزاده هلال صبح پنجشنبه در سالن اجتماعات آستان مقدس امامزاده سيدعلي (ع) قم برگزار و آئين اختتاميه آن نيز شامگاه پنجشنبه در محل امامزاده هلال ابن علي (ع) آران و بيدگل طي آييني برگزار شد.
طبق فراخوان ارائه شده از سوي معاونت فرهنگي اوقاف در سال گذشته، تعداد 253 اثر شامل 113 مقاله و 140 اثر فرهنگي شامل كتاب، داستان و شعر به دبيرخانه كنگره ارسال شده كه تعداد 30 مقاله به عنوان برتر انتخاب و به چاپ رسيده است.
تاكنون 5 كتاب به عناوين مختلف رساله هلاليه، فرزند علي، ستارگان حريم هلال، ستايشگران هلال و فهرست نسخ خطي و اسناد كتابخانه هلال بن علي پيرامون اين شخصيت بزرگ ديني تدوين و چاپ شده است.
اين همايش كه با همكاري دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم‌، معاونت فرهنگي و اجتماعي سازمان اوقاف و امور خيريه‌، آستان مقدس امامزاده محمدهلال ابن علي (ع) و اداره كل اوقاف و امورخيريه استان اصفهان در دو بخش علمي‌ ‌‌پژوهشي و فرهنگي ‌هنري ترتيب يافته، امشب در آستان مقدس حضرت محمدهلال بن علي (ع) آران و بيدگل به كار خود پايان مي دهد.
همچنين در اين كنگره ملي طي آئيني از تمبر هلال ابن علي (ع) رونمايي شد.
محمد اوسط ملقب به هلال از فرزندان حضرت علي (ع) در شب اول ماه رمضان سال 14 هجري قمري در مدينه منوره و از زني به نام امامه متولد شد.
وي پس از واقعه عاشورا در سال 61 هجري به شهرهاي طائف، طوس، قم و آران مهاجرت كرد و سرانجام پس از سه سال اقامت در آران و بيدگل در شب جمعه دهه آخر رمضان سال 64 هجري در اين شهر از دنيا رفت و در آران و بيدگل دفن شد.
7472/6021*شبس*1613