۶ خرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۰۸
کد خبر: 82089279
۰ نفر
منبت آباده گواهینامه بین المللی دریافت كرد

شیراز - ایرنا - منبت شهر آباده فارس گواهینامه سازمان بین المللی مالكیت فكری (وایپو) دریافت كرد.

روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز پنجشنبه اعلام كرد: بعد از دریافت گواهینامه سازمان بین المللی مالكیت فكری (وایپو) كه با تلاش هنرمندان شركت تعاونی مهبد هنر آباده و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آباده به هنر منبت كاری این شهرستان تعلق گرفت، راه برای جهانی شدن شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت كوتاه شده و این موضوع در حال پیگیری است.
اكنون منبت آباده در فهرست آثار ملی میراث ناملموس و معنوی كشورمان به نام این منطقه به ثبت رسیده است.
سازمان جهانی مالكیت معنوی ' وایپو' (World Intellectual Property Organization) یكی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است.
وایپو با امضای توافقنامه‌ای در سال ۱۹۶۷میلادی با هدف تشویق آثار خلاقانه و حمایت از مالكیت معنوی در جهان تاسیس شد. اكنون 185 كشور از جمله ایران عضو سازمان جهانی مالكیت فكری (وایپو) هستند و مقر این سازمان در ژنو سوئیس است.
منبت یكی از هنرها و صنایع دستی است كه با توجه به اسناد و مدارك موجود پیشینه هنر منبت كاری در ایران به بیش از یكهزار و 500 سال قبل بار می گردد.
در این هنر كه از چوب استفاده می شود، نقش ها به صورت نقش برجسته بر روی زمینه كار قرار می گیرند.
هنر منبت كاری در استان فارس بیشتر در شهرهای آباده و شیراز رواج دارد و هنرمندان بیشماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های جهانی آثار هنری منبت كاران فارس وجود دارد.
كهن ترین آثار منبت كاری در استان فارس صندوق منبت بقعه متبركه سید میر محمد(ع) درشیراز است كه متعلق به سده هفتم هجری قمری است.
شهرستان آباده در فاصله 274 كیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
2077/3002/6118