وزير اقتصاد آذربايجان: در ساخت راه آهن رشت - آستارا مشاركت مي كنيم

آستارا - ايرنا - وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان گفت: به منظور ساخت و اتمام هرچه سريع تر پروژه رشت - آستارا مشاركت مي كنيم.

به گزارش ايرنا شاهين مصطفي يف عصر پنجشنبه در جريان بازديد از محل احداث پايانه راه آهن و خط ريلي آستارا - آستارا در جمع خبرنگاران افزود: به دنبال برگزاري نشست هاي مربوط به كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان ، به سرانجام رسيدن كريدور شمال - جنوب مورد تاكيد قرار گرفت.
وي با اشاره به برگزاري كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان، هفدهم و هجدهم مهرماه سال گذشته در آستاراهاي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان اضافه كرد: در سفر اخير رئيس جمهوري آذربايجان به ايران در سال جاري، دو سند همكاري در رابطه با هماهنگي خط آهن ايران و آذربايجان امضا شد و ما در اين مدت كم، توانستيم مراسم احداث پل ريلي را آغاز كنيم.
مصطفي يف هدف سفر امروز خود به ايران را بررسي كريدور شمال - جنوب در مسير راه آهن قزوين- رشت- آستارا عنوان كرد و گفت: پروژه راه آهن قزوين - رشت از پيشرفت خوب 90 درصدي برخوردار است و اين امر، ما را براي اتمام هر چه سريعتر اين خط ريلي تا آستاراي جمهوري اسلامي ايران و سپس اتصال به آستاراي جمهوري آذربايجان اميدوار مي كند.
وي افزود: در بازديدي كه از مسير راه آهن رشت - آستارا به عمل آمد، جمهوري آذربايجان آمادگي لازم براي سرمايه گذاري مشترك در اين پروژه را دارد.
وي با اشاره به اينكه جمهوري آذربايجان اعتبار لازم براي اين پروژه را در نظر گرفته، خاطرنشان كرد: هشت كيلومتر خط ريلي جمهوري آذربايجان تا رودخانه مرزي آستاراچاي تا پايان سال 2016 ميلادي به اتمام مي رسد.
مصطفي يف گفت: دولت آذربايجان براي اين كار، تمام همت خود را به كار بسته و بودجه مناسبي نيز در نظر گرفته و بر اساس توافق، ساخت پل ريلي با مشاركت دو كشور انجام مي شود.
وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان عصر امروز (پنجشنبه) به همراه مديرعامل شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور، قائم مقام وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، سفير جمهوري آذربايجان در ايران و معاون سياسي استاندار گيلان از محل احداث پايانه راه آهن و پل ريلي آستارا -آستارا بازديد كردند.
شاهين مصطفي يف وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان همچنين امروز از مسير راه آهن قزوين - رشت - آستارا در محدوده منجيل از توابع شهرستان رودبار بازديد كرد. وي با همراهي محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس كميسيون همكاري هاي مشترك اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان، از پروژه هاي مركز تفريحات دريايي، محدوده تجاري و گردشگري، مجتمع بندري كاسپين و طرح هاي زيرساختي و توسعه منطقه آزاد انزلي نيز بازديد به عمل آورد.
همچنين جلسه كميسيون مشترك اقتصادي ايران و آذربايجان عصر پنجشنبه در منطقه آزاد انزلي برگزار شد.
در نخستين روز از ارديبهشت ماه سال جاري، مراسم مربوط به عمليات احداث پل ريلي جمهوري اسلامي ايران به جمهوري آذربايجان ، با حضور مسئولان بلندپايه دو كشور برگزار شد.
در اين مراسم مقرر شده بود كه جمهوري آذربايجان هشت كيلومتر از خط آهن را تا رودخانه مرزي آستارا چاي ادامه دهد و سپس پل ريلي به طول 80 متر و با سه دهنه به طور مشترك توسط ايران و جمهوري آذربايجان بر روي رودخانه آستاراچاي ساخته شود. همچنين احداث دو كيلومتر خط ريلي و نيز ساخت پايانه بار در تعهد دولت جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان، هفدهم و هجدهم مهرماه سال گذشته خورشيدي در آستاراهاي دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان برگزار و پيرامون مسايل مختلف اقتصادي از جمله اتصال راه آهن سراسري آذربايجان به ايران و در آينده، اتصال آن به رشت و قزوين بحث و تبادل نظر شد.
سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوري آذربايجان به ايران، در مهرماه سال گذشته در نشست كميسيون همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان در فرمانداري شهرستان آستارا امضا شد.
سند مذكور با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ايران ، وزير اقتصاد و صنعت جمهوري آذربايجان، رئيس شركت راه آهن جمهوري آذربايجان و مديرعامل شركت راه آهن ايران به امضا رسيد و مقرر شد تا طرف آذري، هشت كيلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزي ادامه دهد و طرف ايراني نيز در قالب اين توافقنامه، تا دو كيلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا اين خط ريلي در نهايت به پايانه متصل شود.
شهرستان آستارا در 200 كيلومتري غرب مركز استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105/2007